Irlandia

Koronawirus SARS-CoV-2 | Irlandia

Koronawirus SARS-CoV-2
Irlandia


Zakażenia: 1 736 342 9 608

Przyrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Irlandii

Liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Irlandii
Zgony z powodu wirusa SARS-CoV-2

Zakażeni mieszkańcy Irlandii w stosunku do zdrowych mieszkańców


Do dnia dzisiejszego stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u 1 736 342 mieszkańców Irlandii, w stosunku do łącznej populacji 4 937 786 mieszkańców tego kraju. Oznacza to, że w Irlandii zakażonych było 35.164% ludności. Na jedną osobę u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 przypada 3 mieszkańców u których ten koronawirus nie został stwierdzony. Spośród wszystkich mieszkańców zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, 9608 zmarło z powodu COVID-19.
Gęstość zaludnienia Irlandii a osoby zakażone


mapa koronawirusa Irlandia

Powierzchnia Irlandii wynosi 84 421 kilometrów kwadratowych, a gęstość zaludnienia 58 mieszkanców na kilometr kwadratowy.

Jeden zakażony wirusem mieszkaniec przypada średnio na 0.05 kilometrów kawdratowych powierzchni Irlandii.

Na jeden kilometr kwadratowy przypada 20.57 mieszkańców z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.
Koronawirus SARS-CoV-2 w Irlandii


Koronawirus w Irlandii

Potwierdzenie, że pandemia koronawirusa 2019–2020 rozprzestrzeniła się na Irlandię, zostało podane do publicznej wiadomości przez Tony'ego Holohana, dyrektora medycznego irlandzkiego Departamentu Zdrowia dnia 29 lutego 2020 r.

27 lutego wykryto pierwszy przypadek zachorowania na COVID-19, dotyczył kobiety z Belfastu, która wróciła do  na lotnisko w Dublinie z północnych Włoch. Dwa dni później, 29 lutego, ogłoszono pierwszy potwierdzony przypadek w Republice Irlandii, dotyczący studenta ze wschodniej części kraju, który przybył tam z północnych Włoch. Władze zamknęły szkołę średnią związaną ze sprawą, Scoil Chaitríona w Glasnevin, na dwa tygodnie jako środek ostrożności.

Pierwszą śmierć związaną z koronawirusem odnotowano w Republice Irlandii 11 marca 2020r. Starsza kobieta zmarła w środę w szpitalu w Dublinie, gdzie była leczona na COVID-19. Pacjentka miała dolegliwości oddechowe i została przyjęta do szpitala kilka dni wcześniej.

Epidemia wirusa SARC-CoV-2 wpłynęła na wiele aspektów życia społecznego, początkowo odwołano parady w Dzień Świętego Patryka i wszystkie festiwale.  Taoiseach Leo Varadkar  ogłosił zamknięcie wszystkich szkół, szkół wyższych, przedszkoli i innych obiektów użyteczności publicznej, początkowo do  29 marca 2020 r., a  następnie przedłużone do co najmniej 19 kwietnia 2020 r.

Prezydent Irlandii Michael D. Higgins podpisał ustawę kryzysową, która wcześniej przeszła przez Dáil i Seanad Éireann. Ustawa ta dała państwu prawo zatrzymania ludzi w domach, ograniczenia podróży wśród obywateli, aby móc kontrolować rozprzestrzenianie się wirusa w kraju.