Meksyk

Koronawirus SARS-CoV-2 | Meksyk

Koronawirus SARS-CoV-2
Meksyk


Zakażenia: 7 702 809 334 958

Przyrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Meksyku





Liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Meksyku




Zgony z powodu wirusa SARS-CoV-2





Zakażeni mieszkańcy Meksyku w stosunku do zdrowych mieszkańców


Do dnia dzisiejszego stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u 7 702 809 mieszkańców Meksyku, w stosunku do łącznej populacji 128 932 753 mieszkańców tego kraju. Oznacza to, że w Meksyku zakażonych było 5.974% ludności. Na jedną osobę u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 przypada 17 mieszkańców u których ten koronawirus nie został stwierdzony. Spośród wszystkich mieszkańców zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, 334958 zmarło z powodu COVID-19.




Gęstość zaludnienia Meksyku a osoby zakażone


mapa koronawirusa Meksyk

Powierzchnia Meksyku wynosi 1 973 000 kilometrów kwadratowych, a gęstość zaludnienia 65 mieszkanców na kilometr kwadratowy.

Jeden zakażony wirusem mieszkaniec przypada średnio na 0.26 kilometrów kawdratowych powierzchni Meksyku.

Na jeden kilometr kwadratowy przypada 3.9 mieszkańców z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.




Epidemia koronawirusa w Meksyku


Koronawirus w Meksyku

Pandemia COVID-19 dotarła do Meksyku na koniec lutego 2020 r. To właśnie 28 lutego 2020 r. w Meksyku potwierdzono pierwsze trzy przypadki zachorowań na COVID-19. Zakażeni to dwaj mężczyźni (35-letni i 59-letni) z miasta Meksyk oraz 41-letni mężczyzna w północnym stanie Sinaloa. Po potwierdzeniu pozytywnego wyniku testu zostali oni poddani izolacji, (odpowiednio: w szpitalu i hotelu). Mężczyźni ci spędzili tydzień we Włoszech w połowie lutego. 29 lutego 2020r. wykryto i potwierdzono czwarty przypadek w mieście Torreón, w stanie Coahuila, u 20-letniej kobiety, która podróżowała w ostatnim czasie do Włoch.

30 stycznia 2020 r., przed ogłoszeniem pandemii przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), rząd Meksyku opracował Plan Przygotowań i Reakcji opracowany przez Narodowy Komitet ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (grupę roboczą kierowaną przez Sekretariat Zdrowia złożony z różnych podmiotów), dążąc do aktywnego działania w obliczu zbliżającego się pandemii. Grupa ta przeprowadziła szereg działań ostrzegawczych oraz aktualizację przepisów epidemiologicznych opartych na Międzynarodowych przepisach zdrowotnych. Meksyk był więc pierwszym krajem, który zastosował matematyczne modelowanie chorób zakaźnych.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w Meksyku zarejestrowano pod koniec lutego, natomiast szczyt pandemii, według władz, spodziewany jest w drugim tygodniu maja.

Rząd lewicowego prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora jest ostro krytykowany za zbyt późną i niewystarczającą reakcję na kryzys związany z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa.