Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
2 945 056 190 577 76 183 2 678 296

Zmiana obostrzeń przed majówką. Polska podzielona na dwie strefy.

Od 26 kwietnia 2021r. łagodzone obostrzenia w większości województw.

Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne, częściowy powrót dzieci do szkół.


22 kwietnia 2021 r.


Biorąc pod uwagę nadal niestabilną sytuację epidemiczną w kraju, rząd podjął decyzję o modyfikacji obowiązujących dotąd obostrzeń. Zgodnie z zaleceniami ministra zdrowia, obostrzenia nie będą luzowane od razu w całym kraju, lecz regionalnie. Na konferencji prasowej 21 kwietnia br minister zdrowia, Adam Niedzielski, tak ujął tę kwestię: „Analizując sytuację, staramy się patrzeć na regiony. Do tych regionów, gdzie wskaźnik średniej dziennej liczby zakażeń jest bardzo wysoki, należą województwa: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie. W tych pięciu województwach na razie o luzowaniu obostrzeń nie ma mowy”. W związku z tym Polska została podzielona na dwie strefy.Zmiana obostrzeń przed majówką. Polska podzielona na dwie strefy.

W 11 województwach w kraju zostaną otwarte salony fryzjerskie  i umożliwiony zostanie powrót dzieci  do szkół w formie hybrydowej, na ten moment jedynie w klasach 1-3. Nie jest wykluczone, że później zostaną otwarte hotele oraz restauracje.Polska podzielona na dwie strefy – regionalizacja ze względów pandemicznych


Od poniedziałku, 26 kwietnia 2021r. luzowanie obostrzeń będzie możliwe w województwach z najniższą średnią dzienną liczbą zachorowań, tam, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 35.

Na dzień dzisiejszy jest to aż 11 województw:

 • podlaskie,
 • podkarpackie,
 • warmińsko-mazurskie,
 • lubelskie,
 • pomorskie,
 • lubuskie,
 • świętokrzyskie,
 • mazowieckie,
 • kujawsko-pomorskie,
 • zachodniopomorskie,
 • małopolskie. 

W województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35. obowiązujące do tej pory obostrzenia zostają utrzymane. Aktualnie jet 5 takich województw:

 • śląskie,
 • dolnośląskie,
 • wielkopolskie,
 • łódzkie,
 • opolskie.


Łagodzenie obostrzeń – co się zmieni?


W 11 województwach w kraju, już od 26 kwietnia br będzie możliwe:

 • otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Salony urody, fryzjerskie i kosmetyczne będą mogły zostać otwarte dla klientów. Muszą jednak funkcjonować  funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym.
 • częściowy powrót dzieci z klas 1-3 do szkół . Od 26 kwietnia szkoły podstawowe przejdą na naukę hybrydową w klasach 1-3.Pozostałe ograniczenia zostają przedłużone i obowiązują bez zmian.


Zostają przedłużone pozostałe obostrzenia – dla całego kraju. 

Hotele będą zamknięte do 3 maja 2021r.

W województwie śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim i wielkopolskim wciąż pozostają zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Dzieci wszystkich klas uczą się w trybie zdalnym.

 

Handel – ograniczenia

- zamknięte pozostaną wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2

- zamknięte pozostają centra i galerie handlowe (z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni)

- na poczcie, targu i w placówkach handlowych obowiązują limity osób (1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2)

 

Kult religijny

- obowiązuje limit osób w miejscach kultu religijnego miejscach kultu religijnego (na 1 osobę musi przypadać 20 m2)

- pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa

- obowiązkowe jest zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

 

Edukacja

Uczniowie klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Uwaga! W 11 województwach, w których są luzowane obostrzenia, dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, od 26 kwietnia będą uczyć się w systemie hybrydowym.

Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.

 

Kultura

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

 

Hotele

- hotele będą zamknięte do 3 maja br (yjątek stanowią są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

 

Sport

- dopuszczane jest uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

- dozwolone jest uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (przy zachowaniu limitu do 25 osób, co dotyczy zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).

- działalność  obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.)  jest w dalszym ciągu ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas).

- wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.

- nadal zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria.

Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.Komentarze

Trzecia dawka szczepionki przeciv COVID–19

Od września 2021r. podawana jest dodatkowa, trzecia dawka szczepionki. Gdzie się zgłosić? Kto może się zaszczepić? Odpowiedamy na te pytania.

22 września 2021 r.

Szczepienia uczniów od 12. roku życia

W ramach Narodowego Programu Szczepień od czerwca 2021 roku możliwe jest szczepienie dzieci w wieku 12 – 15 lat przeciwko COVID 19.

9 września 2021 r.

Luzowanie obostrzeń od 29 maja

Rząd zezwolił na liczniejsze spotkania i imprezy rodzinne nawet do 50 osób. Osoby, które są zaszczepione na COVID-19, nie wliczają się do limitu.

29 maja 2021 r.

Zmiany w obostrzeniach od 15 maja 2021 roku

Maj to w Polsce miesiąc luzowania obostrzeń. Rząd podzielił luzowanie obostrzeń na etapy. Łagodniejsze restrykcje wejdą w życie już w sobotę.

15 maja 2021 r.

Łagodzenie zasad bezpieczeństwa

W maju rusza luzowanie obostrzeń. Wdrożony zostanie plan odmrażania gospodarki. Zapowiedziano otwieranie sklepów i ogródków gastronomicznych.

28 kwietnia 2021 r.

Zmiana obostrzeń przed majówką. Polska podzielona na dwie strefy.

Od 26 kwietnia 2021r. łagodzone obostrzenia w większości województw. Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne, częściowy powrót dzieci do szkół.

22 kwietnia 2021 r.