Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
3 732 589 451 055 86 803 3 194 731

Szczepienia uczniów od 12. roku życia

We wrześniu będzie możliwe zaszczepienie dzieci w szkołach.


9 września 2021 r.


W ramach Narodowego Programu Szczepień od czerwca 2021 roku możliwe jest szczepienie dzieci w wieku 12 – 15 lat przeciwko COVID 19. Początkowo podawano im szczepionkę firmy Pfizer, ale od sierpnia można już podawać im także preparat Moderny (ponieważ pod koniec lipca Europejska Agencja Leków dopuściła do użytku szczepionkę na Covid-19 tej firmy u dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 17 lat). Aktualnie dzieci w tym wieku stanowią najmłodszą, rekomendowaną do szczepień grupę.
Szczepienia są także dostępne dla młodzieży w wieku 16 - 18 lat.
Rodzice jednak na razie nie spieszą się z zaszczepieniem dzieci. Jak dotąd szczepionkę otrzymał co czwarty uprawniony do nich uczeń.Szczepienia uczniów od 12. roku życia

Od września, w związku z powrotem dzieci do szkoły, ruszyła dodatkowa akcja szczepień dla uczniów. „Po rozpoczęciu roku szkolnego we wszystkich chętnych szkołach odbędą się szczepienia dzieci i młodzieży od 12. roku życia” – poinformowali minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister edukacji Marzena Machałek. Szczepienia będą organizowane przez szkoły i realizowane z wykorzystaniem istniejących punktów szczepień (powszechnych lub mobilnych).

Punkty szczepień w szkołach powstaną za zgodą rodziców. Ich utworzenie zostanie poprzedzone kampanią informacyjną skierowaną do uczniów i ich rodziców i to oni podejmą ostateczną decyzję o tym, czy zaszczepić dziecko.

Podczas szczepienia, oprócz profesjonalnej opieki lekarskiej, uczniom będą mogli towarzyszyć rodzice. Akcja szczepień w wybranym miejscu uzależniona zostanie od liczby chętnych. Odpowiednie służby medyczne będą w tej sprawie współpracowały z dyrektorami szkół i placówek. Szczepienia są bardzo istotne, dlatego od paru miesięcy w szkołach trwają przygotowania do tego procesu.Już od trzeciego tygodnia września rozpocznie się tzw. „tydzień szczepień” - ruszą w szkołach punkty szczepień dla uczniów powyżej 12. roku życia – zapowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki. Ministerstwo zapewnia, że szczepienia nie będą obowiązkowe.

Nie jest natomiast planowany podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych. Choć pojawiają się głosy, że w razie zaostrzenia pandemii w tryb nauki zdalnej w pierwszej kolejności powinni zostać przeniesieni uczniowie niezaszczepieni.

Uspakajająca jest informacja podana przez Ministerstwo Edukacji, że nie planuje się w tym roku nauki w innym trybie niż stacjonarny. Resort zastrzega jednak, że gdyby sytuacja epidemiczna drastycznie się pogorszyła, możliwe jest wprowadzenie nauki w trybie hybrydowym czy zdalnym.


Komentarze

Nowe obostrzenia i wytyczne od 15 grudnia 2021 r.

Nowe obostrzenia są związane ze wzrostem zakażeń w Polsce i pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron.

7 grudnia 2021 r.

Szczepienia dla dzieci od 5. roku życia

Szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia będzie realnie możliwe od połowy grudnia 2021 r. Nie ma jeszcze decyzji, ale podano możliwy termin.

1 grudnia 2021 r.

„Pakiet alertowy” - nowe restrykcje od 1 grudnia 2021r.

w związku z nowym wariantem koronawirusa w Polsce, od 1 grudnia wejdą w życie nowe restrykcje, które będą obowiązywały do 17 grudnia.

30 listopada 2021 r.

Obostrzenia przedłużone do 30 listopada

Decyzją nowego rozporządzenia rządu od 31 października do 30 listopada zostają przedłużone ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiologiczne.

3 listopada 2021 r.

Wszystkich Świętych 2021 w dobie pandemii

Czy w tegoroczne Święto Zmarłych cmentarze będą zamknięte? Czy 1 i 2 listopada będziemy mogli spokojnie odwiedzić groby naszych bliskich?

27 października 2021 r.

Trzecia dawka szczepionki przeciv COVID–19

Od września 2021r. podawana jest dodatkowa, trzecia dawka szczepionki. Gdzie się zgłosić? Kto może się zaszczepić? Odpowiedamy na te pytania.

22 września 2021 r.