Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)

Ostatnia aktualizacja 19.09.2020 o godzinie 22:00


Zakażenia:
78 330 12 187 2 282 63 861

Dzienna zmiana: +1 002 +12 +549
1 977 hospitalizacja  
83 zajęte respiratory  
118 864 kwarantanna  
11 494 nadzór epidemiologiczny  
3 101 907 wykonane testy   
2 976 527 przetestowane osoby
Przyrost potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce

Do tej pory zakażenie koronawirusem wywołującym chorobę COVID-19 potwierdzono u 0.21% mieszkańców Polski. Poniższy wykres przedstawia sumę potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w Polsce.
Dzienna liczba zakażeń, wyzdrowień i zgonów

Poniższy wykres przedstawia liczbę nowych potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, wyzdrowień i zgonów z powodu COVID-19 w Polsce.


Dzienna liczba zakażeń

Poniższy wykres przedstawia liczbę samych potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce.
Dzienna liczba wyzdrowień

Poniższy wykres przedstawia liczbę samych wyzdrowień z COVID-19 w Polsce.
Dzienna liczba zgonów

Poniższy wykres przedstawia liczbę samych zgonów z powodu COVID-19 w Polsce.

Liczba mieszkańców województwa na jednego zakażonego w tym województwie

Liczba zakażonych mieszkańców województwa na 100 km2

Liczba zgonów z powodu COVID-19 w poszczególnych województwach

Suma testów oraz przetestowanych osób na koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce 3 101 907

Dane na poniższym wykresie są aktualizowane raz dziennie, po komunikacie Ministerstwa Zdrowia. Zazwyczaj około godziny 11:00.
Uwaga: 8 czerwca 2020 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o błędzie w raportowaniu liczby testów przez WSSE w Kielcach, co spowodowało korektę na wykresach liczby ponad 230 tys. testów.
Dzienna liczba testów na koronawirusa SARS-CoV-2 wykonanych w Polsce

Dane na poniższym wykresie są aktualizowane raz dziennie, po komunikacie Ministerstwa Zdrowia. Zazwyczaj około godziny 11:00.
Uwaga: 8 czerwca 2020 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o błędzie w raportowaniu liczby testów przez WSSE w Kielcach, co spowodowało korektę na wykresach liczby ponad 230 tys. testów.

Osoby hospitalizowane z powodu koronawirusa SARS-CoV-2, objęte kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym w Polsce

Dane na poniższym wykresie są aktualizowane raz dziennie, po komunikacie Ministerstwa Zdrowia. Zazwyczaj około godziny 10:00.
Osoby hospitalizowane z powodu COVID-19 w Polsce 1 977

Dane na poniższym wykresie są aktualizowane raz dziennie, po komunikacie Ministerstwa Zdrowia. Zazwyczaj około godziny 10:00.

Trendy mobilności Polaków

Dane tworzone na podstawie lokalizacji i przemieszczania się po terenie Polski, pobierane od właścicieli urządzeń Apple. Dane zbiera, przetwarza i udostępnia Apple Inc. Jako wartość wyjściowa (na wykresie oznaczona jako 0) została przyjęta średnia wartość z danych historycznych.

 • 8 marca - GIS rekomenduje odwołanie części imprez masowych.
 • 11 marca - informacja o wstrzymaniu zajęć szkolnych.
 • 12 marca - wstrzymanie zajęć szkolnych (dzieci mogły przychodzić do szkoły).
 • 15 marca - zamknięcie granic Polski dla ruchu lotniczego oraz kolejowego.
 • 16 marca - całkowite zamknięcie szkół.
 • 20 marca - wprowadzenie stanu epidemii.
 • 25 marca - ograniczenia w przemieszczaniu się.
 • 1 kwietnia - dalsze ograniczenia (zamknięte lasy, parki, plaże itp.).
 • 20 kwietnia - I etap odmrażania gospodarki.
 • 4 maja - II etap odmrażania gospodarki.
 • 18 maja - III etap odmrażania gospodarki.
 • 30 maja - IV etap odmrażania gospodarki.
 • 28 czerwca - wybory prezydenckie, I tura.
 • 12 lipca - wybory prezydenckie, II tura
 • 8 sierpnia - Regionalizacja obostrzeń.Lista powiatów objętych obostrzeniami

Lista powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (strefy)

Regionalizacja wzmożonych obostrzeń, wprowadzona od 8 sierpnia 2020 roku w Polsce, polega na wdrożeniu nowych zasad bezpieczeństwa w poszczególnych powiatach, w których wzrost zakażeń jest zdecydowanie większy, niż w pozostałych częściach kraju.

Na podstawie ilości nowych potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem SAR- CoV-2 Ministerstwo Zdrowia wyróżnia na terenie Polski obszary: zielony, żółty i czerwony.

Powiaty objęte dodatkowymi obostrzeniami dzielą się na dwa obszary: żółty i czerwony – z różnym zakresem ograniczeń. W powiatach, które przyporządkowane są do obszaru zielonego, obowiązują dotychczasowe zasady bezpieczeństwa.

W powiatach przypisanych do jednego z dwóch wyróżnionych obszarów (żółty i czerwony) wprowadzone zostały obostrzenia, które dotyczą m. in.: obowiązku noszenia maseczek, a także organizacji targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu.O aplikacji STOP COVID - ProteGO Safe

Aplikacja na telefony "STOP COVID - ProteGO Safe" ma na celu szybciej i skuteczniej ograniczyć tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

19 września 2020 r.

STOP COVID - ProteGO Safe

Koronawirus na Pomorzu

Powiaty starogardzki i pucki zostały zagrożone wejściem do strefy żółtej. Decyzja w tej kwestii ma zostać podjęta w przyszłym tygodniu.

21 sierpnia 2020 r.

Koronawirus na Pomorzu

Nowe restrykcje

Zaktualizowano listę powiatów objętych obostrzeniami. Do strefy żółtej mogą trafić trzy duże miasta. Oprócz stref czerwonej i żółtej wprowadzono strefę różową.

20 sierpnia 2020 r.

Nowe restrykcje

Nowy rok szkolny w czasie pandemii

Pierwszego września 2020 roku szkoły zostaną otwarte, a uczniowie powrócą do ławek. Jak jednak będzie wyglądała edukacja w dobie pandemii koronawirusa?

13 sierpnia 2020 r.

Nowy rok szkolny w czasie pandemii koronawirusa

Przedłużony zakaz lotów do 44 państw

Do 25 sierpnia rząd wydłużył zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym w związku z epidemią koronawirusa. Na liście są 44 państwa.

12 sierpnia 2020 r.

Zakaz lotów

Regionalizacja obostrzeń

Wdrożenie nowych zasad bezpieczeństwa w poszczególnych powiatach, w których wzrost zakażeń jest zdecydowanie większy, niż w pozostałych częściach kraju.

11 sierpnia 2020 r.

Regionalizacja obostrzeń

IV etap odmrażania gospodarki

30 maja wprowadzone zostaną nowe zasady zasłaniania nosa i ust, ponownie otwarte zostaną kina i siłownie, a od 6 czerwca kolejne zmiany - zobacz jakie.

27 maja 2020 r.

IV etap znoszenia obostrzeń

III etap odmrażania gospodarki

18 maja wkraczamy w wyczekany trzeci etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirsusa. Sprawdź co się zmieni.

13 maja 2020 r.

III etap odmrażania gospodarki

Kiedy otwarcie szkół i uczelni?

Sprawdź informacje dla uczniów i rodziców w tym daty egzaminów ósmoklasistów, egzaminów maturalnych, zakończenia roku szkolnego itp.

13 maja 2020 r.

Otwarcie szkół i uczelni

Otwarcie przedszkoli i żłobków

Przedszkola i żłobki zamknięte w związku z epidemią koronawirusa mogą zostać ponownie otwarte od 6 maja. Sprawdź które, dla kogo i na jakich zasadach.

12 maja 2020 r.

Otwarcie przedszkoli i żłobków

II etap odmrażania gospodarki

4 maja wkraczamy w drugi, głośno zapowiadany, etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirsusa. Sprawdź co to oznacza.

29 kwietnia 2020 r.

II etap odmrażania gospodarki

Obowiązek zakrywania nosa i ust

16 kwietnia weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, zgodnie z którym w miejscach publicznych można przebywać tylko z zasłoniętymi ustami i nosem.

15 kwietnia 2020 r.

Informacja o maseczkachKoronawirus 2019-nCoV

Czym jest koronawirus SARS-CoV-2?


SARS-CoV-2 to wirus RNA należący do rodziny koronawirusów, powoduje on chorobę COVID-19. Pierwsze odnotowane przypadki zakażeń ludzi tym wirusem miały miejsce w Wuhan w Chinach pod koniec 2019 r., od tego czasu rozprzestrzenia się globalnie (statystyki dla całego świata). W Polsce pierwszy przypadek zakażenia stwierdzono 4 marca 2020r.

Jak się zakażamy?

Z początku wydawało się, że przenoszenie koronawirusa 2019-nCoV wiąże się jedynie z kontaktem ze zwierzętami (wielu chorych na zapalenie płuc w Wuhan w Chinach miało bowiem kontakt z targiem rybnym lub targiem ze zwierzętami). Teraz wiadomo już, że wirus może przenosić się z człowieka na człowieka.

Do większości zakażeń u ludzi dochodzi drogą kropelkową (kiedy zakażona osoba kaszle lub kicha), podobnie przenosi się np. wirus grypy.

Koronawirus może też zostać przeniesiony, gdy człowiek dotknie powierzchni lub przedmiotu, na którym znajduje się wirus (czyli np. ślina osoby chorej), a następnie dotknie swoich ust, lub nosa czy oczu. Należy pamiętać, że łatwość przenoszenia się danego wirusa z człowieka na człowieka nie jest jednakowa. Niektóre wirusy są bardzo zakaźne, czyli przenoszą się wyjątkowo łatwo, a inne mniej. Obecnie nie ma pewności, jak łatwo koronawirus 2019-nCoV przenosi się między ludźmi, a badania cały czas trwają.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?


 • Często myj ręce wodą i mydłem (co najmniej 30 sekund), zawsze po wyjściu z łazienki, przed posiłkiem, po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu.
 • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Bardzo pomocne w tym celu jest noszenie maseczki. Maseczka pomaga hamowaniu rozprzestrzeniania się choroby - są osoby, które mogą nie wiedzieć, że są zakażone (a nawet nie mieć objawów), a zarażać.
 • Czyść i dezynfekuj często dotykane przedmioty i powierzchnie za pomocą sprayu lub ściereczki.
 • Niepotrzebnie nie wychodź z domu. Większość zakupów możesz robić przez Internet.
 • Zostań w domu, kiedy jesteś chory i osłabiony.
 • Gdy kaszlesz lub kichasz, zasłoń twarz chusteczką, a następnie wyrzuć ją do śmieci. Gdynie masz chusteczki, zasłoń usta łokciem.
 • Unikaj bliskiego kontaktu z chorymi na koronawirusa.
Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na powikładnia spowodowane zarażeniem SARS-Cov-2 i rozwinięcie ciężkiej postaci choroby, co może doprowadzić nawet do zgonu, są osoby starsze oraz te z obniżoną odpornością, szczególnie takie którym towarzyszą inne choroby, a w szczególności te przewlekłe.

Czytaj więcej...


Infolinia NFZ o koronawirusie - 800 190 590

Specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu.