Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 663 693 1 327 973 0 5 335 720

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci i młodzieży w wieku 12 – 15 lat


28 stycznia 2022 r.


W czwartek, 27 stycznia 2022r., zapadła ostateczna decyzja w kwestii szczepień przypominających przeciwko COVID-19 dla dzieci i młodzieży w wieku 12 – 15 lat.Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci i młodzieży w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) , jak podało do wiadomości Ministerstwo Zdrowia, rozpocznie się proces wystawiania skierowań na dawkę przypominającą szczepienia przeciw COVID-19 dla tej grupy wiekowej. Komunikat dostępny jest na stronie resortu zdrowia, jak czytamy w nim:"Od dnia 28 stycznia rozpocznie się proces wystawiania skierowań na dawkę przypominjącą dla osób zaszczepionych dwiema dawkami, które ukończyły 12 lat".

Zapewniono że wzięto pod uwagę rekomendacje Zespołu ds. Szczepień Ochronnych (z dn. 26 stycznia 2022r.) uwzględniające stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) a także Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Ważne informacje przekazane zostały przez Ministerstwo Zdrowia również w komunikacie dostępnym na Twitterze: "W związku z rosnąca piątą falą COVID-19 i trwającymi wyjazdami feryjnymi oraz brakiem decyzji EMA, podobnie jak inne państwa UE, w oparciu o wytyczne zespołu ds. szczepień, WHO i FDA wprowadzamy szczepienia dawką przypominającą 12-15-latków".


Trzecia dawka – od kiedy?

  • od 28 stycznia 2022r. Rozpocznie się proces wystawiania skierowań na dawkę przypominającą szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci i młodzieży w wieku 12 – 15 lat.

Trzecia dawka – jaki preparat?

W szczepieniu przypominającym dla tej grupy wiekowej stosowany jest preparat firmy Pfizer-BioNTech

  • preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech).

Trzecia dawka – kto i kiedy może przyjąć?

Należy pamiętać, że od szczepienia podstawowego musi minąć co najmniej pięć miesięcy, by pacjent mógł przyjąć booster:

  • szczepienie dawką przypominającą odbywać się będzie "z zachowaniem odstępu co najmniej 5 miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19"
  • trzecią dawkę szczepienia mogą przyjąć ci, którzy zaszczepieni do tej pory zostali dwoma dawkami
  • od przyjęcia szczepienia podstawowego musi minąć co najmniej pięć miesięcy.

W Polsce szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat rozpoczęły się w drugiej połowie maja 2021 roku. Zaledwie kilka tygodni później rozpoczęto szczepienia dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat. Jak łatwo policzyć, oznacza to, że niektórzy z nastolatków mają paszporty covidowe ważne już od 6-7 miesięcy, czyli ich ważność zbliża się ku końcowi. Przyjęcie trzeciej dawki będzie warunkiem obowiązkowym do przedłużenia ważności covidowego paszportu.

W kraju już od 25 stycznia br. rozpoczął się proces wystawiania skierowań na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwiema dawkami, które ukończyły szesnasty rok życia i przyjęły szczepienia podstawowe [szczegóły].

Jak dotąd w Polsce dawkę przypominającą szczepionki przeciw koronawirusowi przyjęło ponad dziewięć i pół miliona osób.


Komentarze

Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.