Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
4 484 095 545 457 103 825 3 834 813

Szczepienia przeciw Covid-19 dla dzieci od 5. roku życia

Szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia będzie realnie możliwe od połowy grudnia 2021 roku.
Nie ma jeszcze decyzji, ale podano możliwy termin.


1 grudnia 2021 r.


Wiceminister zdrowia Anna Goławska powiedziała w środę podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, że szczepienia dzieci poniżej 12 roku życia realnie powinno się zacząć w połowie grudnia 2021 roku.
Pierwszą partię szczepionek przeznaczonych na grudzień zadeklarowała już firma Pfizer. W związku z tym druga połowa grudnia br wydaje się być realnym terminem rozpoczęcia szczepień u dzieci.Szczepienia przeciw Covid-19 dla dzieci od 5. roku życia

Warto podkreślić, że szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk wyraźnie powiedział, że nadal jeszcze ostateczna decyzja o szczepieniu nie zapadła.

W Polsce aktualnie szczepić mogą się dzieci powyżej 12 roku życia. Szczepienia wykonywane są dwudawkową szczepionką firmy Pfizer albo szczepionką Moderny.

Wiceminister Anna Goławska, na środowej konferencji 27 października 2021r., tak wypowiedziała się na temat szczepionek dla najmłodszych: Jeśli chodzi o badanie szczepionki dla dzieci od 5. roku życia, to badania zostały zakończone. EMA (Europejska Agencja Leków) od połowy października weryfikuje te wyniki badań i planowane dopuszczenie jest na połowę grudnia.

Preparat firmy Pfizer o nazwie Comirnaty będzie mógł być podawany dzieciom od piątego do jedenastego roku życia. Szczepionka podawana będzie w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni. Dawki dla tej grupy wiekowej będą jednak trzykrotnie mniejsze niż dawki dla osób powyżej dwunastego roku życia. Skuteczność preparatu Comirnaty w tej grupie wiekowej wynosi, według koncernu, aż 90 procent.Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 5 do 11 lat są podobne do tych u osób w wieku 12 lat i starszych. Jak informuje Europejska Agencja Leków to między innymi:

  • zmęczenie,
  • ból głowy,
  • zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia,
  • ból mięśni i dreszcze.

Od maja 2021 roku szczepionka Comirnaty jest dostępna w krajach Unii Europejskiej dla dzieci powyżej dwunastego roku życia. Szczepionka ta jest także jednym z czterech preparatów, którym w naszym kraju obecnie mogą szczepić się osoby dorosłe.


Komentarze

Wprowadzenie pracy zdalnej w administracji publicznej

Ogromny wzrost liczby zakażeń – ponad 30 tysięcy. Minister zdrowia przyznał, że nadeszła właśnie piąta fala pandemii.

19 stycznia 2022 r.

Nowe obostrzenia i wytyczne od 15 grudnia 2021 r.

Nowe obostrzenia są związane ze wzrostem zakażeń w Polsce i pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron.

7 grudnia 2021 r.

Szczepienia dla dzieci od 5. roku życia

Szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia będzie realnie możliwe od połowy grudnia 2021 r. Nie ma jeszcze decyzji, ale podano możliwy termin.

1 grudnia 2021 r.

„Pakiet alertowy” - nowe restrykcje od 1 grudnia 2021r.

w związku z nowym wariantem koronawirusa w Polsce, od 1 grudnia wejdą w życie nowe restrykcje, które będą obowiązywały do 17 grudnia.

30 listopada 2021 r.

Obostrzenia przedłużone do 30 listopada

Decyzją nowego rozporządzenia rządu od 31 października do 30 listopada zostają przedłużone ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiologiczne.

3 listopada 2021 r.

Wszystkich Świętych 2021 w dobie pandemii

Czy w tegoroczne Święto Zmarłych cmentarze będą zamknięte? Czy 1 i 2 listopada będziemy mogli spokojnie odwiedzić groby naszych bliskich?

27 października 2021 r.