Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
299 049 170 694 4 851 123 504

Czym jest koronawirus SARS-CoV-2


Koronawirusy to duża grupa wirusów, które stanowią przyczynę szerokiego spektrum chorób, począwszy  od przeziębień, a na poważnych i potencjalnie śmiertelnych zakażeniach kończąc. Szczep koronawirusa o nazwie SARS-Cov-2 w chwili obecnej wywołuje chorobę nazwaną COVID-19. Zarażenie tym wirusem  może prowadzić do zapalenia płuc, poważnych zaburzeń oddychania, niewydolności nerek, a w skrajnych przypadkach nawet do zgonu.Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus SARS-Cov-2 - jak można się nim zarazić?


Wirus SARS-Cov-2 przenosi się drogą kropelkową, czyli  poprzez kaszel, kichnięcie czy nawet rozmowę. Do zakażenia może dojść również przez kontakt z wydzielinami osób chorych (np. znajdującymi się na klamkach, poręczach, przedmiotach).


Koronawirus SARS-Cov-2 – objawy zakażenia


Pierwszymi i najbardziej charakterystycznymi objawami zakażenia wirusem SARS-CoV-2 są trudności w oddychaniu, spłycony oddech, kaszel i gorączka. Z tego powodu często mylone są ze zwykłą infekcją dróg oddechowych, czy też początkami zapalenia płuc.
Ponieważ czas pomiędzy zakażeniem a pojawieniem się pierwszych objawów choroby wynosi od 5 do 14 dni, konieczne jest zachowanie zalecanego okresu dwutygodniowej kwarantanny.Koronawirus SARS-Cov-2 – grupy ryzyka


Covid-19 jest chorobą o stosunkowo łagodnym przebiegu dla osób zdrowych i młodych. Jego dolegliwość nie jest większa niż w przypadku grypy, a leczenie jest ograniczone do łagodzenia objawów. W grupie podwyższonego ryzyka śmierci z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 znajdują się przede wszystkim  osoby w podeszłym wieku i chorujące przewlekle (ze szczególnym uwzględnieniem osób cierpiących na schorzeniami układu oddechowego i krążeniowego). Amerykańscy naukowcy proponują, aby do grupy podwyższonego ryzyka zaliczać także osoby z otyłością.


Koronawirus SARS-Cov-2 – dzieci


Początkowo panowała opinia, że dzieci nie chorują na COVID-19, a tylko przenoszą wirus. Wynikało to zapewne z tego, że dzieci mogą zarazić się wirusem bezobjawowo i, w związku z tym, przenosić go na inne osoby. Najnowsze badania dowodzą, że prawdopodobieństwo zakażenia w przypadku najmłodszych jest tak samo wysokie, jak w przypadku osób dorosłych, ale z zachowaniem bardzo niskiego ryzyka rozwinięcia się poważnych objawów.


Koronawirus SARS-Cov-2 – leczenie


W obecnej chwili leczenie COVID-19 jest stricte objawowe.
Prowadzone są próby podawania chorym osocza pobranego od osób, które wyzdrowiały. Osocze można pobrać od nich po upływie dwóch tygodni od wyzdrowienia.


Koronawirus SARS-Cov-2 – jak zapobiegać


Aby zapobiec zakażeniu, zachowaj podstawowe zasady higieny.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i wszystkie inne instytucje czuwające nad zdrowiem publicznym wyraźnie podkreślają: najlepszym sposobem na ochronę przed koronawirusem jest jak najczęstsze i bardzo dokładne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem.

Stosowanie żeli oraz  różnego rodzaju płynów antybakteryjnych może być alternatywą w sytuacji, gdy nie mamy możliwości umycia dłoni. Jednak mycie dłoni wodą i mydłem powinno być podstawowym środkiem zaradczym – nie zastępujmy go więc całkowicie używaniem żeli antybakteryjnych. Myjmy ręce właściwie, zawsze pamiętając o grzbiecie dłoni, kciukach i przestrzeniach między palcami. Ręce należy wycierać  suchym ręcznikiem papierowym, unikając dotykania kranu. Ręce powinno się myć jak najczęściej, szczególnie po kontakcie z takimi powierzchniami jak klamki, poręcze, gałki drzwi oraz innymi powierzchniami i przedmiotami,  dotykanymi przez większą liczbę osób.

W zapobieganiu transferowi koronawirusa SARS-CoV-2 higiena rąk stanowi element kluczowy, ponieważ to właśnie za pośrednictwem rąk wirus ten może przenieść się do ust lub nosa, które są jedynymi drogami przedostania się koronawirusa do organizmu i dróg oddechowych. Aby uniknąć zakażenia należy także unikać dotykania nieumytymi dłońmi okolic ust, nosa oraz oczu.

Kolejnym środkiem zaradczym jest utrzymywanie się w odległości 1,5m - 2 m od osób, które kaszlą lub kichają by zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa, szczególnie na twarz, ponieważ transfer SARS-CoV-2 następuje właśnie drogą kropelkową.

Warto pamiętać, że źródłem zakażenia mogą być również pieniądze, dlatego też, jeśli jest taka możliwość, starajmy się dokonywać płatności kartą płatniczą lub poprzez urządzenia mobilne, w sposób bezdotykowy. Należy także zwrócić szczególną uwagę na telefony komórkowe, systematycznie odkażać ich powierzchnię i nie kłaść ich na powierzchniach, które mogą być potencjalnie zakażone.Koronawirus SARS-Cov-2 a maseczki


Noszenie maseczek jest zalecane osobom wykazującym objaw koronawirusa oraz chorym, by ograniczyć zarażanie innych osób. Maseczki jako takie nie zapobiegają zarażeniu, mogą jednak przyczynić się znacząco do zminimalizowania rozprzestrzeniania się wirusa dzięki ograniczeniu dotykania ust i nosa dłońmi (a jak wiadomo, tą drogą właśnie następuje zakażenie). Należy jednak pamiętać, że najlepszym sposobem profilaktyki jest częste i dokładne mycie rąk.


Koronawirus SARS-Cov-2 – dystans społeczny


Jeśli sytuacja na to pozwala, najlepiej jest pozostać w domu.
Unikanie dużych skupisk ludzkich to kolejne z najważniejszych zaleceń minimalizujących ryzyko zakażenia koronawirusem. Stąd też w większości krajów  imprezy masowe zostały odwołane. Na co dzień warto unikać wszystkich miejsc, gdzie towarzyszą nam duże grupy ludzi. Najlepiej wybrać rozrywkę domową, robić zakupy przez Internet i jak najbardziej ograniczyć wychodzenie z domu poza sytuacjami, w których jest to naprawdę niezbędne. Jeśli jest to możliwe, należy także zrezygnować z korzystania z transportu publicznego, ponieważ liczba pasażerów i  ogromna liczba ogólnodostępnych tam powierzchni wydatnie sprzyja zakażeniu.


Koronawirus SARS-Cov-2 – odpowiedzialność społeczna


Dzwoń, zamiast chodzić do przychodni i narażać innych!
Osoby, które mają kaszel lub katar, zobowiązane są do używania chusteczek jednorazowych, a podczas kaszlu powinny zasłaniać usta. Jeśli do kaszlu dołączy się wysoka gorączka oraz problemy z oddychaniem, wówczas może to być  zarażenie koronawirusem. W tym wypadku absolutnie nie należy iść do przychodni ani do szpitala. Jedynym właściwym sposobem postępowania, nie narażającym innych na ryzyko zakażenia, jest telefoniczny kontakt z najbliższą państwową inspekcją sanitarną lub wezwanie pogotowie ratunkowego, oczywiście z poinformowaniem, że istnieje ryzyko obecności koronawirusa. W żadnym wypadku w takiej sytuacji nie  powinno się udawać komunikacją publiczną.

Przychodnie zdrowia proszą osoby z objawami o zgłaszanie się do konsultacji telefonicznych – w razie stwierdzenia podwyższonego ryzyka zarażenia lekarz może wysłać do pacjenta karetkę, jest też przewidziana  możliwość zastąpienia wizyty w przychodni wizytą domową.
10 rad od ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących koronawirusa SARSCoV-2

  1. Myj ręce tak często, jak to możliwe
  2. Dezynfekuj przedmioty i powierzchnie
  3. Unikaj kontaktów z osobami chorymi
  4. Nie dziel się ręcznikiem z osobą chorą
  5. Zrezygnuj z czułych powitań
  6. Nie dotykaj twarzy
  7. Unikaj tłumów w czasie największego zagrożenia
  8. W miejscach publicznych noś rękawiczki
  9. Ogranicz obieg dokumentów
  10. Dbaj o siebie


Planowana ustawa antycovidowa

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy nazywanej potocznie ustawą antycovidową. Zobacz co się w niej znajduje.

26 października 2020 r.

Planowana ustawa antycovidowa

Cała Polska czerwoną strefą!

Jest parę szczegółów, które pomogą nam odróżnić grypę od koronawirusa. W tym artykule znajdziesz wskazówki jak to zrobić.

23 października 2020 r.

Cała Polska czerwoną strefą!

Koronawirus czy grypa?

Premier Morawiecki wydał polecenie dotyczące przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim.

22 października 2020 r.

Koronawirus czy grypa?

Tymczasowe szpitale COVID-owe

Nowe ograniczenia. Jak wyglądać będzie nauczanie w szkołach i na uczelniach od 19 października? MEN wyjaśnia.

20 października 2020 r.

Tymczasowe szpitale COVID-owe

Funkcjonowanie szkół w strefie żółtej i czerwonej

Od soboty, 17 października, nowe powiaty wchodzą do strefy czerwonej. Obowiązywać zaczną nowe zasady bezpieczeństwa.

16 października 2020 r.

Funkcjonowanie szkół w strefie żółtej i czerwonej

Nowe powiaty w strefie czerwonej oraz nowe zasady

Od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00-12:00, w sklepach, drogeriach, aptekach, punktach pocztowych mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60 r.ż.

15 października 2020 r.

Nowe powiaty w strefie czerwonej oraz nowe zasady

Wracają godziny dla seniorów

Od najbliższej soboty (10 października 2020 r.) cały kraj zostanie objęty żółtą strefą, z wyłączeniem powiatów ze strefy czerwonej.

15 października 2020 r.

Wracają godziny dla seniorów

Cały kraj objęty żółtą strefą!

Żółte i czerwone strefy. Nowa lista od 3 października. Aż 17 powiatów na czerwono. Lawinowy wzrost zachorowań i kolejne miasta zamknięte.

8 października 2020 r.

Cały kraj objęty żółtą strefą!

Nowe strefy od 3 października - lista

W tym artykule znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące obostrzeń obowiązujących w Żółtych Strefach, których muszą przestrzegać osoby się w nich znajdujące.

2 października 2020 r.

Nowe strefy od 3 października - lista

Żółta strefa – jakie obostrzenia

Nowych zakażeń każdego dnia przybywa, w związku z tym na mapie Polski pojawia się coraz więcej Czerwonych Stref. W artykule wyczerpujące informacje.

28 września 2020 r.

Żółta strefa – jakie obostrzenia

Czerwona strefa – jakie obostrzenia

Jak chronią maseczki, a jak osłony na twarz, popularnie zwane przyłbicami? Najnowsze wyniki badań dają do myślenia.

28 września 2020 r.

Czerwona strefa – jakie obostrzenia

Maseczka czy przyłbica?

23 września 2020 r. Ministerstwo Zdrowia przekazało lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej wytyczne dotyczące zlecania testów na COVID-19.

28 września 2020 r.

Maseczka czy przyłbica?

Ministerstwo Zdrowia przekazało zasady zlecania testów na COVID-19

Z 11 do 21 wzrosła liczba powiatów z obostrzeniami. W czerwonej strefie znalazły się dwa powiaty, w żółtej aż 19. Zmiany będą obowiązywać od soboty, 26 września.

25 września 2020 r.

Ministerstwo Zdrowia przekazało zasady zlecania testów na COVID-19

Zmiany w strefach. Obostrzenia aż w 21 powiatach

Polska jako pierwsza na świecie ma skuteczny lek na COVID-19. Firma Biomed - Lublin oficjalnie ogłosiła zakończenie produkcji pierwszej serii leku.

24 września 2020 r.

Zmiany w strefach. Obostrzenia aż w 21 powiatach

Polski lek na koronawirusa!

Liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami wzrosła z 3 do 11. Ministerstwo Zdrowia opublikowało zaktualizowaną mapę. Zmiany obowiązują od 19 września.

23 września 2020 r.

Polski lek na koronawirusa!

Nowe żółte i czerwone strefy

Aplikacja na telefony 'STOP COVID - ProteGO Safe' ma na celu szybciej i skuteczniej ograniczyć tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

19 września 2020 r.

Nowe żółte i czerwone strefy

O aplikacji STOP COVID - ProteGO Safe

Powiaty starogardzki i pucki zostały zagrożone wejściem do strefy żółtej. Decyzja w tej kwestii ma zostać podjęta w przyszłym tygodniu.

19 września 2020 r.

O aplikacji STOP COVID - ProteGO Safe

Koronawirus na Pomorzu

Zaktualizowana lista powiatów objętych obostrzeniami. Do strefy żółtej mogą trafić trzy duże miasta. Oprócz stref czerwonej i żółtej wprowadzono strefę różową.

21 sierpnia 2020 r.

Koronawirus na Pomorzu

Nowe restrykcje

Pierwszego września 2020 roku szkoły zostaną otwarte, a uczniowie powrócą do ławek. Jak jednak będzie wyglądała edukacja w dobie pandemii koronawirusa?

20 sierpnia 2020 r.

Nowe restrykcje


Przedłużony zakaz lotów do 44 państw

Do 25 sierpnia rząd wydłużył zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym w związku z epidemią koronawirusa. Na liście są 44 państwa.

12 sierpnia 2020 r.

Zakaz lotów

Regionalizacja obostrzeń

Wdrożenie nowych zasad bezpieczeństwa w poszczególnych powiatach, w których wzrost zakażeń jest zdecydowanie większy, niż w pozostałych częściach kraju.

11 sierpnia 2020 r.

Regionalizacja obostrzeń

IV etap odmrażania gospodarki

30 maja wprowadzone zostaną nowe zasady zasłaniania nosa i ust, ponownie otwarte zostaną kina i siłownie, a od 6 czerwca kolejne zmiany - zobacz jakie.

27 maja 2020 r.

IV etap odmrażania gospodarki

III etap odmrażania gospodarki

18 maja wkraczamy w wyczekany trzeci etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirsusa. Sprawdź co się zmieni.

13 maja 2020 r.

III etap odmrażania gospodarki

Kiedy otwarcie szkół i uczelni?

Sprawdź informacje dla uczniów i rodziców w tym daty egzaminów ósmoklasistów, egzaminów maturalnych, zakończenia roku szkolnego itp.

13 maja 2020 r.

Otwarcie szkół i uczelni

Otwarcie przedszkoli i żłobków

Przedszkola i żłobki zamknięte w związku z epidemią koronawirusa mogą zostać ponownie otwarte od 6 maja. Sprawdź które, dla kogo i na jakich zasadach.

12 maja 2020 r.

Otwarcie przedszkoli i żłobków

II etap odmrażania gospodarki

4 maja wkraczamy w drugi, głośno zapowiadany, etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirsusa. Sprawdź co to oznacza.

29 kwietnia 2020 r.

II etap odmrażania gospodarki

Obowiązek zakrywania nosa i ust

W czwartek 16 kwietnia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, zgodnie z którym w miejscach publicznych można przebywać tylko z zasłoniętymi ustami i nosem.

15 kwietnia 2020 r.

Informacja o maseczkach