Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 662 381 1 326 655 5 5 335 721

„Pakiet alertowy” - nowe restrykcje od 1 grudnia 2021r.,
w związku z nowym wariantem koronawirusa w Polsce.

Nowe limity osób w sklepach, na weselach, w siłowniach i restauracjach.


30 listopada 2021 r.


Od 1 grudnia 2021 roku wejdą w życie nowe restrykcje, które będą obowiązywały do 17 grudnia br.„Pakiet alertowy” - nowe restrykcje od 1 grudnia 2021r.

Dotyczą one uszczelnienie granic.

  • od grudnia wprowadzony będzie zakaz lotów do Polski z:
    Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA oraz Zimbabwe.
    Wracający z tych krajów nie mogą zostać zwolnieni z kwarantanny przez 14 dni.
  • dla podróżujących z krajów non-Schengen wprowadzone będzie wydłużenie kwarantanny do 14 dni i zwolnienie po negatywnym wyniku testu PCR, który będzie można wykonać  po 8 dniach od od przekroczenia granicy.


Obostrzenia krajowe – obowiązują w nich od 1 grudnia br nowe limity:

  • 50 proc. obłożenia w kościołach, gastronomii, hotelach, obiektach kultury (np. kinach, teatrach, filharmoniach, operach, domach kultury) i obiektach sportowych (baseny, aquaparki). Do tej pory dopuszczalne obłożenie w tych placówkach wynosiło 75 proc.
  • maksymalnie 100 osób na uroczystościach typu wesela, spotkania, konsolacje, spotkania i zgromadzenia innego typu, w dyskotekach (do tej pory było to 150 osób).
  • jedna osoba na 15 mkw w siłowniach, centrach sportowych, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, konferencjach, bibliotekach, punktach handlu (do tej pory mogła to być 1 osoba na 10 m kw).
  • w przypadku koncertów i widowisk cyrkowych od 1 grudnia obowiązuje zasada: maks, 50 proc. zajętych miejsc i nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw.


„Pakiet alertowy” - nowe restrykcje od 1 grudnia 2021r. granice

Dotychczas obowiązujące i nadal utrzymane obostrzenia, wprowadzone w poprzednich falach epidemii SARS-CoV-2, dotyczą:

Obowiązku zasłaniania nosa i ust

W Polsce, w całym kraju, obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych.  Usta i nos zobowiązani jesteśmy zakrywać tylko i wyłącznie  przy użyciu maseczki — chirurgicznej (jednorazowej), FFP2 lub FFP2.
Nie jest dozwolone zasłaniania nosa i ust przy pomocy przyłbic, szalików i chust. dozwolone.

W zakresie działania wymienionych poniżej przedsiębiorstw, instytucji,  punktów usługowych i uczelni obowiązują następujące wytyczne:

- Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Tego typu placówki są otwarte i mogą działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

- Edukacja

Szkoły, przedszkola i żłobki pozostają nadal czynne w trybie stacjonarnym.
Od 1 listopada został jednak  wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa w szkołach i na uczelniach w czasie przerw między lekcjami i zajęciami, oraz w świetlicach szkolnych (chyba, że inaczej postanowi dyrektor placówki), w zależności od aktualnej sytuacji pandemicznej).

- Sanatoria

Pozostają czynne i dostępne dla kuracjuszy. Jednak negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie się przeciw COVID-19  jest warunkiem odbycia turnusu Materiał do testu musi być pobrany w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego.


Już od jakiegoś czasu mówiło się  o możliwości wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Jednak za każdym razem przedstawiciele rządu  zapewniali nas, że nowe restrykcje  nie będą wprowadzane.

Do tak zdecydowanej zmiany zdania mogła  skłonić rząd   nie duża i stale rosnąca liczba nowych zakażeń, z którą mamy już od jakiegoś czasu do czynienia w naszym kraju, ale znacząco  rosnąca liczba hospitalizacji. Decyzja dotycząca kwarantanny jest zapewne skutkiem wciąż płynących nowych informacji na temat Omicrona, a także decyzje podejmowane w związku z nową odmianą koronawirusa przez inne państwa.


Komentarze

Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.