Hiszpania

Koronawirus SARS-CoV-2 | Hiszpania

Koronawirus SARS-CoV-2
Hiszpania


Zakażenia: 13 980 340 121 852

Przyrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Hiszpanii





Liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Hiszpanii




Zgony z powodu wirusa SARS-CoV-2





Zakażeni mieszkańcy Hiszpanii w stosunku do zdrowych mieszkańców


Do dnia dzisiejszego stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u 13 980 340 mieszkańców Hiszpanii, w stosunku do łącznej populacji 46 481 000 mieszkańców tego kraju. Oznacza to, że w Hiszpanii zakażonych było 30.078% ludności. Na jedną osobę u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 przypada 3 mieszkańców u których ten koronawirus nie został stwierdzony. Spośród wszystkich mieszkańców zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, 121852 zmarło z powodu COVID-19.




Gęstość zaludnienia Hiszpanii a osoby zakażone


mapa koronawirusa Hiszpania

Powierzchnia Hiszpanii wynosi 505 990 kilometrów kwadratowych, a gęstość zaludnienia 92 mieszkanców na kilometr kwadratowy.

Jeden zakażony wirusem mieszkaniec przypada średnio na 0.04 kilometrów kawdratowych powierzchni Hiszpanii.

Na jeden kilometr kwadratowy przypada 27.63 mieszkańców z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.




Koronawirus SARS-CoV-2 w Hiszpanii


Koronawirus SARS-CoV-2 w Hiszpanii

Hiszpania to drugi najdotkliwiej zaatakowany przez koronawirusa kraj w Europie. Goni czarne statystyki Włoch. Największym ogniskiem epidemii jest stolica. Ponad połowa zakażonych wirusem COVID-19 to właśnie mieszkańcy Madrytu i okolic. Burmistrz Madrytu ostrzegł, że zamknięcie miasta jest „bliżej niż myślimy”. Niestety zanim wprowadzono surowe ograniczenia, hiszpanie zdawali się bagatelizować zagrożenie, dlatego wirus rozprzestrzenił się szybko.

Hiszpania wprowadziła kwarantannę, w kraju zamknięte jest niemal wszystko poza aptekami, sklepami spożywczymi, stacjami benzynowymi i niektórymi kioskami. Ograniczenia zaczęły się 9 marca i od tamtego dnia były systematycznie zaostrzane.

Mimo tego Hiszpańska Centrala Związku Pracowników Niezależnych i Służb Publicznych (CSIF) złożyła do doniesienie Sądu Najwyższego przeciwko Salvadorovi Illi - ministrowi zdrowia. Został on oskarżony o błędne działania podczas zarządzania kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. CSIF zrzesza największą liczbę personelu ochrony zdrowia w Hiszpanii.

"Niedobory te mogą być uznane za złamanie przepisów dotyczących bezpieczeństwa pracowników, narażenia ich zdrowia, a nawet życia."

Jak widać nastroje w tym kraju nie są najlepsze, a pandemia koronowirusa SARS-CoV-2 odbija się nie tylko na życiu mieszkańców, ale również politycznych nastrojach. Szczególnie, że wg opublikowanego w weekend raportu madryckiego Instytutu Zdrowia w rzeczywistości liczba zainfekowanych, jak i zmarłych jest dużo wyższa. Eksperci piszą, że oficjalne dane to „wierzchołek góry lodowej”.