Norwegia

Koronawirus SARS-CoV-2 | Norwegia

Koronawirus SARS-CoV-2
Norwegia


Zakażenia: 1 508 049 5 732

Przyrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Norwegii

Liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Norwegii
Zgony z powodu wirusa SARS-CoV-2

Zakażeni mieszkańcy Norwegii w stosunku do zdrowych mieszkańców


Do dnia dzisiejszego stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u 1 508 049 mieszkańców Norwegii, w stosunku do łącznej populacji 5 421 241 mieszkańców tego kraju. Oznacza to, że w Norwegii zakażonych było 27.817% ludności. Na jedną osobę u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 przypada 4 mieszkańców u których ten koronawirus nie został stwierdzony. Spośród wszystkich mieszkańców zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, 5732 zmarło z powodu COVID-19.
Gęstość zaludnienia Norwegii a osoby zakażone


mapa koronawirusa Norwegia

Powierzchnia Norwegii wynosi 385 203 kilometrów kwadratowych, a gęstość zaludnienia 14 mieszkanców na kilometr kwadratowy.

Jeden zakażony wirusem mieszkaniec przypada średnio na 0.26 kilometrów kawdratowych powierzchni Norwegii.

Na jeden kilometr kwadratowy przypada 3.91 mieszkańców z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.
Norwegia i koronawirus SARS-CoV-2


Koronawirus w Norwegii

Pandemia koronawirusa rozpoczęła się w Norwegii 26 lutego 2020 r., a transmisja  wirusa i kolejne przypadki zakażenia rozprzestrzeniły się  w marcu do tego stopnia, że 12 marca wprowadzono szereg środków bezpieczeństwa mających na celu osiągnięcie zahamowanie tego wzrostu. Pierwsza śmierć przypisana COVID-19 została udokumentowana 12 marca 2020r., ofiarą była starsza osoba, która zmarła w szpitalu uniwersyteckim w Oslo.

26 lutego Norwegia oficjalnie potwierdziła pierwszy przypadek COVID-19. Norweski Instytut Zdrowia Publicznego ogłosił, że przypadek ten stwierdzono u osoby, która wróciła z Chin. Pacjentka nie miała objawów i czuła się dobrze, poddała się  dobrowolnej izolacji w swoim domu, w Tromsø. 27 lutego Norweski Instytut Zdrowia Publicznego ogłosił, że potwierdzone zostały trzy kolejne przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Dwóch z nich  wróciło z  Włoch, trzeci z Iranu. Do 10 marca liczba potwierdzonych przypadków w Norwegii wzrosła do 400, a rosnącej liczby tych przypadków nie można już było przypisać podróżom zagranicznym, co wskazywało jasno, że w Norwegii rozpoczęło się przekazywanie wirusa wśród lokalnej społeczności.

Od czwartku 12 marca 2020r. w Norwegii wprowadzono szereg środków, mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa:

  • wszystkie placówki edukacyjne zostały zamknięte, a zorganizowane zajęcia sportowe miały zostać przerwane
  • zamknięto siłownie i baseny, wszystkie placówki branży hotelarsko – gastronomicznej
  • odwołano imprezy masowe, wydarzenia kulturalne i sportowe i zabroniono organizowania tego typu wydarzeń
  • wszyscy, którzy wrócili z podróży poza Szwecję i Finlandię od 27 lutego, mieli poddać się kwarantannie, niezależnie od tego, czy wykazują objawy, czy nie
  • odradzano mieszkańcom wszelkie podróże
  • zachęcano do unikania transportu publicznego oraz do unikania miejsc zatłoczonych
  • rekomendowano ograniczanie bliskiego kontaktu z innymi
  • poproszono obywateli, aby powstrzymali się od odwiedzania bliskich w szpitalach

Od 19 marca mieszkańcom zabroniono przebywania w domkach poza rodzinnymi gminami, aby uniknąć obciążenia wiejskiej infrastruktury medycznej. Osoby podejrzane o zarażenie wirusem SARS-CoV, lub tych, u których potwierdzono COVID-19  muszą przestrzegać surowszych zasad izolacji w domu. Rząd ustanowił grzywny dla osób naruszających zasady kwarantanny domowej. Wiele instytucji zostało zamkniętych w celu walki z wybuchem pandemii, który doprowadził do wzrostu bezrobocia.

6 kwietnia norweski minister zdrowia ogłosił, że epidemia koronawirusa jest już „pod kontrolą” i że wskaźnik reprodukcji Sars-CoV-2 uległ zmniejszeniu.