Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
4 484 095 545 457 103 825 3 834 813

„Pakiet alertowy” - nowe restrykcje od 1 grudnia 2021r.,
w związku z nowym wariantem koronawirusa w Polsce.

Nowe limity osób w sklepach, na weselach, w siłowniach i restauracjach.


30 listopada 2021 r.


Od 1 grudnia 2021 roku wejdą w życie nowe restrykcje, które będą obowiązywały do 17 grudnia br.„Pakiet alertowy” - nowe restrykcje od 1 grudnia 2021r.

Dotyczą one uszczelnienie granic.

  • od grudnia wprowadzony będzie zakaz lotów do Polski z:
    Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA oraz Zimbabwe.
    Wracający z tych krajów nie mogą zostać zwolnieni z kwarantanny przez 14 dni.
  • dla podróżujących z krajów non-Schengen wprowadzone będzie wydłużenie kwarantanny do 14 dni i zwolnienie po negatywnym wyniku testu PCR, który będzie można wykonać  po 8 dniach od od przekroczenia granicy.


Obostrzenia krajowe – obowiązują w nich od 1 grudnia br nowe limity:

  • 50 proc. obłożenia w kościołach, gastronomii, hotelach, obiektach kultury (np. kinach, teatrach, filharmoniach, operach, domach kultury) i obiektach sportowych (baseny, aquaparki). Do tej pory dopuszczalne obłożenie w tych placówkach wynosiło 75 proc.
  • maksymalnie 100 osób na uroczystościach typu wesela, spotkania, konsolacje, spotkania i zgromadzenia innego typu, w dyskotekach (do tej pory było to 150 osób).
  • jedna osoba na 15 mkw w siłowniach, centrach sportowych, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, konferencjach, bibliotekach, punktach handlu (do tej pory mogła to być 1 osoba na 10 m kw).
  • w przypadku koncertów i widowisk cyrkowych od 1 grudnia obowiązuje zasada: maks, 50 proc. zajętych miejsc i nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw.


„Pakiet alertowy” - nowe restrykcje od 1 grudnia 2021r. granice

Dotychczas obowiązujące i nadal utrzymane obostrzenia, wprowadzone w poprzednich falach epidemii SARS-CoV-2, dotyczą:

Obowiązku zasłaniania nosa i ust

W Polsce, w całym kraju, obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych.  Usta i nos zobowiązani jesteśmy zakrywać tylko i wyłącznie  przy użyciu maseczki — chirurgicznej (jednorazowej), FFP2 lub FFP2.
Nie jest dozwolone zasłaniania nosa i ust przy pomocy przyłbic, szalików i chust. dozwolone.

W zakresie działania wymienionych poniżej przedsiębiorstw, instytucji,  punktów usługowych i uczelni obowiązują następujące wytyczne:

- Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Tego typu placówki są otwarte i mogą działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

- Edukacja

Szkoły, przedszkola i żłobki pozostają nadal czynne w trybie stacjonarnym.
Od 1 listopada został jednak  wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa w szkołach i na uczelniach w czasie przerw między lekcjami i zajęciami, oraz w świetlicach szkolnych (chyba, że inaczej postanowi dyrektor placówki), w zależności od aktualnej sytuacji pandemicznej).

- Sanatoria

Pozostają czynne i dostępne dla kuracjuszy. Jednak negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie się przeciw COVID-19  jest warunkiem odbycia turnusu Materiał do testu musi być pobrany w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego.


Już od jakiegoś czasu mówiło się  o możliwości wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Jednak za każdym razem przedstawiciele rządu  zapewniali nas, że nowe restrykcje  nie będą wprowadzane.

Do tak zdecydowanej zmiany zdania mogła  skłonić rząd   nie duża i stale rosnąca liczba nowych zakażeń, z którą mamy już od jakiegoś czasu do czynienia w naszym kraju, ale znacząco  rosnąca liczba hospitalizacji. Decyzja dotycząca kwarantanny jest zapewne skutkiem wciąż płynących nowych informacji na temat Omicrona, a także decyzje podejmowane w związku z nową odmianą koronawirusa przez inne państwa.


Komentarze

Wprowadzenie pracy zdalnej w administracji publicznej

Ogromny wzrost liczby zakażeń – ponad 30 tysięcy. Minister zdrowia przyznał, że nadeszła właśnie piąta fala pandemii.

19 stycznia 2022 r.

Nowe obostrzenia i wytyczne od 15 grudnia 2021 r.

Nowe obostrzenia są związane ze wzrostem zakażeń w Polsce i pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron.

7 grudnia 2021 r.

Szczepienia dla dzieci od 5. roku życia

Szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia będzie realnie możliwe od połowy grudnia 2021 r. Nie ma jeszcze decyzji, ale podano możliwy termin.

1 grudnia 2021 r.

„Pakiet alertowy” - nowe restrykcje od 1 grudnia 2021r.

w związku z nowym wariantem koronawirusa w Polsce, od 1 grudnia wejdą w życie nowe restrykcje, które będą obowiązywały do 17 grudnia.

30 listopada 2021 r.

Obostrzenia przedłużone do 30 listopada

Decyzją nowego rozporządzenia rządu od 31 października do 30 listopada zostają przedłużone ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiologiczne.

3 listopada 2021 r.

Wszystkich Świętych 2021 w dobie pandemii

Czy w tegoroczne Święto Zmarłych cmentarze będą zamknięte? Czy 1 i 2 listopada będziemy mogli spokojnie odwiedzić groby naszych bliskich?

27 października 2021 r.