Chiny

Koronawirus SARS-CoV-2 | Chiny

Koronawirus SARS-CoV-2
Chiny


Zakażenia: 99 356 481 122 196

Przyrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Chinach

Liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Chinach
Zgony z powodu wirusa SARS-CoV-2

Zakażeni mieszkańcy Chin w stosunku do zdrowych mieszkańców


Do dnia dzisiejszego stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u 99 356 481 mieszkańców Chin, w stosunku do łącznej populacji 1 397 317 392 mieszkańców tego kraju. Oznacza to, że w Chinach zakażonych było 7.111% ludności. Na jedną osobę u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 przypada 14 mieszkańców u których ten koronawirus nie został stwierdzony. Spośród wszystkich mieszkańców zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, 122196 zmarło z powodu COVID-19.
Gęstość zaludnienia Chin a osoby zakażone


mapa koronawirusa Chiny

Powierzchnia Chin wynosi 9 597 000 kilometrów kwadratowych, a gęstość zaludnienia 146 mieszkanców na kilometr kwadratowy.

Jeden zakażony wirusem mieszkaniec przypada średnio na 0.1 kilometrów kawdratowych powierzchni Chin.

Na jeden kilometr kwadratowy przypada 10.35 mieszkańców z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.
Koronawirus SARS-CoV-2 w Chinach


Koronawirus SARS-CoV-2 w Chinach

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 rozpoczęła się w listopadzie 2019 roku w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach. W okresie od listopada 2019 do stycznia 2020 zachorowania pojawiały się głównie w tym mieście, ale już w połowie stycznia wirus rozprzestrzenił się na niemal całe Chiny. Zatem kraj ten jest traktowany jako źródło zrodzenia się nowej epidemii, która została później klasyfikowana jako światowa pandemia.

Pierwsze przypadki nowej choroby wywołującej zapalenie płuc odnotowano wśród mieszkańców, którzy pojawiali się na lokalnym rynku zwierząt i owoców morza w Wuhanie. U tych osób chińscy specjaliści zidentyfikowali nowego koronawirusa, wywołującego ostry zespół oddechowy. Wirus ten okazał się podobny pod względem sekwencji genetycznej do wirusa SARS. Jest przypuszczenie, że nowy koronawirsu pochodził od zwierzęcia sprzedawanego na lokalnym rynku spożywczym.

Koronawirsu rozprzestrzenił się na inne chińskie prowincje w pierwszej połowie stycznia 2020 roku. Przemieszczanie się mieszkańców podczas chińskiego nowego roku ułatwiło szybki rozwój zakażeń. 13 stycznia potwierdzono pierwsze zakażenie wirusem SARS-CoV-2 poza granicami Chin, a była to Tajlandia. Dalej sprawy potoczyły się szybko. 20 stycznia odnotowano gwałtowny wzrost liczby przypadków w Chinach (prawie 140 nowych zakażeń), w tym u dwóch mieszkańców Pekinu i jednego w Shenzhen. Premier Chin, Li Keqiang, wezwał do podjęcia zdecydowanych działań w celu zapobiegania i kontroli epidemii zapalenia płuc spowodowanej przez nowego koronawirusa, co zostało poczynione, a epidemia na terenie Chin powoli opanowana.