Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 663 693 1 327 973 0 5 335 720

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach


9 lutego 2022 r.


W czasie konferencji prasowej w środę, 9 lutego 2022 roku, roku mister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny. Ogłosili także wcześniejsze zakończenie edukacji zdalnej i szybszy powrót uczniów do nauki stacjonarnej.Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Jak mówił podczas konferencji Adam Niedzielski: ”Apogeum mamy za sobą, a tendencja spadkowa jest już tendencją stałą. Patrząc na piątą falę, spodziewamy się, że scenariusze spadku będą analogiczne, czyli że będą one rzędu powyżej 20 proc. Dlatego scenariusz szybkiego wzrostu i szybkiego spadku jest najbardziej prawdopodobny. Luty będzie tym miesiącem, w którym spadki powinny być wyjątkowo duże. Mam nadzieję, że w marcu będziemy podejmowali decyzję w sprawie znoszenia restrykcji lub wprowadzenia łagodnych zasad. Jestem optymistą. Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii”.

Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, oświadczył, że od 21 lutego 2022 roku uczniowie wracają do nauki stacjonarnej. Jak powiedział: „Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu nauki stacjonarnej o tydzień. Nauka zdalna będzie trwała do 20 lutego. Od 21 lutego do szkół wrócą uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych”.


Najważniejsze zmiany w dotychczas obowiązujących obostrzeniach to:

  • skrócenie izolacji: od 15 lutego br. izolacja będzie trwała 7 dni
  • kwarantanna dla współdomowników będzie trwała 7 dni – tyle, co okres izolacji osoby chorej i nie będzie już przedłużana po zakończeniu izolacji chorego dla jego współdomowników (od 15 lutego 2022r.)
  • zniesiona zostaje kwarantanna z tzw. kontaktu (od 11 lutego 2022r.). Zwolnienie będzie dotyczyło także osób, które obecnie przebywają na kwarantannie z tego powodu otrzymają one SMS-a z informacją o jej zakończeniu. Koniec z kwarantanną w sytuacjach, gdy w pokoju nauczycielskim czy w klasie ktoś się zarazi.
  • zniesiona będzie kwarantanna przyjazdowa - dla krajów spoza strefy Schengen wyniesie ona 7 dni (od 11 lutego 2022r.)
  • szybsze przywrócenie nauki stacjonarnej (skrócenie nauki zdalnej). Uczniowie klas 5-8 i młodzież wrócą do szkół już 21 lutego br. (dotyczy to uczniów z województw, które nie mają już ferii zimowych)
  • aktualna sytuacja pandemiczna w kraju pozwala na zwiększenie możliwości leczenie pacjentów w innych zakresach niż w związku z COVID-19. Decyzją Ministra Zdrowia pięć tysięcy łóżek covidowych zostanie przywróconych dla innych pacjentów.


Nadal obowiązujące obostrzenia:

  • zgodnie z obowiązującymi przepisami nadal obowiązuje limit osób niezaszczepionych m.in. w restauracjach i hotelach (30 proc. Obłożenia)
  • obowiązują też limity klientów w sklepach, kościołach czy na siłowniach.
  • nadal towarzyszyć nam będzie zasada DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka)


Co dalej z restrykcjami?

Decyzja, czy kolejne restrykcje zostaną zniesione zapadnie w marcu. Prawdopodobne jest, że już wiosną zasady te zostaną znacznie złagodzone. Niewykluczone nawet, że obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej zamieni się w rekomendację.


Komentarze

Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.