Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)
Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)
Zakażenia:
6 763 660 1 427 952 19 5 335 689
Zmiana obostrzeń przed majówką. Polska podzielona na dwie strefy.
Od 26 kwietnia 2021r. łagodzone obostrzenia w większości województw.
Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne, częściowy powrót dzieci do szkół.
22 kwietnia 2021 r.
Biorąc pod uwagę nadal niestabilną sytuację epidemiczną w kraju, rząd podjął decyzję o modyfikacji obowiązujących dotąd obostrzeń. Zgodnie z zaleceniami ministra zdrowia, obostrzenia nie będą luzowane od razu w całym kraju, lecz regionalnie. Na konferencji prasowej 21 kwietnia br minister zdrowia, Adam Niedzielski, tak ujął tę kwestię: „Analizując sytuację, staramy się patrzeć na regiony. Do tych regionów, gdzie wskaźnik średniej dziennej liczby zakażeń jest bardzo wysoki, należą województwa: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie. W tych pięciu województwach na razie o luzowaniu obostrzeń nie ma mowy”. W związku z tym Polska została podzielona na dwie strefy.
W 11 województwach w kraju zostaną otwarte salony fryzjerskie i umożliwiony zostanie powrót dzieci do szkół w formie hybrydowej, na ten moment jedynie w klasach 1-3. Nie jest wykluczone, że później zostaną otwarte hotele oraz restauracje.
Polska podzielona na dwie strefy – regionalizacja ze względów pandemicznych
Od poniedziałku, 26 kwietnia 2021r. luzowanie obostrzeń będzie możliwe w województwach z najniższą średnią dzienną liczbą zachorowań, tam, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 35.
Na dzień dzisiejszy jest to aż 11 województw:
- podlaskie,
- podkarpackie,
- warmińsko-mazurskie,
- lubelskie,
- pomorskie,
- lubuskie,
- świętokrzyskie,
- mazowieckie,
- kujawsko-pomorskie,
- zachodniopomorskie,
- małopolskie.
W województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35. obowiązujące do tej pory obostrzenia zostają utrzymane. Aktualnie jet 5 takich województw:
- śląskie,
- dolnośląskie,
- wielkopolskie,
- łódzkie,
- opolskie.
Łagodzenie obostrzeń – co się zmieni?
W 11 województwach w kraju, już od 26 kwietnia br będzie możliwe:
- otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Salony urody, fryzjerskie i kosmetyczne będą mogły zostać otwarte dla klientów. Muszą jednak funkcjonować funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym.
- częściowy powrót dzieci z klas 1-3 do szkół . Od 26 kwietnia szkoły podstawowe przejdą na naukę hybrydową w klasach 1-3.
Pozostałe ograniczenia zostają przedłużone i obowiązują bez zmian.
Zostają przedłużone pozostałe obostrzenia – dla całego kraju.
Hotele będą zamknięte do 3 maja 2021r.
W województwie śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim i wielkopolskim wciąż pozostają zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Dzieci wszystkich klas uczą się w trybie zdalnym.
Handel – ograniczenia
- zamknięte pozostaną wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2
- zamknięte pozostają centra i galerie handlowe (z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni)
- na poczcie, targu i w placówkach handlowych obowiązują limity osób (1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2)
Kult religijny
- obowiązuje limit osób w miejscach kultu religijnego miejscach kultu religijnego (na 1 osobę musi przypadać 20 m2)
- pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa
- obowiązkowe jest zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
Edukacja
Uczniowie klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
Uwaga! W 11 województwach, w których są luzowane obostrzenia, dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, od 26 kwietnia będą uczyć się w systemie hybrydowym.
Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.
Kultura
Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
Hotele
- hotele będą zamknięte do 3 maja br (yjątek stanowią są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).
Sport
- dopuszczane jest uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.
- dozwolone jest uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (przy zachowaniu limitu do 25 osób, co dotyczy zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).
- działalność obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) jest w dalszym ciągu ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas).
- wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.
- nadal zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria.
Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.
Komentarze
Znikają obostrzenia!
To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.
24 marca 2022 r.
Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca
Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?
23 lutego 2022 r.
Uczniowie wracają do szkół już w lutym
Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.
9 lutego 2022 r.
Wprowadzono zmiany w obostrzeniach
Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.
9 lutego 2022 r.
Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat
Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.
28 stycznia 2022 r.
Nauka zdalna w szkołach już pewna
Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.
25 stycznia 2022 r.