Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 663 693 1 327 973 0 5 335 720

Nowe obostrzenia i wytyczne od 15 grudnia 2021 r.

Nauka zdalna w szkołach.


7 grudnia 2021 r.


Adam Niedzielski, minister zdrowia, 7 grudnia 2021 roku ogłosił nowe decyzje władz w związku z koronawirusem i chorobą COVID-19. Zapowiedział obowiązek szczepień na COVID-19 dla trzech grup zawodowych - medyków, nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych. Zmniejszony zostanie limit osób, które będą mogły jednocześnie przebywać w obiektach sakralnych, sportowych, gastronomicznych i kulturalnych. Dyskoteki i kluby zostaną zamknięte. Nauka zdalna będzie obowiązywać w szkołach podstawowych i średnich już od 20 grudnia do 9 stycznia 2022 r. Przedszkola i żłobki funkjconować będą bez zmian.

Nowe obostrzenia są związane ze wzrostem zakażeń w Polsce i pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron.Nowe obostrzenia i wytyczne od 15 grudnia 2021 r.

To notowana ostatnio wysoka liczba zakażeń oraz wariant  Omikron koronawirusa, jak mówił minister zdrowia, wymagają podjęcia stanowczych działań. W tym kontekście wymienił m.in. projekt ustawy, który ma dotyczyć  umożliwienia pracodawcom żądania okazania przez pracowników wyniku testu na koronawirusa (a nie, jak wcześniej planowano, dowodu zaszczepienia na COVID-19).

Najistotniejszymi zmianami w dotychczas obowiązujących obostrzeniach, jakie wejdą w życie z dniem 15 grudnia 2021 roku  są:

 • zmniejszony dopuszczalny limit osób, między innymi w kinach, teatrach, hotelach czy restauracjach, a także w pojazdach komunikacji zbiorowej.
 • szczepienia na COVID-19 od 1 marca 2022 roku będą obowiązkowe dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.Nowe obostrzenia i wytyczne od 15 grudnia 2021 r.

Obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup zawodowych

Rząd chce wprowadzić obowiązek szczepień na COVID-19 dla części grup zawodowych:
„Drugim elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie to obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek szczepień dla trzech grup: medyków, nauczycieli i służb mundurowych” oświadczył minister zdrowia. „Od 1 marca będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako warunek spełnienia warunków pracy” dodał.


Nauka zdalna w szkołach

Kolejna decyzja to nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich w okresie od 20 grudnia do 9 stycznia. Żłobki i przedszkola mają być czynne.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zdradził, że jest to rozwiązanie tymczasowe. - Uczniowie wrócą do szkół 9 stycznia – powiedział Kraska.


Darmowe testy dla pracowników?

Minister zdrowia mówił też o testach na koronawirusa. - Będziemy przygotowywali się do rozwiązania, gdzie każdy pracownik będzie miał zapewniony dostęp do darmowego testu - oświadczył. Przekazał, że na test będzie można się zapisać poprzez formularz dostępny na stronach rządowych. Jak wynika z odpowiedzi wiceministra, mają to być testy antygenowe.


Nowe obostrzenia i wytyczne od 15 grudnia 2021 r.

Nowe limity osób przebywających w miejscach publicznych

Szczegóły nowych ograniczeń praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, obowiązujące od 15 grudnia 2021 r.  przedstawił wiceminister Waldemar Kraska.

 • obniżone do 30 procent zostają  limity obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. Zwiększenie limitu będzie możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych na COVID-19, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę
 • obniżone do 30 procent  limity obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych. Zwiększenie tego limitu może być wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę – dodał.
 • w kinach od 15 grudnia br dodatkowo obowiązywać będzie zakaz konsumpcji.
 • zmniejszona zostanie dozwolona ilość osób w środkach transportu: Od 15 grudnia limit dla transportu zbiorowego zostaje obniżony do 75 proc.
 • zamknięte zostaną dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia.Nowe obostrzenia i wytyczne od 15 grudnia 2021 r.

Co jeszcze nas czeka od 15 grudnia?

 • zostaną wprowadzone obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19, bez względu na posiadany certyfikat covidowy.
 • osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen będą musiały od 15 grudnia przedstawić wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy "test na COVID-19".
 • Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadzi plan promocji szczepień na COVID-19 dla dzieci powyżej piątego roku życia.


Okres obowiązywania certyfikatów covidowych

Wiceminister Waldemar Kraska powiedział, że w przypadku dwóch dawek szczepionki na COVID-19 wynosi on rok, a po przyjęciu dawki trzeciej, przypominającej, jest przedłużany o kolejny rok.


Ustawa o weryfikacji  w przygotowaniu

Jeśli chodzi o podstawę prawną, na mocy której przedsiębiorca będzie mógł weryfikować, czy dany klient to osoba zaszczepiona na COVID-19, wiceminister  Waldemar Kraska oświadczył, że przygotowywana jest odpowiednia ustawa. Posłowie racują bad tym, aby wszystkie zapisy umożliwiały weryfikację  paszportu covidowego - oświadczył wiceminister zdrowia.


Dodatkowe obostrzenia na Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki,  że rząd niebawem ogłosi kolejne obostrzenia w związku ze świętami Bożego Narodzenia oraz nowym wariantem koronawirusa - Omikron. „Stan spraw przedstawia się niedobrze, można powiedzieć - bardzo niedobrze” - stwierdził szef rządu na konferencji prasowej, odnosząc się do sytuacji związanej z COVID-19.
Można przypuszczać, że władze rozważają zaostrzenie restrykcji dla osób niezaszczepionych na COVID-19.

- 31 grudnia 2021 i 1 stycznia 2022 r. będzie obowiązywało ograniczenie liczby klientów w lokalach zamkniętych do 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych na COVID-19.
Wiceminister Waldemar Kraska wyraził opinię, że hotele i stoki nie zostaną zamknięte.LIMIT OSÓB

Od 15 grudnia wprowadzony zostanie limit osób na poziomie 30% w obiektach takich jak:

 • kina,
 • teatry,
 • opery i filharmonie,
 • kościoły,
 • hale sportowe,
 • hotele,
 • bary i restauracje.


DYSKOTEKI I MIEJSCA DO TAŃCZENIA

Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki i miejsca do tańczenia. Wyjątek stanowić będzie noc sylwestrowa, kiedy w lokalach będzie mogło bawić się do 100 osób. Limit nie obowiązuje osób w pełni zaszczepionych.


OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA

Ponadto od 1 marca szczepienia będą obowiązkowe dla trzech grup. Są to:

 • medycy,
 • nauczyciele,
 • służby mundurowe.


Rząd pracuje także nad ustawą, w myśl której pracodawca będzie miał możliwość wymagać wyniku testu od pracownika.


Komentarze

Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.