Belgia

Koronawirus SARS-CoV-2 | Belgia

Koronawirus SARS-CoV-2
Belgia


Zakażenia: 4 860 053 34 339

Przyrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Belgii





Liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Belgii




Zgony z powodu wirusa SARS-CoV-2





Zakażeni mieszkańcy Belgii w stosunku do zdrowych mieszkańców


Do dnia dzisiejszego stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u 4 860 053 mieszkańców Belgii, w stosunku do łącznej populacji 11 589 623 mieszkańców tego kraju. Oznacza to, że w Belgii zakażonych było 41.935% ludności. Na jedną osobę u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 przypada 2 mieszkańców u których ten koronawirus nie został stwierdzony. Spośród wszystkich mieszkańców zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, 34339 zmarło z powodu COVID-19.




Gęstość zaludnienia Belgii a osoby zakażone


mapa koronawirusa Belgia

Powierzchnia Belgii wynosi 30 689 kilometrów kwadratowych, a gęstość zaludnienia 378 mieszkanców na kilometr kwadratowy.

Jeden zakażony wirusem mieszkaniec przypada średnio na 0.01 kilometrów kawdratowych powierzchni Belgii.

Na jeden kilometr kwadratowy przypada 158.36 mieszkańców z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.




Koronawirus SARS-CoV-2 w Belgii. Mały kraj, dużo zachorowań.


Koronawirus w Belgii

Pierwsze doniesienia o tajemniczej chorobie płuc w chińskim mieście Wuhan, zaczęły pojawiać się w prasie belgijskiej około 8 stycznia. 2 lutego obywatele Belgii mieszkający w Hubei zostali repatriowani. Po locie ewakuacyjnym poddano ich 14-dniowej kwarantannie i przebadan pod kątem infekcji wirusem SARS-CoV-2. Dwa dni później, 4 lutego, ogłoszono, że wynik testu jednego z repatriantów jest pozytywny. Pacjent ten, bezobjawowy 54-letni mężczyzna, został przeniesiony do szpitala św. Piotra w Brukseli.

24 lutego, po rozprzestrzenianiu się COVID-19 w północnych Włoszech, stu obywateli Belgii poddano kwarantannie w pałacu H10 Costa Adeje na Teneryfie. Piętnastu z nich zezwolono na podróż z powrotem do Belgii już 28 lutego, a resztę wpuszczono 5 marca, bez przebadania na obecność koronawirusa.

1 marca potwierdzono drugi przypadek koronawirusa w Belgii. Była to kobiety mówiąca po holendersku, która wróciła z Crépy-en-Valois  (jeden z francuskich rejonów dotkniętych epidemią). Od 22 lutego do 1 marca w Belgii trwały coroczne tygodniowe wakacje szkolne. I w tym okresie sporo osób jeździ na narty. Liczba wykrytych infekcji wirusowych gwałtownie wzrosła po powrocie osób z ośrodków narciarskich na północy Włoch. Już 2 marca zdiagnozowano sześć kolejnych przypadków. Wszystkie sześć przypadków to mieszkańcy Belgii wracający z północnych Włoch.

W dniu 29 stycznia Belgia wydała zawiadomienie odradzające mało ważne loty do Chin, z wyłączeniem Hongkongu, a niektóre firmy turystyczne anulowały wszystkie loty do Chin.  Burmistrz Sint-Lambrechts-Woluwe , Olivier Maingain , był jednym z niewielu burmistrzów, który podjął kroki w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się nowego koronawirusa poprzez ograniczenie dostępu do szkół, przedszkoli, obiektów sportowych i miejsc publicznych dla osób powracających z zagrożonych obszarów. Tylko kilka szkół, takich jak International School Ghent , poddało kwarantannie uczniów, którzy powrócili z wakacji z zagrożonych obszarów, takich jak północne Włochy.

Koronawirus Belgia

W dniu 10 marca rząd zalecił odwołanie wszelkich zaplanowanych imprez, w których weźmie udział ponad 1000 osób. Premier Wilmès podkreślił, że nie jest to zakaz, ale zalecenie. Szkoły pozostają otwarte, ale zaleca się, aby odwoływać wyjazdy zagraniczne i ogólnie wycieczki kilkudniowe. Firmom zaleca się, aby ich personel pracował jak najwięcej z domu i umożliwiły elastyczny czas pracy, aby umożliwić optymalne wykorzystanie transportu publicznego w ciągu dnia.
Późnym wieczorem 12 marca, po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego  rząd belgijski wszedł w federalną fazę zarządzania kryzysowego i nakazał zamknięcie szkół, dyskotek, kawiarni i restauracji oraz odwołanie wszystkich imprez sportowych i kulturalnych.

17 marca Rada Bezpieczeństwa Narodowego postanowiła podjąć dodatkowe środki. Od południa następnego dnia do 5 kwietnia wprowadzono bardziej rygorystyczne środki dystansu społecznego, zakazano podróżowania, zamykano sklepy, zakazano zgromadzeń, a także nałożono kary mające na celu przymusić firmy i osoby prywatne do przestrzegania przepisów.

20 marca, Belgia zamknęła swoje granice dla zbędnego ruchu turystycznego.

27 marca Rada Bezpieczeństwa Narodowego Belgii postanowiła przedłużyć dotychczasowe środki do co najmniej 19 kwietnia (do końca świąt wielkanocnych) z opcją przedłużenia terminu o kolejne dwa tygodnie - do 3 maja.