Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 662 353 1 326 627 5 5 335 721

Dawka przypominajaca dla młodzieży

Minister Zdrowia wydał komunikat: dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 dla 16-18 latków jest już możliwa.


25 stycznia 2022 r.


W drugiej połowie maja ubiegłego roku w Polsce rozpoczęły się szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat, a kilka tygodni później wśród dzieci w wieku 12-15 lat. Pora więc na szczepienia przypominające.Dawka przypominajaca dla młodzieży

Od dnia 25 stycznia 2022 roku rozpocznie się wystawianie skierowań na dawkę przypominającą szczepienia, dla młodzieży w wieku 16-18. Szczepienie trzecią, przypominającą dawką, będzie możliwe dla osób, które ukończyły 16 rok życia i zostały już wcześniej zaszczepione dwoma dawkami.

Taki komunikat (Komunikat nr 19 Ministra Zdrowia w sprawie podania dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 u młodzieży w wieku 16-18 lat) wydał Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, biorąc pod uwagę zalecenia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych (z dnia 24.01.2022r.), które uwzględniają stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w tej kwestii.

Jak wyjaśnił Minister Zdrowia, decyzja ta ma związek z trwającą obecnie w kraju piątą falą pandemii, znaczącym wzrostem zakażeń oraz wyjazdami młodzieży na ferie.


Dawka przypominająca dla młodzieży – jaki preparat?

 

Preparat, który będzie stosowany w szczepieniu przypominającym, jakie wykonywane będzie u osób w wieku 16-18 lat, to preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech).

Trzecie, przypominające szczepienie, zostanie podane młodzieży w wieku 16-18 lat zachowaniem wymaganego odstępu co najmniej pięciu miesięcy po ukończeniu pełnego (czyli składającego się z dwóch dawek ) schematu szczepienia przeciw COVID-19.


Dawka przypominająca dla młodzieży – kto może skorzystać?

 

Z trzeciej, przypominającej dawki szczepienia przeciw COVID-19 mogą skorzystać:

  • osoby, które ukończyły 16 rok życia
  • osoby, które przyjęły już dwie wcześniejsze dawki szczepienia.

Spełnione muszą zostać oba te warunki, aby móc skorzystać ze szczepienia dawką przypominającą.


Paszport covidowy – wymagana dawka przypominająca (od 1 lutego br.)

 

Ponieważ w Polsce szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat, a zaraz po nich dzieci w wieku 12-15 lat (kilka tygodni później) ruszyły w drugiej połowie maja ubiegłego roku, to znaczy, że wielu nastolatków posiada paszporty covidowe, które ważne są już od 6 i 7 miesięcy.

W grudniu 2021 roku Komisja Europejska przyjęła przepisy, według których po szczepieniu podstawowym certyfikat COVID będzie ważny maksymalnie przez 9 miesięcy "do celów podróży wewnątrz UE". Do tej pory ważność paszportu covidowego trwała rok, czyli 12 miesięcy. Dawka przypominająca szczepienia będzie wobec tego wymagana do przedłużenia ważności dokumentu. Nowe przepisy będą obowiązywać w UE od 1 lutego.


Komentarze

Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.