Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
2 897 935 162 959 75 493 2 659 483

Szczepienia uczniów od 12. roku życia

We wrześniu będzie możliwe zaszczepienie dzieci w szkołach.


9 września 2021 r.


W ramach Narodowego Programu Szczepień od czerwca 2021 roku możliwe jest szczepienie dzieci w wieku 12 – 15 lat przeciwko COVID 19. Początkowo podawano im szczepionkę firmy Pfizer, ale od sierpnia można już podawać im także preparat Moderny (ponieważ pod koniec lipca Europejska Agencja Leków dopuściła do użytku szczepionkę na Covid-19 tej firmy u dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 17 lat). Aktualnie dzieci w tym wieku stanowią najmłodszą, rekomendowaną do szczepień grupę.
Szczepienia są także dostępne dla młodzieży w wieku 16 - 18 lat.
Rodzice jednak na razie nie spieszą się z zaszczepieniem dzieci. Jak dotąd szczepionkę otrzymał co czwarty uprawniony do nich uczeń.Szczepienia uczniów od 12. roku życia

Od września, w związku z powrotem dzieci do szkoły, ruszyła dodatkowa akcja szczepień dla uczniów. „Po rozpoczęciu roku szkolnego we wszystkich chętnych szkołach odbędą się szczepienia dzieci i młodzieży od 12. roku życia” – poinformowali minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister edukacji Marzena Machałek. Szczepienia będą organizowane przez szkoły i realizowane z wykorzystaniem istniejących punktów szczepień (powszechnych lub mobilnych).

Punkty szczepień w szkołach powstaną za zgodą rodziców. Ich utworzenie zostanie poprzedzone kampanią informacyjną skierowaną do uczniów i ich rodziców i to oni podejmą ostateczną decyzję o tym, czy zaszczepić dziecko.

Podczas szczepienia, oprócz profesjonalnej opieki lekarskiej, uczniom będą mogli towarzyszyć rodzice. Akcja szczepień w wybranym miejscu uzależniona zostanie od liczby chętnych. Odpowiednie służby medyczne będą w tej sprawie współpracowały z dyrektorami szkół i placówek. Szczepienia są bardzo istotne, dlatego od paru miesięcy w szkołach trwają przygotowania do tego procesu.Już od trzeciego tygodnia września rozpocznie się tzw. „tydzień szczepień” - ruszą w szkołach punkty szczepień dla uczniów powyżej 12. roku życia – zapowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki. Ministerstwo zapewnia, że szczepienia nie będą obowiązkowe.

Nie jest natomiast planowany podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych. Choć pojawiają się głosy, że w razie zaostrzenia pandemii w tryb nauki zdalnej w pierwszej kolejności powinni zostać przeniesieni uczniowie niezaszczepieni.

Uspakajająca jest informacja podana przez Ministerstwo Edukacji, że nie planuje się w tym roku nauki w innym trybie niż stacjonarny. Resort zastrzega jednak, że gdyby sytuacja epidemiczna drastycznie się pogorszyła, możliwe jest wprowadzenie nauki w trybie hybrydowym czy zdalnym.


Komentarze

Szczepienia uczniów od 12. roku życia

W ramach Narodowego Programu Szczepień od czerwca 2021 roku możliwe jest szczepienie dzieci w wieku 12 – 15 lat przeciwko COVID 19.

9 września 2021

Luzowanie obostrzeń od 29 maja

Rząd zezwolił na liczniejsze spotkania i imprezy rodzinne nawet do 50 osób. Osoby, które są zaszczepione na COVID-19, nie wliczają się do limitu.

29 maja 2021 r.

Zmiany w obostrzeniach od 15 maja 2021 roku

Maj to w Polsce miesiąc luzowania obostrzeń. Rząd podzielił luzowanie obostrzeń na etapy. Łagodniejsze restrykcje wejdą w życie już w sobotę.

15 maja 2021 r.

Łagodzenie zasad bezpieczeństwa

W maju rusza luzowanie obostrzeń. Wdrożony zostanie plan odmrażania gospodarki. Zapowiedziano otwieranie sklepów i ogródków gastronomicznych.

28 kwietnia 2021 r.

Zmiana obostrzeń przed majówką. Polska podzielona na dwie strefy.

Od 26 kwietnia 2021r. łagodzone obostrzenia w większości województw. Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne, częściowy powrót dzieci do szkół.

22 kwietnia 2021 r.

Przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia

Przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia 2021 r. w związku z małymi rezerwami łóżek i respiratorów w szpitalach. Nowe plany rządu.

8 kwietnia 2021 r.