Iran

Koronawirus SARS-CoV-2 | Iran

Koronawirus SARS-CoV-2
Iran


Zakażenia: 6 141 335 130 356

Przyrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Iranie

Liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Iranie
Zgony z powodu wirusa SARS-CoV-2

Zakażeni mieszkańcy Iranu w stosunku do zdrowych mieszkańców


Do dnia dzisiejszego stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u 6 141 335 mieszkańców Iranu, w stosunku do łącznej populacji 83 766 756 mieszkańców tego kraju. Oznacza to, że w Iranie zakażonych było 7.331% ludności. Na jedną osobę u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 przypada 14 mieszkańców u których ten koronawirus nie został stwierdzony. Spośród wszystkich mieszkańców zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, 130356 zmarło z powodu COVID-19.
Gęstość zaludnienia Iranu a osoby zakażone


mapa koronawirusa Iran

Powierzchnia Iranu wynosi 1 648 000 kilometrów kwadratowych, a gęstość zaludnienia 51 mieszkanców na kilometr kwadratowy.

Jeden zakażony wirusem mieszkaniec przypada średnio na 0.27 kilometrów kawdratowych powierzchni Iranu.

Na jeden kilometr kwadratowy przypada 3.73 mieszkańców z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.
Epidemia koronawirusa w Iranie


Koronawirus w Iranie

Iran stał się największym ogniskiem pandemii na Bliskim Wschodzie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia wykryto tam najwięcej przypadków zakażeń koronawirusem po Chinach i Włoszech. Niezależni WHO uważają, że oficjalnie podawane liczby są przez władze Iranu zaniżane. Ofiar śmiertelnych ma być nawet pięć razy więcej.

Ten fakt nie powinien nikogo dziwić, rząd Iranu jest w świetnych stosunkach handlowych z Chinami. Na terenie kraju działa wiele chińskich firm, a ich tysiące pracowników każdego dnia przemieszcza się pomiędzy tymi krajami. Po wybuchu epidemii w Chinach, Iran nie zamknął granic, więc wydaje się czymś naturalnym, że Chińczycy masowo infekowali koronawirusem mieszkańców rańskich miast.

Gospodarka Iranu ponosi duże straty z powodu sankcji Stanów Zjednoczonych uniemożliwiających Iranowi sprzedaż ropy naftowej i odcinających mu dostęp do międzynarodowych rynków finansowych. Do tego tempo rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Iranie jest wyjątkowo szybkie.

Z powodu obawy o masowe zakażenia na wolność wypuszczono kilkadziesiąt tysięcy więźniów, w tym także zagranicznych więźniów politycznych. Sytuacja spowodowała też, że wielu afgańskich uchodźców, którzy od lat są w Iranie, próbuje wydostać się z powrotem do ogarniętego wojną domową Afganistanu.