Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 710 214 1 374 493 17 5 335 704

Bezpłatne testy oraz skrócona kwarantanna

Ogromny wzrost liczby zakażeń – ponad 30 tysięcy. Piąta fala pandemii nadeszła.


22 stycznia 2022 r.


Padł rekord zakażeń. Rząd, w związku ze stale rosnącą piątą falą zachorowań na koronawirusa, wprowadza zmiany. Skróceniu ulegnie wymagany dotąd okres kwarantanny, w wybranych aptekach, bezpłatnie i bez skierowania, będzie można wykonać antygenowy test na COVID-19, a zakażeni seniorzy mają być obowiązkowo badani przez lekarza rodzinnego po pozytywnym wyniku testu.



Bezpłatne testy oraz skrócona kwarantanna

Skrócona kwarantanna (od wtorku, 25 stycznia 2022)

Rząd zdecydował, że kwarantanna zostanie skrócona z dziesięciu do siedmiu dni.

„Skracamy okres przebywania na kwarantannie do siedmiu dni. Korzystamy tutaj z doświadczenia innych krajów” – powiedział szef rządu i zaznaczył,że jest to zgodne z zaleceniami europejskich agencji. Warto podkreślić, że podobne rozwiązania wprowadziły także Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja.

 

Darmowe testy antygenowe w aptekach

Zmianie ulegną także zasady dotyczące testowania na koronawirusa w aptekach. Antygenowe testy będą darmowe, opłacane przez NFZ, nie będzie także wymagane skierowanie.

Od najbliższego czwartku, 27 stycznia br., będzie możliwość wykonania w aptece darmowego testu pod kątem zakażenia koronawirusem.

"Każdy, kto jest zainteresowany, wypełniając formularz bądź w domu, bądź na miejscu w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony czy nie" – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Lista aptek nie jest jeszcze znana. Muszą to być lokale, które dysponują odpowiednimi warunkami:

  • możliwością wydzielenia oddzielnego pomieszczenia
  • zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego i intymności osobom testowanym.


Dodatkowe procedury dla seniorów– badanie pacjentów powyżej 60. roku życia bezpośrednio przez lekarza POZ w ciągu 48 godzin od dodatniego wyniku testu

Ponieważ najbardziej narażeni na zgon z powodu Covid-19 są seniorzy, w szczególności osoby powyżej 60. roku życia, wprowadzony zostanie obowiązek badania pacjentów w tej grupie wiekowej w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia COVID-19.

Jak poinformował premier Morawiecki: „Dlatego wdrażamy taki mechanizm, procedurę, że każdy, kto jest przetestowany pozytywnie, każdy pacjent, obywatel, który ma koronawirusa, będzie mógł w ciągu 48 godzin być zbadany (...) przez lekarza pierwszego kontaktu”.

Premier dodał, będzie istniała możliwość zbadania pacjenta przez lekarza POZ również w domu, ponieważ osobom starszym często ciężko jest się przemieszczać. Zauważył, że: „dla wielu starszych ludzi to bardzo ważne, by lekarz stetoskopem przebadał, czy coś tam już niedobrego dzieje się w płucach”.

 

Zwiększenie bazy łóżek covidowych

Premier zapowiedział, że zwiększona zostanie baza łóżek covidowych i liczba zespołów ratownictwa medycznego. Odbędzie się to w trzech etapach.

  • I etap: do 40 tysięcy
  • II etap: do 60 tysięcy
  • III etap: hospitalizacja w każdym szpitalu w kraju (szpitale przekształcane w miarę potrzeb)

 

Praca zdalna dla administracji publicznej i samorządowej

Podczas konferencji premier przypomniał również, że już wprowadzono zalecenie pracy zdalnej dla administracji publicznej i samorządowej.


Utrzymanie wszystkich innych usług medycznych

„Przy tym wszystkim chcemy utrzymać możliwie wszystkie inne usługi medyczne, świadczenia medyczne, tak, by nie było sytuacji takiej, że ze względu na koronawirusa pozostała część służby zdrowia: onkologia, ortopedia i wszystkie inne – po prostu w dużym stopniu są zakłócone. Postaramy się zrobić wszystko, żeby uruchomić dodatkowe mechanizmy, które będą utrzymywały także aktywną, pozostałą część służby zdrowia” – oświadczył premier Morawiecki.

 

Powołanie rady ds. walki z COVID-19

Premier Morawiecki powołał też radę ds. walki z COVID-19, w której składzie znajdą się eksperci również z innych dziedzin, niż medyczne.


Komentarze





Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.