Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 666 304 1 330 584 0 5 335 720

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?


23 lutego 2022 r.


W środę, 23 lutego 2022 roku, podczas konferencji prasowej szef rządu przekazał wiadomość, że zniesiona zostanie większość obostrzeń. Utrzymane nadal zostaną tylko te, które uznano za najpotrzebniejsze i nadal konieczne. Od wtorku, 1 marca brr, większość obostrzeń zostanie zniesiona. Premier podkreślił, że wprowadzane zmiany są skonsultowane z Radą do spraw Covid-19.Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Jak zostało podane do wiadomości, już od 1 marca br. rząd zniesie większość restrykcji i obostrzeń, które dotyczyły przedsiębiorców. Pozostają w zasadzie jedynie  te restrykcje, które mają charakter ściśle epidemiczny, który związany jest z ograniczeniem transmisji wirusa.

Nadal obowiązującymi restrykcjami pozostaną: izolacja dla zarażonych, kwarantanna dla domowników i przyjeżdżających do Polski, a także maseczki w publicznych przestrzeniach zamkniętych.

„Dzisiaj widzimy  po wielu konsultacjach medycznych widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące i znieść restrykcje, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy” - powiedział na konferencji prasowej  premier Mateusz Morawiecki. Poinformował także, że rząd podjął decyzję o zniesieniu większości obostrzeń już od 1 marca 2022 roku.

„Znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne, ograniczamy obostrzenia, które do dzisiaj obowiązywały, nadal będzie obowiązywało tylko noszenie maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej, w sklepach — tam, gdzie rzeczywiście ten dystans między ludźmi jest bliski”— powiedział premier Morawiecki.

„Przywracamy również normalną pracę w urzędach. W urzędach obowiązywała praca zdalna, w firmach, przedsiębiorstwach zalecana była praca zdalna, dzisiaj znosimy to zalecenie, dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania” — dodał szef rządu.

Głos zabrał także szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski. Jak poinformował: „Decyzja, którą komunikujemy jest oparta na analizie trendów epidemicznych. Od 1 marca znosimy większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy. Właściwie zostają tylko te restrykcje, które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem tego kryterium ograniczania transmisji wirusa”.

Jak podkreślił,  cały czas mamy stałą  kontynuację trendów spadkowych, a średnia zakażeń wynosi obecnie około 20 tysięcy dziennie.

Adam Niedzielski przekazał także informację, że w perspektywie kolejnych tygodni lub miesięcy również obostrzenia o charakterze epidemiologicznym będą znoszone.

Jak powiedział minister zdrowia, argumentem decydującym i świadczącym na korzyść zniesienia obostrzeń jest aktualna skala zaszczepienia oraz przechorowania COVID-19, a także fakt, że nowe zakażenia nie wpływają znacząco na wzrost koniecznych hospitalizacji.

 Obostrzenia, które będą nadal obowiązywały:

 

  • maseczki

Nadal będzie obowiązywało noszenie maseczek w miejscach publicznych. Maseczkę obowiązkowo trzeba  będzie nosić w środkach komunikacji , sklepach, kinach.

Należy też pamiętać, że nosa i ust nie można zakrywać chustą, szalikiem ani przyłbicą. 

  • kwarantanna i izolacja

Kwarantanna i izolacja pozostają w skróconym czasie. 

Izolacja jest to zakaz wychodzenia z domu przez siedem dni osoby zakażonej COVID-19 z pozytywnym wynikiem testu. Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia będzie tego wymaga. 
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu ryzyka zakażenia. Aktualnie dotyczy tylko domowników mieszkających z osobą zarażoną i trwa tyle, co ich izolacja.

Kwarantanna przyjazdowa (przyjeżdżających do Polski bez ważnego Unijnego Certyfikatu COVID-19) trwa siedem dni.

  • zachowanie dystansu

Nadal pozostaje obowiązek zachowywania 1,5 metrowego odstępu


Jak mówiono podczas konferencji prasowej, również i te te obostrzenia mogą niebawem zostać zniesione. Wszystko zależy, według słów Adama Niedzielskiego, od trendów pandemii po otwarciu szkół. Jeśli za dwa, trzy tygodnie liczba zakażeń będzie nadal się zmniejszać, pomimo powrotu uczniów do szkół i nauki stacjonarnej, będą podejmowane kolejne decyzje.

 Zniesione obostrzenia

 

  • urzędy wracają do pracy stacjonarnej

Przywrócona zostanie  stacjonarna  praca w urzędach.  I zapowiedział, że stopniowo będziemy odchodzić od wszystkich pozostałych obostrzeń. Jakich: limitów osób w sklepach, restauracjach, barach, hotelach, kinach, teatrach, siłowniach, kongresach i konferencjach.

 

  • ponownie zostaną też otwarte kluby i dyskoteki

Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia

 

  • przestaną obowiązywać  wszystkie limity osób:

w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez,

 

Kolejne kraje europejskie znoszą dzisiaj restrykcje i obostrzenia i wracają do normalności, jednocześnie cały czas zachęcając do szczepień. Pandemia pokazała, czym są szczepienia, jak bardzo chronią przede wszystkim przed zgonem. Wraz z malejący natężeniem epidemii z nadzieją możemy patrzeć w przyszłość. Będziemy stopniowo odchodzić od wszystkich pozostałych obostrzeń”  - mówił Mateusz Morawiecki.


Komentarze

Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.