Szwajcaria

Koronawirus SARS-CoV-2 | Szwajcaria

Koronawirus SARS-CoV-2
Szwajcaria


Zakażenia: 4 452 607 14 188

Przyrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Szwajcarii





Liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Szwajcarii




Zgony z powodu wirusa SARS-CoV-2





Zakażeni mieszkańcy Szwajcarii w stosunku do zdrowych mieszkańców


Do dnia dzisiejszego stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u 4 452 607 mieszkańców Szwajcarii, w stosunku do łącznej populacji 8 654 622 mieszkańców tego kraju. Oznacza to, że w Szwajcarii zakażonych było 51.448% ludności. Na jedną osobę u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 przypada 2 mieszkańców u których ten koronawirus nie został stwierdzony. Spośród wszystkich mieszkańców zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, 14188 zmarło z powodu COVID-19.




Gęstość zaludnienia Szwajcarii a osoby zakażone


mapa koronawirusa Szwajcaria

Powierzchnia Szwajcarii wynosi 41 285 kilometrów kwadratowych, a gęstość zaludnienia 210 mieszkanców na kilometr kwadratowy.

Jeden zakażony wirusem mieszkaniec przypada średnio na 0.01 kilometrów kawdratowych powierzchni Szwajcarii.

Na jeden kilometr kwadratowy przypada 107.85 mieszkańców z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.




Koronawirus SARS-CoV-2 w Szwajcarii


Koronawirus w Szwajcarii

Szwajcaria jest uważana za jedno z najlepszych państw do życia na świecie, słynie z porządku i sprawności służb publicznych. Pierwszy przypadek koronawirusa stwierdzono u mężczyzny w wieku ponad 70 lat. Został zarażony wirusem 15 lutego podczas podróży do Mediolanu. Pierwsze objawy pojawiły się już dwa dni później. Szwajcaria do tej pory zachowywała się, jakby mogła ogłosić (jak to ma w zwyczaju) neutralność w stosunku w stosunku do epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. W końcu również ten kraj był zmuszony zacząć działać, ale wielu miało wrażenie, że wydarzyło się to zdecydowanie za późno.

A działania te wyglądają następująco: zawieszenie działalności urzędów publicznych, ograniczenia w transporcie i przemieszczaniu się ludności – choć raczej w formie zaleceń niż oficjalnych zakazów. Rada Związkowa rozporządzeniem z 16 marca wprowadziła zakaz zgromadzeń, jak również nakazała zamknięcie sklepów, restauracji, barów i klubów nocnych, instytucji kultury, obiektów sportowych (w tym siłowni i ośrodków narciarskich), ogrodów botanicznych i zoologicznych, jak również zakładów usługowych, w których świadczone są usługi wymagające fizycznego kontaktu (zakłady fryzjerskie, salony masażu itp.). Należy mieć na uwadze, że częściowo każdy kanton podejmuje decyzje na własnym szczeblu. Na przykład w Ticino (Ticino graniczy z Lombardią, włoskim rejonem najbardziej dotkniętym epidemią) zawieszona została produkcja przemysłowa, oczywiście poza branżą żywnościową oraz farmaceutyczno-chemiczną.

Jeżeli zestawić liczbę zachorowań i szybkość rozprzestrzeniania się wirusa, z liczbą ludności, wychodzi na to, że Szwajcaria jest blisko powtórzenia scenariusza z Włoch. Sytuacja jest bardzo poważna, tym bardziej więc dziwiła opieszałość władz i beztroska mieszkańców.