Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 666 304 1 330 584 0 5 335 720

Znikają obostrzenia!

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.


24 marca 2022 r.


W czwartek, 24 marca 2022 roku, podczas konferencji Ministerstwa Zdrowia ogłoszono zniesienie większości obowiązujących do tej pory obostrzeń covidowych.Znikają obostrzenia!

Już od poniedziałku, 28 marca 2022 roku, maseczki przestaną być obowiązkowe. Nakaz zakrywania ust i nosa będzie nadal obowiązywał w placówkach medycznych (przychodniach i szpitalach).

Noszenie maseczek w miejscach dużych ludzkich skupisk jest nadal silnie rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia, dla bezpieczeństwa obywateli, jednak nie jest już obligatoryjne.

Ogłoszono również decyzje dotyczącą obowiązku odbywania kwarantanny. Jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski: „Nie będzie tego obowiązku, ale z dwoma zastrzeżeniami. Pacjenci z COVID-19 będą musieli sami się izolować. Sanepid nie będzie tym zarządzać. Jeśli jednak pojawią się lokalne ogniska wirusa, to sanepid wciąż będzie mógł nałożyć kwarantannę i zdecydować o izolacji”.

Ogłoszone zmiany dotyczyć będą również powszechnego testowania. Już od 1 kwietnia 2022 roku zmianie ulegnie polityka powszechnego testowania – bezpłatne będą testy dostępne na zlecenie lekarskie.Najważniejsze zmiany, wchodzące w życie już w marcu:


  • zniesienie obowiązku noszenia maseczek

Od poniedziałku, 28 marca, nie będzie już obowiązku zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych. Maseczki nie będziemy musieli już zakładać w autobusach, tramwajach, sklepach, pociągach.

Zakrywanie nosa i ust nadal jest rekomendowane w dużych skupiskach ludzkich, nie jest jednak obowiązkowe.

Wyjątek stanowi decyzja, że w podmiotach medycznych natomiast (przychodnie, szpitale) nadal obowiązywać będzie nakaz zakrywania ust i nosa maseczką.

  • koniec izolacji i kwarantanny

Zostaje zniesiony obowiązek odbywania  izolacji domowej oraz kwarantanny domowej dla współdomowników oraz związanej z wjazdem do Polski. Sanepid, jak dotąd, będzie miał uprawnienia do nakładania kwarantanny, jednak pacjenci, którzy będą mieli potwierdzone testem zakażenie, będą na zwykłych zasadach otrzymywać zwolnienia lekarskie.

  • zniesienie powszechnego testowania

Już od  1 kwietnia 2022 roku zmianie ulegnie dotychczasowa polityka testowania. Według słów ministra Niedzielskiego: „-Testy będą dostępne na zlecenie lekarskie, te będą bezpłatne” .

Ponieważ nie będzie kwarantanny, powszechne testowanie nie będzie już konieczne.Powrót pandemii jesienią?

Minister Adam Niedzielski podkreślił podczas konferencji, że sytuacja pandemiczna może ulec zmianie  we wrześniu, kiedy mamy do czynienia z okresem  zwiększonego ryzyka, ponieważ  wracamy do pomieszczeń zamkniętych, a dzieci do szkół.

Z tego powodu  nadal utrzymywany będzie  stan epidemii, który może za jakiś czas zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego.

Jak powiedział Adam Niedzielski: „To są rozwiązania, które cały czas pozwalają korzystać nam z instrumentów walki z pandemią. Wszystkie obostrzenia, ewentualne restrykcje pozostają w dyspozycji. Na wrzesień będziemy się przygotowywać w szczególny sposób, będziemy pilnować zapasów szczepień, leków i innych narzędzi. Wrzesień jest znakiem zapytania”.


Komentarze

Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.