Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
1 443 804 213 084 33 686 1 197 034

Czym jest koronawirus SARS-CoV-2


Koronawirusy to duża grupa wirusów, które stanowią przyczynę szerokiego spektrum chorób, począwszy  od przeziębień, a na poważnych i potencjalnie śmiertelnych zakażeniach kończąc. Szczep koronawirusa o nazwie SARS-Cov-2 w chwili obecnej wywołuje chorobę nazwaną COVID-19. Zarażenie tym wirusem  może prowadzić do zapalenia płuc, poważnych zaburzeń oddychania, niewydolności nerek, a w skrajnych przypadkach nawet do zgonu.Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus SARS-Cov-2 - jak można się nim zarazić?


Wirus SARS-Cov-2 przenosi się drogą kropelkową, czyli  poprzez kaszel, kichnięcie czy nawet rozmowę. Do zakażenia może dojść również przez kontakt z wydzielinami osób chorych (np. znajdującymi się na klamkach, poręczach, przedmiotach).


Koronawirus SARS-Cov-2 – objawy zakażenia


Pierwszymi i najbardziej charakterystycznymi objawami zakażenia wirusem SARS-CoV-2 są trudności w oddychaniu, spłycony oddech, kaszel i gorączka. Z tego powodu często mylone są ze zwykłą infekcją dróg oddechowych, czy też początkami zapalenia płuc.
Ponieważ czas pomiędzy zakażeniem a pojawieniem się pierwszych objawów choroby wynosi od 5 do 14 dni, konieczne jest zachowanie zalecanego okresu dwutygodniowej kwarantanny.Koronawirus SARS-Cov-2 – grupy ryzyka


Covid-19 jest chorobą o stosunkowo łagodnym przebiegu dla osób zdrowych i młodych. Jego dolegliwość nie jest większa niż w przypadku grypy, a leczenie jest ograniczone do łagodzenia objawów. W grupie podwyższonego ryzyka śmierci z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 znajdują się przede wszystkim  osoby w podeszłym wieku i chorujące przewlekle (ze szczególnym uwzględnieniem osób cierpiących na schorzeniami układu oddechowego i krążeniowego). Amerykańscy naukowcy proponują, aby do grupy podwyższonego ryzyka zaliczać także osoby z otyłością.


Koronawirus SARS-Cov-2 – dzieci


Początkowo panowała opinia, że dzieci nie chorują na COVID-19, a tylko przenoszą wirus. Wynikało to zapewne z tego, że dzieci mogą zarazić się wirusem bezobjawowo i, w związku z tym, przenosić go na inne osoby. Najnowsze badania dowodzą, że prawdopodobieństwo zakażenia w przypadku najmłodszych jest tak samo wysokie, jak w przypadku osób dorosłych, ale z zachowaniem bardzo niskiego ryzyka rozwinięcia się poważnych objawów.


Koronawirus SARS-Cov-2 – leczenie


W obecnej chwili leczenie COVID-19 jest stricte objawowe.
Prowadzone są próby podawania chorym osocza pobranego od osób, które wyzdrowiały. Osocze można pobrać od nich po upływie dwóch tygodni od wyzdrowienia.


Koronawirus SARS-Cov-2 – jak zapobiegać


Aby zapobiec zakażeniu, zachowaj podstawowe zasady higieny.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i wszystkie inne instytucje czuwające nad zdrowiem publicznym wyraźnie podkreślają: najlepszym sposobem na ochronę przed koronawirusem jest jak najczęstsze i bardzo dokładne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem.

Stosowanie żeli oraz  różnego rodzaju płynów antybakteryjnych może być alternatywą w sytuacji, gdy nie mamy możliwości umycia dłoni. Jednak mycie dłoni wodą i mydłem powinno być podstawowym środkiem zaradczym – nie zastępujmy go więc całkowicie używaniem żeli antybakteryjnych. Myjmy ręce właściwie, zawsze pamiętając o grzbiecie dłoni, kciukach i przestrzeniach między palcami. Ręce należy wycierać  suchym ręcznikiem papierowym, unikając dotykania kranu. Ręce powinno się myć jak najczęściej, szczególnie po kontakcie z takimi powierzchniami jak klamki, poręcze, gałki drzwi oraz innymi powierzchniami i przedmiotami,  dotykanymi przez większą liczbę osób.

W zapobieganiu transferowi koronawirusa SARS-CoV-2 higiena rąk stanowi element kluczowy, ponieważ to właśnie za pośrednictwem rąk wirus ten może przenieść się do ust lub nosa, które są jedynymi drogami przedostania się koronawirusa do organizmu i dróg oddechowych. Aby uniknąć zakażenia należy także unikać dotykania nieumytymi dłońmi okolic ust, nosa oraz oczu.

Kolejnym środkiem zaradczym jest utrzymywanie się w odległości 1,5m - 2 m od osób, które kaszlą lub kichają by zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa, szczególnie na twarz, ponieważ transfer SARS-CoV-2 następuje właśnie drogą kropelkową.

Warto pamiętać, że źródłem zakażenia mogą być również pieniądze, dlatego też, jeśli jest taka możliwość, starajmy się dokonywać płatności kartą płatniczą lub poprzez urządzenia mobilne, w sposób bezdotykowy. Należy także zwrócić szczególną uwagę na telefony komórkowe, systematycznie odkażać ich powierzchnię i nie kłaść ich na powierzchniach, które mogą być potencjalnie zakażone.Koronawirus SARS-Cov-2 a maseczki


Noszenie maseczek jest zalecane osobom wykazującym objaw koronawirusa oraz chorym, by ograniczyć zarażanie innych osób. Maseczki jako takie nie zapobiegają zarażeniu, mogą jednak przyczynić się znacząco do zminimalizowania rozprzestrzeniania się wirusa dzięki ograniczeniu dotykania ust i nosa dłońmi (a jak wiadomo, tą drogą właśnie następuje zakażenie). Należy jednak pamiętać, że najlepszym sposobem profilaktyki jest częste i dokładne mycie rąk.


Koronawirus SARS-Cov-2 – dystans społeczny


Jeśli sytuacja na to pozwala, najlepiej jest pozostać w domu.
Unikanie dużych skupisk ludzkich to kolejne z najważniejszych zaleceń minimalizujących ryzyko zakażenia koronawirusem. Stąd też w większości krajów  imprezy masowe zostały odwołane. Na co dzień warto unikać wszystkich miejsc, gdzie towarzyszą nam duże grupy ludzi. Najlepiej wybrać rozrywkę domową, robić zakupy przez Internet i jak najbardziej ograniczyć wychodzenie z domu poza sytuacjami, w których jest to naprawdę niezbędne. Jeśli jest to możliwe, należy także zrezygnować z korzystania z transportu publicznego, ponieważ liczba pasażerów i  ogromna liczba ogólnodostępnych tam powierzchni wydatnie sprzyja zakażeniu.


Koronawirus SARS-Cov-2 – odpowiedzialność społeczna


Dzwoń, zamiast chodzić do przychodni i narażać innych!
Osoby, które mają kaszel lub katar, zobowiązane są do używania chusteczek jednorazowych, a podczas kaszlu powinny zasłaniać usta. Jeśli do kaszlu dołączy się wysoka gorączka oraz problemy z oddychaniem, wówczas może to być  zarażenie koronawirusem. W tym wypadku absolutnie nie należy iść do przychodni ani do szpitala. Jedynym właściwym sposobem postępowania, nie narażającym innych na ryzyko zakażenia, jest telefoniczny kontakt z najbliższą państwową inspekcją sanitarną lub wezwanie pogotowie ratunkowego, oczywiście z poinformowaniem, że istnieje ryzyko obecności koronawirusa. W żadnym wypadku w takiej sytuacji nie  powinno się udawać komunikacją publiczną.

Przychodnie zdrowia proszą osoby z objawami o zgłaszanie się do konsultacji telefonicznych – w razie stwierdzenia podwyższonego ryzyka zarażenia lekarz może wysłać do pacjenta karetkę, jest też przewidziana  możliwość zastąpienia wizyty w przychodni wizytą domową.


Zachorowanie na COVID-19 potrafi mieć długofalowe skutki. Coraz więcej ozdrowieńców skarży się na poważne dolegliwości. Zakażeni chorują jeszcze długo po infekcji i skarżą się na brak pomocy - taka reakcja to tzw. zespół postcovidowy. Są poradnie w Polsce, które zajmują się leczeniem tego zespołu.
10 rad od ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących koronawirusa SARSCoV-2

  1. Myj ręce tak często, jak to możliwe
  2. Dezynfekuj przedmioty i powierzchnie
  3. Unikaj kontaktów z osobami chorymi
  4. Nie dziel się ręcznikiem z osobą chorą
  5. Zrezygnuj z czułych powitań
  6. Nie dotykaj twarzy
  7. Unikaj tłumów w czasie największego zagrożenia
  8. W miejscach publicznych noś rękawiczki
  9. Ogranicz obieg dokumentów
  10. Dbaj o siebie


Co trzeba wiedzieć o szczepionce na COVID-19?

Czy szczepionki mają skutki uboczne? Jakie są między nimi różnice? Jak wygląda samo szczepienie? Oto odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań.

31 grudnia 2020 r.


Szczepienia na COVID-19 w Polsce

Zobacz planowany kalendarz szczepień pierwszą szczepionką dostępną na rynku polskim, którą jest Comirnaty producentów Pfizer i BioNTech.

29 grudnia 2020 r.


Kwarantanna narodowa

Od 28 grudnia do 17 stycznia. Ograniczenia w przemieszczaniu się podczas Sylwestra, zamknięcie hoteli, stoków narciarskich oraz galerii handlowych.

17 grudnia 2020 r.


Jakie obostrzenia na święta?

Wszyscy już wiemy, że tegoroczne Boże Narodzenie spędzimy inaczej niż zwykle. W związku z pandemią koronawirusa wprowadzono nowe obostrzenia.

4 grudnia 2020 r.


Nowy etap w walce z koronawirusem – etap odpowiedzialności

Od 28 listopada 2020r. obowiązujące nas obostrzenia uległy zmianie. Rząd wprowadził nowe zasady i ograniczenia, nazwane etapem odpowiedzialności.

1 grudnia 2020 r.


22 tys. utraconych przypadków?

Nierówność na poziomie 22 tys. przypadków, do tego WSSE oraz UW w całej Polsce zaprzestały publikowania raportów dla województw. Co się wydarzyło?

24 listopada 2020 r.


Luzowanie obostrzeń

Szkoły zamknięte, galerie handlowe otwarte - te oraz inne zmiany zostały wprowadzone dzisiaj przez premiera. Sprawdź je w szczegółach.

21 listopada 2020 r.


Kiedy jakie strefy w Polsce?

Wiemy kiedy będą wprowadzane odpowiednie kolory stref bezpieczeństwa w Polsce. Informacje te przekazał minister na dzisiejszej konferencji.

21 listopada 2020 r.


Tlenoterapia i koncentrator tlenu

Czym jest koncentrator tlenu i czy może wspomóc leczenie osób zakażonych koronawirusem. Czemu służy to urządzenie i jakie choroby może leczyć.

20 listopada 2020 r.


Progi etapów zasad bezpieczeństwa

Średnia liczba zachorowań przez ostatnich 7 dni na 100 tys. mieszkańców Polski. O co chodzi w tym wszystkim chodzi i dlaczego to takie ważne?

5 listopada 2020 r.


Kolejne restrykcje

Premier ogłosił kolejne restrykcje w związku z rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa. Sprawdź, co się zmieni od najbliższej soboty.

4 listopada 2020 r.


Szczepionka na grypę a koronawirus

Notuje się mniej zakażeń koronawirusem wśród zaszczepionych przeciw grypie. Czy szczepienia na grypę mogą uratować życie?

3 listopada 2020 r.


Zespół postcovidowy

Coraz więcej ozdrowieńców skarży się na poważne dolegliwości. Zakażeni chorują jeszcze długo po infekcji i skarżą się na brak pomocy.

31 października 2020 r.


Nowe obostrzenia od soboty

Stały i znaczący wzrost zakażeń w kraju - rząd wprowadza nowe obostrzenia obowiązujące od soboty, 31 października.

31 października 2020 r.