Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 662 353 1 326 627 5 5 335 721

Zmiana obostrzeń przed majówką. Polska podzielona na dwie strefy.

Od 26 kwietnia 2021r. łagodzone obostrzenia w większości województw.

Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne, częściowy powrót dzieci do szkół.


22 kwietnia 2021 r.


Biorąc pod uwagę nadal niestabilną sytuację epidemiczną w kraju, rząd podjął decyzję o modyfikacji obowiązujących dotąd obostrzeń. Zgodnie z zaleceniami ministra zdrowia, obostrzenia nie będą luzowane od razu w całym kraju, lecz regionalnie. Na konferencji prasowej 21 kwietnia br minister zdrowia, Adam Niedzielski, tak ujął tę kwestię: „Analizując sytuację, staramy się patrzeć na regiony. Do tych regionów, gdzie wskaźnik średniej dziennej liczby zakażeń jest bardzo wysoki, należą województwa: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie. W tych pięciu województwach na razie o luzowaniu obostrzeń nie ma mowy”. W związku z tym Polska została podzielona na dwie strefy.Zmiana obostrzeń przed majówką. Polska podzielona na dwie strefy.

W 11 województwach w kraju zostaną otwarte salony fryzjerskie  i umożliwiony zostanie powrót dzieci  do szkół w formie hybrydowej, na ten moment jedynie w klasach 1-3. Nie jest wykluczone, że później zostaną otwarte hotele oraz restauracje.Polska podzielona na dwie strefy – regionalizacja ze względów pandemicznych


Od poniedziałku, 26 kwietnia 2021r. luzowanie obostrzeń będzie możliwe w województwach z najniższą średnią dzienną liczbą zachorowań, tam, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 35.

Na dzień dzisiejszy jest to aż 11 województw:

 • podlaskie,
 • podkarpackie,
 • warmińsko-mazurskie,
 • lubelskie,
 • pomorskie,
 • lubuskie,
 • świętokrzyskie,
 • mazowieckie,
 • kujawsko-pomorskie,
 • zachodniopomorskie,
 • małopolskie. 

W województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35. obowiązujące do tej pory obostrzenia zostają utrzymane. Aktualnie jet 5 takich województw:

 • śląskie,
 • dolnośląskie,
 • wielkopolskie,
 • łódzkie,
 • opolskie.


Łagodzenie obostrzeń – co się zmieni?


W 11 województwach w kraju, już od 26 kwietnia br będzie możliwe:

 • otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Salony urody, fryzjerskie i kosmetyczne będą mogły zostać otwarte dla klientów. Muszą jednak funkcjonować  funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym.
 • częściowy powrót dzieci z klas 1-3 do szkół . Od 26 kwietnia szkoły podstawowe przejdą na naukę hybrydową w klasach 1-3.Pozostałe ograniczenia zostają przedłużone i obowiązują bez zmian.


Zostają przedłużone pozostałe obostrzenia – dla całego kraju. 

Hotele będą zamknięte do 3 maja 2021r.

W województwie śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim i wielkopolskim wciąż pozostają zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Dzieci wszystkich klas uczą się w trybie zdalnym.

 

Handel – ograniczenia

- zamknięte pozostaną wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2

- zamknięte pozostają centra i galerie handlowe (z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni)

- na poczcie, targu i w placówkach handlowych obowiązują limity osób (1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2)

 

Kult religijny

- obowiązuje limit osób w miejscach kultu religijnego miejscach kultu religijnego (na 1 osobę musi przypadać 20 m2)

- pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa

- obowiązkowe jest zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

 

Edukacja

Uczniowie klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Uwaga! W 11 województwach, w których są luzowane obostrzenia, dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, od 26 kwietnia będą uczyć się w systemie hybrydowym.

Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.

 

Kultura

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

 

Hotele

- hotele będą zamknięte do 3 maja br (yjątek stanowią są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

 

Sport

- dopuszczane jest uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

- dozwolone jest uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (przy zachowaniu limitu do 25 osób, co dotyczy zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).

- działalność  obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.)  jest w dalszym ciągu ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas).

- wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.

- nadal zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria.

Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.Komentarze

Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.