Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
3 732 589 451 055 86 803 3 194 731

Obostrzenia przedłużone do 30 listopada

Czwarta fala koronawirusa w natarciu. Najważniejsze zmiany.


3 listopada 2021 r.


Decyzją nowego rozporządzenia rządu od 31 października do 30 listopada zostają przedłużone ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiologiczne związane z szerzeniem się pandemii koronawirusa.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem rządu do końca listopada będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach publicznych oraz w środkach komunikacji. Kina i teatry będą przyjmować nadal ograniczoną liczbę widzów. Studenci i uczniowie podczas przerw między zajęciami również będą musieli nosić maseczki na twarzach.Obostrzenia przedłużone do 30 listopada

Decyzją rządu utrzymany zostaje obowiązek utrzymania co najmniej półtorametrowej odległości między pieszymi, z wyjątkiem rodziców i dzieci oraz osób wspólnie zamieszkujących; konieczność noszenia maseczki przykrywającej nos i usta m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, urzędzie i kościele, a także ograniczona liczba miejsc w teatrach i kinach.


Obostrzenia. Zmiany dla szkół.


Poza tym rozporządzenie modyfikuje obowiązek zasłaniania ust i nosa w szkołach i na uczelniach w czasie przerw między lekcjami i zajęciami. Zapisano w nim, że noszenie maseczki w tych przestrzeniach będzie obowiązkowe, chyba że inaczej postanowi kierownictwo takiej placówki oświatowej.

Jak czytamy w uzasadnieniu, umożliwiono władzom szkół na elastyczne podejmowanie decyzji w zależności od lokalnej sytuacji epidemicznej uwzględniającej takie czynniki, jak liczba zaszczepionych osób czy też wskaźnik zachorowań w danej miejscowości, czy województwie.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa wyłącznie w czasie poza zajęciami (oraz zajęciami edukacyjnymi) wprowadzono dlatego, że ryzyko ewentualnych kontaktów mogących skutkować transmisją wirusa SARS-CoV-2 w przerwach między zajęciami jest wyższe niż w czasie zajęć.

Co ważne, regulacje dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa nie podlegają modyfikacji w odniesieniu do dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz osób zatrudnionych w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego lub placówce oświatowej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.Wraz z końcem października weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które przedłuża obostrzenia związane z pandemią koronawirusa do końca listopada. W całym kraju nadal obowiązuje m.in. dystans społeczny i nakaz noszenia maseczek w komunikacji publicznej, nadal w 100% nie wypełnią się też teatralne i kinowe widownie.

Dotychczasowe ograniczenia, nakazy i zakazy związane z pandemią będą nadal obowiązywać przez najbliższy miesiąc – z nielicznymi wyjątkami, które dostosowano do bieżącej sytuacji epidemiologicznej w kraju. Od niedzieli, 31 października weszło w życie zmienione rozporządzenie Rady Ministrów „w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”.


Aktualnie utrzymane obostrzenia:

  • tzw. dystansu społecznego, czyli co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi (z wyjątkiem rodziców i dzieci oraz osób wspólnie zamieszkujących)
  • konieczności noszenia maseczki przykrywającej nos i usta m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, urzędzie czy kościele
  • ograniczonej do 75% liczbie dostępnych miejsc na widowni w kinach i teatrach, w hotelach i restauracjach
  • limicie osób w siłowniach i klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, na targach, konferencjach i wystawach oraz w salach zabaw (1 osoba na 10 m²)


W zmienionym rozporządzeniu wprowadzono też nowe wytyczne – dotyczą one obostrzeń dla podchodzących do egzaminów kuratorskich czy uczniów szkół, studentów i pracowników placówek oświatowych oraz instytutów badawczych.Przerwy w zajęciach z maseczkami


Najważniejsza zmiana dotyczy natomiast wprowadzenia obowiązku zasłaniania ust i nosa w czasie poza lekcjami oraz zajęciami edukacyjnymi – dotyczy to wspomnianych wyżej szkół, placówek oświatowych, uczelni i instytutów badawczych. Nakaz obowiązuje wyłącznie podczas przerw czy zajęć świetlicowych, ale jednocześnie kierujący podmiotem może podjąć w tej kwestii inną decyzję. W ten sposób dyrektorzy czy rektorzy będą mogli od teraz samodzielnie podjąć decyzję o wprowadzeniu większych środków ostrożności w obawie przed wzrostem zachorowań.

Jak podkreśliła Polska Agencja Prasowa, regulacje dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa nie podlegają natomiast modyfikacji w odniesieniu do dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz osób zatrudnionych w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego lub placówce oświatowej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Rozporządzenie Rady Ministrów w zmienionej formie będzie obowiązywać do 30 listopada tego roku.

Rozporządzenie stanowi ponadto, że na terenie m.in. szkół, placówek oświatowych, uczelni i instytutów badawczych zakrywanie ust i nosa będzie obowiązkowe w czasie poza zajęciami (oraz zajęciami edukacyjnymi), chyba że inaczej postanowi kierujący takim podmiotem.
Jest to umożliwienie elastycznego podejmowania decyzji przez kierujących podmiotami w zależności od lokalnej sytuacji epidemicznej uwzględniającej takie czynniki, jak liczba zaszczepionych osób czy też wskaźnik zachorowań w danej miejscowości czy województwie.

Uzasadnieniem wprowadzenia obowiązku zasłaniania ust i nosa wyłącznie w czasie poza zajęciami (oraz zajęciami edukacyjnymi) jest też, jak wskazano, zwiększone ryzyko ewentualnych kontaktów mogących skutkować transmisją wirusa SARS-CoV-2 z uwagi na fakt, że w przerwach między zajęciami (jak również podczas zajęć świetlicowych w szkołach) studenci oraz uczniowie mają kontakt ze zdecydowanie większą liczbą osób.

Co ważne, regulacje dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa nie podlegają modyfikacji w odniesieniu do dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz osób zatrudnionych w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego lub placówce oświatowej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.


Komentarze

Nowe obostrzenia i wytyczne od 15 grudnia 2021 r.

Nowe obostrzenia są związane ze wzrostem zakażeń w Polsce i pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron.

7 grudnia 2021 r.

Szczepienia dla dzieci od 5. roku życia

Szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia będzie realnie możliwe od połowy grudnia 2021 r. Nie ma jeszcze decyzji, ale podano możliwy termin.

1 grudnia 2021 r.

„Pakiet alertowy” - nowe restrykcje od 1 grudnia 2021r.

w związku z nowym wariantem koronawirusa w Polsce, od 1 grudnia wejdą w życie nowe restrykcje, które będą obowiązywały do 17 grudnia.

30 listopada 2021 r.

Obostrzenia przedłużone do 30 listopada

Decyzją nowego rozporządzenia rządu od 31 października do 30 listopada zostają przedłużone ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiologiczne.

3 listopada 2021 r.

Wszystkich Świętych 2021 w dobie pandemii

Czy w tegoroczne Święto Zmarłych cmentarze będą zamknięte? Czy 1 i 2 listopada będziemy mogli spokojnie odwiedzić groby naszych bliskich?

27 października 2021 r.

Trzecia dawka szczepionki przeciv COVID–19

Od września 2021r. podawana jest dodatkowa, trzecia dawka szczepionki. Gdzie się zgłosić? Kto może się zaszczepić? Odpowiedamy na te pytania.

22 września 2021 r.