Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 666 304 1 330 584 0 5 335 720

Wprowadzenie pracy zdalnej w administracji publicznej

Ogromny wzrost liczby zakażeń – ponad 30 tysięcy. Piąta fala pandemii nadeszła.


19 stycznia 2022 r.


W środę, 19 stycznia 2022 roku, minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że nadeszła właśnie piąta fala pandemii. W ciągu ubiegłej doby na COVID-19 zachorowało w Polsce aż 30 tysięcy 586 osób. „Z taką dynamiką nie mieliśmy do tej pory do czynienia”, powiedział.Wprowadzenie pracy zdalnej w administracji publicznej

Wynik 30 tysięcy zakażeń to rekord. To wzrost o 90 proc. Jeżeli trendy by się utrzymały, to w przyszłym tygodniu będziemy mieli już powyżej 50 tysięcy n zakażeń - to sytuacja stwarzająca ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej. Omikron stał się faktem, stanowi już ponad 20 procent wszystkich zakażeń. Sytuacja jest dramatyczna – dodał minister zdrowia.

W związku z tym  rząd postanowił wprowadzić  pracę zdalną w administracji publicznej. Jak mówi Adam Niedzielski: Zdecydowaliśmy o obowiązku pracy zdalnej w administracji publicznej. W najbliższych daniach wydamy rozporządzenie, które to usankcjonują. Apeluję do pracodawców, żeby praca zdalna stała się w miarę możliwości standardem”.

W najbliższych dniach pracownicy administracji publicznej mają  przejść na pracę zdalną. Zadania, które muszą być realizowane w tradycyjnym modelu pracy, są wyjątkiem od tego postanowienia.

Planowane jest wprowadzenie nowego pakietu rozwiązań w walce z pandemiąmiędzy innymi:

  • możliwość testów w każdej aptece
  • bezpośrednie badania zamiast teleporady w niektórych grupach wiekowych

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, przypomniał i podkreślił, że wprowadzone dotąd restrykcje nadal obowiązują. Jak na razie nie przewiduje się wprowadzenia nowych. Jak mówi minister: „Nie jest sztuką obniżyć limity, ale dostarczenie konstrukcji prawnych, które nie zostawią wątpliwości co do stosowania obecnych zasad i sprawdzania certyfikatów covidowych”.

Jak podkreślił: „Musimy wracać do ścisłego przestrzegania reżimu DDM, czyli stosowania przede wszystkim maseczek, zachowywania dystansu, zwiększonej częstotliwości dezynfekcji rąk”.

Zapytany o wprowadzenie certyfikatu covidowego dla dzieci powyżej dwunastego roku życia minister Adam Niedzielski odpowiedział, że decyzja w kwestii trzeciej dawki szczepienia dla tej grupy wiekowej zostanie podjęta po 24 stycznia 2022r.

Ważnym i krytycznym zagadnieniem jest ustawa, która jest teraz procedowana w Sejmie. Daje ona podstawy do tego, by egzekwować obecne restrykcje, przede wszystkim stosowanie certyfikatu covidowego” – dodał jeszcze minister zdrowia.

Lockdown na razie nie jest przewidziany, chociaż, według słów ministra: „Scenariusz, który się realizuje, jest scenariuszem bardzo niebezpiecznym, wymaga odpowiedzialnego podejścia. Musimy znowu wracać to ścisłego przestrzegania reżimu: maseczek, dezynfekowania rąk. Sytuacja robi się trudna”.


Komentarze

Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.