Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
2 897 935 162 959 75 493 2 659 483

Czym jest koronawirus SARS-CoV-2


Koronawirusy to duża grupa wirusów, które stanowią przyczynę szerokiego spektrum chorób, począwszy  od przeziębień, a na poważnych i potencjalnie śmiertelnych zakażeniach kończąc. Szczep koronawirusa o nazwie SARS-Cov-2 w chwili obecnej wywołuje chorobę nazwaną COVID-19. Zarażenie tym wirusem  może prowadzić do zapalenia płuc, poważnych zaburzeń oddychania, niewydolności nerek, a w skrajnych przypadkach nawet do zgonu.Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus SARS-Cov-2 - jak można się nim zarazić?


Wirus SARS-Cov-2 przenosi się drogą kropelkową, czyli  poprzez kaszel, kichnięcie czy nawet rozmowę. Do zakażenia może dojść również przez kontakt z wydzielinami osób chorych (np. znajdującymi się na klamkach, poręczach, przedmiotach).


Koronawirus SARS-Cov-2 – objawy zakażenia


Pierwszymi i najbardziej charakterystycznymi objawami zakażenia wirusem SARS-CoV-2 są trudności w oddychaniu, spłycony oddech, kaszel i gorączka. Z tego powodu często mylone są ze zwykłą infekcją dróg oddechowych, czy też początkami zapalenia płuc.
Ponieważ czas pomiędzy zakażeniem a pojawieniem się pierwszych objawów choroby wynosi od 5 do 14 dni, konieczne jest zachowanie zalecanego okresu dwutygodniowej kwarantanny.Koronawirus SARS-Cov-2 – grupy ryzyka


Covid-19 jest chorobą o stosunkowo łagodnym przebiegu dla osób zdrowych i młodych. Jego dolegliwość nie jest większa niż w przypadku grypy, a leczenie jest ograniczone do łagodzenia objawów. W grupie podwyższonego ryzyka śmierci z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 znajdują się przede wszystkim  osoby w podeszłym wieku i chorujące przewlekle (ze szczególnym uwzględnieniem osób cierpiących na schorzeniami układu oddechowego i krążeniowego). Amerykańscy naukowcy proponują, aby do grupy podwyższonego ryzyka zaliczać także osoby z otyłością.


Koronawirus SARS-Cov-2 – dzieci


Początkowo panowała opinia, że dzieci nie chorują na COVID-19, a tylko przenoszą wirus. Wynikało to zapewne z tego, że dzieci mogą zarazić się wirusem bezobjawowo i, w związku z tym, przenosić go na inne osoby. Najnowsze badania dowodzą, że prawdopodobieństwo zakażenia w przypadku najmłodszych jest tak samo wysokie, jak w przypadku osób dorosłych, ale z zachowaniem bardzo niskiego ryzyka rozwinięcia się poważnych objawów.


Koronawirus SARS-Cov-2 – leczenie


W obecnej chwili leczenie COVID-19 jest stricte objawowe.
Prowadzone są próby podawania chorym osocza pobranego od osób, które wyzdrowiały. Osocze można pobrać od nich po upływie dwóch tygodni od wyzdrowienia.


Koronawirus SARS-Cov-2 – jak zapobiegać


Aby zapobiec zakażeniu, zachowaj podstawowe zasady higieny.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i wszystkie inne instytucje czuwające nad zdrowiem publicznym wyraźnie podkreślają: najlepszym sposobem na ochronę przed koronawirusem jest jak najczęstsze i bardzo dokładne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem.

Stosowanie żeli oraz  różnego rodzaju płynów antybakteryjnych może być alternatywą w sytuacji, gdy nie mamy możliwości umycia dłoni. Jednak mycie dłoni wodą i mydłem powinno być podstawowym środkiem zaradczym – nie zastępujmy go więc całkowicie używaniem żeli antybakteryjnych. Myjmy ręce właściwie, zawsze pamiętając o grzbiecie dłoni, kciukach i przestrzeniach między palcami. Ręce należy wycierać  suchym ręcznikiem papierowym, unikając dotykania kranu. Ręce powinno się myć jak najczęściej, szczególnie po kontakcie z takimi powierzchniami jak klamki, poręcze, gałki drzwi oraz innymi powierzchniami i przedmiotami,  dotykanymi przez większą liczbę osób.

W zapobieganiu transferowi koronawirusa SARS-CoV-2 higiena rąk stanowi element kluczowy, ponieważ to właśnie za pośrednictwem rąk wirus ten może przenieść się do ust lub nosa, które są jedynymi drogami przedostania się koronawirusa do organizmu i dróg oddechowych. Aby uniknąć zakażenia należy także unikać dotykania nieumytymi dłońmi okolic ust, nosa oraz oczu.

Kolejnym środkiem zaradczym jest utrzymywanie się w odległości 1,5m - 2 m od osób, które kaszlą lub kichają by zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa, szczególnie na twarz, ponieważ transfer SARS-CoV-2 następuje właśnie drogą kropelkową.

Warto pamiętać, że źródłem zakażenia mogą być również pieniądze, dlatego też, jeśli jest taka możliwość, starajmy się dokonywać płatności kartą płatniczą lub poprzez urządzenia mobilne, w sposób bezdotykowy. Należy także zwrócić szczególną uwagę na telefony komórkowe, systematycznie odkażać ich powierzchnię i nie kłaść ich na powierzchniach, które mogą być potencjalnie zakażone.Koronawirus SARS-Cov-2 a maseczki


Noszenie maseczek jest zalecane osobom wykazującym objaw koronawirusa oraz chorym, by ograniczyć zarażanie innych osób. Maseczki jako takie nie zapobiegają zarażeniu, mogą jednak przyczynić się znacząco do zminimalizowania rozprzestrzeniania się wirusa dzięki ograniczeniu dotykania ust i nosa dłońmi (a jak wiadomo, tą drogą właśnie następuje zakażenie). Należy jednak pamiętać, że najlepszym sposobem profilaktyki jest częste i dokładne mycie rąk.


Koronawirus SARS-Cov-2 – dystans społeczny


Jeśli sytuacja na to pozwala, najlepiej jest pozostać w domu.
Unikanie dużych skupisk ludzkich to kolejne z najważniejszych zaleceń minimalizujących ryzyko zakażenia koronawirusem. Stąd też w większości krajów  imprezy masowe zostały odwołane. Na co dzień warto unikać wszystkich miejsc, gdzie towarzyszą nam duże grupy ludzi. Najlepiej wybrać rozrywkę domową, robić zakupy przez Internet i jak najbardziej ograniczyć wychodzenie z domu poza sytuacjami, w których jest to naprawdę niezbędne. Jeśli jest to możliwe, należy także zrezygnować z korzystania z transportu publicznego, ponieważ liczba pasażerów i  ogromna liczba ogólnodostępnych tam powierzchni wydatnie sprzyja zakażeniu.


Koronawirus SARS-Cov-2 – odpowiedzialność społeczna


Dzwoń, zamiast chodzić do przychodni i narażać innych!
Osoby, które mają kaszel lub katar, zobowiązane są do używania chusteczek jednorazowych, a podczas kaszlu powinny zasłaniać usta. Jeśli do kaszlu dołączy się wysoka gorączka oraz problemy z oddychaniem, wówczas może to być  zarażenie koronawirusem. W tym wypadku absolutnie nie należy iść do przychodni ani do szpitala. Jedynym właściwym sposobem postępowania, nie narażającym innych na ryzyko zakażenia, jest telefoniczny kontakt z najbliższą państwową inspekcją sanitarną lub wezwanie pogotowie ratunkowego, oczywiście z poinformowaniem, że istnieje ryzyko obecności koronawirusa. W żadnym wypadku w takiej sytuacji nie  powinno się udawać komunikacją publiczną.

Przychodnie zdrowia proszą osoby z objawami o zgłaszanie się do konsultacji telefonicznych – w razie stwierdzenia podwyższonego ryzyka zarażenia lekarz może wysłać do pacjenta karetkę, jest też przewidziana  możliwość zastąpienia wizyty w przychodni wizytą domową.


Zachorowanie na COVID-19 potrafi mieć długofalowe skutki. Coraz więcej ozdrowieńców skarży się na poważne dolegliwości. Zakażeni chorują jeszcze długo po infekcji i skarżą się na brak pomocy - taka reakcja to tzw. zespół postcovidowy. Są poradnie w Polsce, które zajmują się leczeniem tego zespołu.
10 rad od ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących koronawirusa SARSCoV-2

  1. Myj ręce tak często, jak to możliwe
  2. Dezynfekuj przedmioty i powierzchnie
  3. Unikaj kontaktów z osobami chorymi
  4. Nie dziel się ręcznikiem z osobą chorą
  5. Zrezygnuj z czułych powitań
  6. Nie dotykaj twarzy
  7. Unikaj tłumów w czasie największego zagrożenia
  8. W miejscach publicznych noś rękawiczki
  9. Ogranicz obieg dokumentów
  10. Dbaj o siebie


Szczepienia uczniów od 12. roku życia

W ramach Narodowego Programu Szczepień od czerwca 2021 roku możliwe jest szczepienie dzieci w wieku 12 – 15 lat przeciwko COVID 19.

9 września 2021


Luzowanie obostrzeń od 29 maja

Rząd zezwolił na liczniejsze spotkania i imprezy rodzinne nawet do 50 osób. Osoby, które są zaszczepione na COVID-19, nie wliczają się do limitu.

29 maja 2021 r.


Zmiany w obostrzeniach od 15 maja 2021 roku

Maj to w Polsce miesiąc luzowania obostrzeń. Rząd podzielił luzowanie obostrzeń na etapy. Łagodniejsze restrykcje wejdą w życie już w sobotę.

15 maja 2021 r.


Łagodzenie zasad bezpieczeństwa

W maju rusza luzowanie obostrzeń. Wdrożony zostanie plan odmrażania gospodarki. Zapowiedziano otwieranie sklepów i ogródków gastronomicznych.

28 kwietnia 2021 r.


Zmiana obostrzeń przed majówką. Polska podzielona na dwie strefy.

Od 26 kwietnia 2021r. łagodzone obostrzenia w większości województw. Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne, częściowy powrót dzieci do szkół.

22 kwietnia 2021 r.


Przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia

Przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia 2021 r. w związku z małymi rezerwami łóżek i respiratorów w szpitalach. Nowe plany rządu.

8 kwietnia 2021 r.


Zaostrzenie obostrzeń od 27 marca

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił listę nowych obostrzeń, które będą obowiązywać w całym kraju od soboty.

25 marca 2021 r.


Obostrzenia w Polsce od 20 marca

Od soboty, 20 marca br, w naszym kraju powraca lockdown, spowodowany pandemią koronawirusa.

17 marca 2021 r.


Zmiany w teleporadach

Nowe przepisy wchodzą w życie 15 marca 2021 r. Teleporada przestaje być standardem, teleporada ma być prawem, z którego można nie skorzystać.

15 marca 2021 r.


Zaostrzenie zasad bezpieczeństwa w województwach

Od 13 marca 2021 r. zaostrzono zasady bezpieczeństwa na Pomorzu oraz przedłużono obostrzenia na Warmii i Mazurach. Sprawdź jakie.

13 marca 2021 r.


Szkoły nadal zamknięte

Do kiedy szkoły pozostaną zamknięte? Minister edukacji starał się odpowiedzieć na pytania. Do edukacji zdalnej wracają klasy 1-3 w czerwonych strefach.

8 marca 2021 r.


Maseczki obowiązkowe

27 lutego 2021 r. wprowadzono nakaz zakrywania ust i nosa maseczką. Jaka maseczka obowiązuje? Gdzie i kiedy trzeba ją nosić? Jakie kary za brak maseczki?

5 marca 2021 r.


Luzowanie obostrzeń

Listę trzech podstawowych zmian, dotyczących luzowania obostrzeń antykowidowych w Polsce podał na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski.

30 stycznia 2021 r.


Co trzeba wiedzieć o szczepionce na COVID-19?

Czy szczepionki mają skutki uboczne? Jakie są między nimi różnice? Jak wygląda samo szczepienie? Oto odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań.

31 grudnia 2020 r.


Szczepienia na COVID-19 w Polsce

Zobacz planowany kalendarz szczepień pierwszą szczepionką dostępną na rynku polskim, którą jest Comirnaty producentów Pfizer i BioNTech.

29 grudnia 2020 r.