Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 662 424 1 326 698 5 5 335 721

Szczepienia uczniów od 12. roku życia

We wrześniu będzie możliwe zaszczepienie dzieci w szkołach.


9 września 2021 r.


W ramach Narodowego Programu Szczepień od czerwca 2021 roku możliwe jest szczepienie dzieci w wieku 12 – 15 lat przeciwko COVID 19. Początkowo podawano im szczepionkę firmy Pfizer, ale od sierpnia można już podawać im także preparat Moderny (ponieważ pod koniec lipca Europejska Agencja Leków dopuściła do użytku szczepionkę na Covid-19 tej firmy u dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 17 lat). Aktualnie dzieci w tym wieku stanowią najmłodszą, rekomendowaną do szczepień grupę.
Szczepienia są także dostępne dla młodzieży w wieku 16 - 18 lat.
Rodzice jednak na razie nie spieszą się z zaszczepieniem dzieci. Jak dotąd szczepionkę otrzymał co czwarty uprawniony do nich uczeń.



Szczepienia uczniów od 12. roku życia

Od września, w związku z powrotem dzieci do szkoły, ruszyła dodatkowa akcja szczepień dla uczniów. „Po rozpoczęciu roku szkolnego we wszystkich chętnych szkołach odbędą się szczepienia dzieci i młodzieży od 12. roku życia” – poinformowali minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister edukacji Marzena Machałek. Szczepienia będą organizowane przez szkoły i realizowane z wykorzystaniem istniejących punktów szczepień (powszechnych lub mobilnych).

Punkty szczepień w szkołach powstaną za zgodą rodziców. Ich utworzenie zostanie poprzedzone kampanią informacyjną skierowaną do uczniów i ich rodziców i to oni podejmą ostateczną decyzję o tym, czy zaszczepić dziecko.

Podczas szczepienia, oprócz profesjonalnej opieki lekarskiej, uczniom będą mogli towarzyszyć rodzice. Akcja szczepień w wybranym miejscu uzależniona zostanie od liczby chętnych. Odpowiednie służby medyczne będą w tej sprawie współpracowały z dyrektorami szkół i placówek. Szczepienia są bardzo istotne, dlatego od paru miesięcy w szkołach trwają przygotowania do tego procesu.



Już od trzeciego tygodnia września rozpocznie się tzw. „tydzień szczepień” - ruszą w szkołach punkty szczepień dla uczniów powyżej 12. roku życia – zapowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki. Ministerstwo zapewnia, że szczepienia nie będą obowiązkowe.

Nie jest natomiast planowany podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych. Choć pojawiają się głosy, że w razie zaostrzenia pandemii w tryb nauki zdalnej w pierwszej kolejności powinni zostać przeniesieni uczniowie niezaszczepieni.

Uspakajająca jest informacja podana przez Ministerstwo Edukacji, że nie planuje się w tym roku nauki w innym trybie niż stacjonarny. Resort zastrzega jednak, że gdyby sytuacja epidemiczna drastycznie się pogorszyła, możliwe jest wprowadzenie nauki w trybie hybrydowym czy zdalnym.


Komentarze





Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.