Koronawirus SARS-CoV-2 | Kanada
Koronawirus SARS-CoV-2
Kanada
Zakażenia: 4 819 055 55 282
Przyrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Kanadzie
Liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Kanadzie
Zgony z powodu wirusa SARS-CoV-2
Zakażeni mieszkańcy Kanady w stosunku do zdrowych mieszkańców
Do dnia dzisiejszego stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u 4 819 055 mieszkańców Kanady, w stosunku do łącznej populacji 37 742 154 mieszkańców tego kraju. Oznacza to, że w Kanadzie zakażonych było 12.768% ludności. Na jedną osobę u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 przypada 8 mieszkańców u których ten koronawirus nie został stwierdzony. Spośród wszystkich mieszkańców zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, 55282 zmarło z powodu COVID-19.
Gęstość zaludnienia Kanady a osoby zakażone
Powierzchnia Kanady wynosi 9 985 000 kilometrów kwadratowych, a gęstość zaludnienia 4 mieszkanców na kilometr kwadratowy.
Jeden zakażony wirusem mieszkaniec przypada średnio na 2.07 kilometrów kawdratowych powierzchni Kanady.
Na jeden kilometr kwadratowy przypada 0.48 mieszkańców z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.
Pandemia koronawirusa w Kanadzie.
Trwająca na całym świecie pandemia choroby COVID-19, spowodowana przez ciężki zespół ostrej niewydolności układu oddechowego, spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2, nie oszczędziła Kanady. Pierwszy przypadek zarażenia wirusem SARS-CoV-2 w Kanadzie został oficjalnie potwierdzony 27 stycznia 2020 r. Zdiagnozowano go u mężczyzny, który wrócił do Toronto (największego miasta w Kanadzie) z podróży po Chinach, w tym Wuhan.
Według stanu na dzień 6 kwietnia 2020 r. w Kanadzie odnotowano 16 667 potwierdzonych przypadków, 3616 przypadków odzyskania, 323 zgonów, a testów wykonano ponad 300 000.
W chwili obecnej większość przypadków zarażenia ma miejsce w Ontario i Quebecu Potwierdzone przypadki zgłoszono w 12 z 13 prowincji i terytoriów Kanady, przy czym Nunavut jest jedynym pozostałym terytorium bez potwierdzonego przypadku (na dzień 6 kwietnia 2020 r.).
W połowie marca wszystkie prowincje i terytoria Kanady ogłosiły stan wyjątkowy. Większość prowincji i terytoriów zarządziła również zamknięcie szkół i przedszkoli, zakaz organizowania dużych spotkań i imprez masowych, a także zamknięcie miejsc rozrywki. 16 marca Kanada poważnie ograniczyła dostęp do granicy, zakazując wjazdu podróżującym ze wszystkich krajów oprócz Stanów Zjednoczonych, a już 18 marca, na mocy wzajemnego porozumienia z rządem USA, także osobom podróżującym ze Stanów Zjednoczonych. Na mocy zarządzenia federalnego ministra zdrowia (ustawa o kwarantannie) od 26 marca wszyscy podróżni (z wyłączeniem pracowników niezbędnych) powracający do kraju są prawnie zobowiązani do samodzielnej izolacji przez 14 dni.
Wśród Kanadyjczyków, którzy zachorowali na wirusa, była Sophie Grégoire Trudeau, żona premiera Justina Trudeau, która otrzymała pozytywny wynik na wirusa w dniu 12 marca. Jej rodzina poddana została izolacji. Do 28 marca Sophie Grégoire Trudeau szczęśliwie wyzdrowiała.
Reakcja rządu federalnego Kanady na pandemię opiera się na dwóch podstawowych dokumentach: wytycznych dotyczących gotowości na pandemię grypy, w których określono zagrożenia i środki zaradzenia chorobie wirusowej oraz na federalnym planie reagowania na zdarzenia biologiczne, który obejmuje identyfikację, śledzenie i zapewnienie szybkiego dostępu do opieki medycznej. Rząd federalny uruchomił swoje Centrum Operacji Kryzysowych 15 stycznia.
18 marca federalny minister zdrowia Patty Hajdu ogłosił, że rząd podpisał tymczasowe zarządzenie, aby przyspieszyć dostęp do zestawów testowych COVID-19, które pozwoli laboratoriom na zwiększenie ilości przeprowadzanych testów.
25 marca Hajdu poinformowała Senat, że odwoła się do Ustawy o kwarantannie, nakazując wszystkim podróżującym (z wyjątkiem pracowników niezbędnych), powracających do kraju, na 14 dniową izolację.
28 marca Trudeau ogłosił, że od 30 marca 2020r., osobom wykazującym objawy wirusa należy również odmówić przyjęcia na pokład podczas lotów krajowych (10 miejsc lub więcej) i pociągów pasażerskich. Nie obejmuje to autobusowych i międzymiastowych przewozów pasażerskich.
Ostatecznie 16 marca zamknięto przedszkola, szkoły i szkoły policealne. Już 12 marca Laurentian University zawiesił zajęcia i przeszedł na na naukę online. Postąpiło tak wiele innych kanadyjskich uniwersytetów.