Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 662 353 1 326 627 5 5 335 721

Szczepienia przeciw Covid-19 dla dzieci od 5. roku życia

Szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia będzie realnie możliwe od połowy grudnia 2021 roku.
Nie ma jeszcze decyzji, ale podano możliwy termin.


1 grudnia 2021 r.


Wiceminister zdrowia Anna Goławska powiedziała w środę podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, że szczepienia dzieci poniżej 12 roku życia realnie powinno się zacząć w połowie grudnia 2021 roku.
Pierwszą partię szczepionek przeznaczonych na grudzień zadeklarowała już firma Pfizer. W związku z tym druga połowa grudnia br wydaje się być realnym terminem rozpoczęcia szczepień u dzieci.Szczepienia przeciw Covid-19 dla dzieci od 5. roku życia

Warto podkreślić, że szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk wyraźnie powiedział, że nadal jeszcze ostateczna decyzja o szczepieniu nie zapadła.

W Polsce aktualnie szczepić mogą się dzieci powyżej 12 roku życia. Szczepienia wykonywane są dwudawkową szczepionką firmy Pfizer albo szczepionką Moderny.

Wiceminister Anna Goławska, na środowej konferencji 27 października 2021r., tak wypowiedziała się na temat szczepionek dla najmłodszych: Jeśli chodzi o badanie szczepionki dla dzieci od 5. roku życia, to badania zostały zakończone. EMA (Europejska Agencja Leków) od połowy października weryfikuje te wyniki badań i planowane dopuszczenie jest na połowę grudnia.

Preparat firmy Pfizer o nazwie Comirnaty będzie mógł być podawany dzieciom od piątego do jedenastego roku życia. Szczepionka podawana będzie w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni. Dawki dla tej grupy wiekowej będą jednak trzykrotnie mniejsze niż dawki dla osób powyżej dwunastego roku życia. Skuteczność preparatu Comirnaty w tej grupie wiekowej wynosi, według koncernu, aż 90 procent.Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 5 do 11 lat są podobne do tych u osób w wieku 12 lat i starszych. Jak informuje Europejska Agencja Leków to między innymi:

  • zmęczenie,
  • ból głowy,
  • zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia,
  • ból mięśni i dreszcze.

Od maja 2021 roku szczepionka Comirnaty jest dostępna w krajach Unii Europejskiej dla dzieci powyżej dwunastego roku życia. Szczepionka ta jest także jednym z czterech preparatów, którym w naszym kraju obecnie mogą szczepić się osoby dorosłe.


Komentarze

Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.