Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
2 945 056 190 577 76 183 2 678 296

Przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia 2021 roku w związku z małymi rezerwami łóżek i respiratorów w szpitalach

Nowe plany rządu – łagodzenie restrykcji pod koniec kwietnia.

Czy ogródki restauracyjne zostaną otwarte już na majówkę?


8 kwietnia 2021 r.


Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na konferencji w środę, 7 kwietnia br, że obowiązujące obostrzenia zostają przedłużone do 18 kwietnia 2021 roku. „Podjęliśmy decyzję, że obecne obostrzenia zostaną przedłużone o ponad tydzień - do 18 kwietnia” – powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. "Obostrzenia, które w tej chwili obowiązują, zostaną przedłużone o kolejny okres, o ponad tydzień, to przedłużenie będzie obowiązywało do 18 kwietnia i wtedy w przyszłym tygodniu będziemy podejmowali kolejną decyzję, co robić dalej" – dodał Niedzielski. Jak powiedział, decyzja ta zostaje odłożona o tydzień, ponieważ rząd będzie obserwował, czy trend zmniejszania się liczby zachorowań utrzyma się w kolejnych dniach.Przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia 2021 roku w związku z małymi rezerwami łóżek i respiratorów w szpitalach

Infrastruktura szpitalna nie radzi sobie z napływem pacjentów


Adam Niedzielski podkreślał, że przedłużenie lockdownu wynika głównie z  bardzo trudnej sytuacji, jaka panuje w tej chwili w polskich szpitalach. W wielu regionach kraju napięcia związane z wykorzystaniem infrastruktury szpitalnej są naprawdę duże. Śląsk to przykład regionu, który samodzielnie nie jest w stanie już w tej chwili poradzić sobie ze skalą napływu pacjentów. Planowane są relokacje pacjentów, dzięki pomocy innych regionów. Sytuacja jest jednak ciężka. Pomimo tego, że od kilku dni odnotowuje się mniejszą liczbę zakażeń, to jednak sytuacja w szpitalach nadal jest bardzo trudna. Codziennie przybywa pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji, jak również  respiratorów. Stąd  przedłużenie obowiązujących obostrzeń o kolejny tydzień.


Obostrzenia obowiązujące do 18 kwietnia 2021 r.


Nadal zamknięte pozostaną, między innymi, galerie handlowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne, hotele i obiekty noclegowe, siłownie, nie przyjmują podopiecznych także żłobki i przedszkola. Obowiązek zakrywania ust i nosa zostaje utrzymany i obowiązuje bez zmian, jak również nakaz zachowywania 1,5 metra odległości od innych osób. Uczniowie w dalszym ciągu mają naukę online, czyli zdalną.
Handel – nałożone są ograniczenia.

- wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.

- centra i galerie handlowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni)

- w placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 

1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,

1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.


Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób

– na 1 osobę musi przypadać 20 m2.

- bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.


Salony fryzjerskie i kosmetyczne

– nadal zamknięte


Żłobki i przedszkola – pozostają nieczynne.

Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).


Sport

– działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego

- wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności

- zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.


Edukacja

– uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.


Hotele

– obiekty noclegowe nadal będą zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).


Kultura

  zamknięte  pozostają  teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Dalsze plany rządu – co pod koniec kwietnia? Edukacja i gastronomia


Możemy mieć nadzieję na łagodzenie obowiązujących restrykcji już pod koniec kwietnia.

Rzecznik rządu, Piotr Müller, zabrał głos na temat dalszych planów rządu:  Liczę, że końcówka kwietnia przyniesie nieco lepsze informacje, to znaczy, iż przynajmniej częściowo będzie można przywrócić funkcjonowanie niektórych usług, być może podjąć decyzje dotyczące kwestii usług na powietrzu. To wszystko zależy od tego, jak daleko będzie posunięty program szczepień i jak będzie wyglądała sytuacja, jeżeli chodzi o obłożenie łóżek w szpitalach i respiratorów”.

Według niego istnieje szansa na odmrożenie branży gastronomicznej już na nadchodzącą majówkę. Rzecznik rządu powiedział, że nie wyklucza takiej możliwości. Podkreślił jednak, że nie jest to pewne w stu procentach, a będzie uzależnione od aktualnej sytuacji pandemicznej.

Piotr Müller wspomniał także, że być może już za tydzień ogłoszona zostanie decyzja w kwestii funkcjonowania żłobków oraz przedszkoli. Nie wykluczył, że podane zostaną decyzje dotyczące także innych usług.Komentarze

Trzecia dawka szczepionki przeciv COVID–19

Od września 2021r. podawana jest dodatkowa, trzecia dawka szczepionki. Gdzie się zgłosić? Kto może się zaszczepić? Odpowiedamy na te pytania.

22 września 2021 r.

Szczepienia uczniów od 12. roku życia

W ramach Narodowego Programu Szczepień od czerwca 2021 roku możliwe jest szczepienie dzieci w wieku 12 – 15 lat przeciwko COVID 19.

9 września 2021 r.

Luzowanie obostrzeń od 29 maja

Rząd zezwolił na liczniejsze spotkania i imprezy rodzinne nawet do 50 osób. Osoby, które są zaszczepione na COVID-19, nie wliczają się do limitu.

29 maja 2021 r.

Zmiany w obostrzeniach od 15 maja 2021 roku

Maj to w Polsce miesiąc luzowania obostrzeń. Rząd podzielił luzowanie obostrzeń na etapy. Łagodniejsze restrykcje wejdą w życie już w sobotę.

15 maja 2021 r.

Łagodzenie zasad bezpieczeństwa

W maju rusza luzowanie obostrzeń. Wdrożony zostanie plan odmrażania gospodarki. Zapowiedziano otwieranie sklepów i ogródków gastronomicznych.

28 kwietnia 2021 r.

Zmiana obostrzeń przed majówką. Polska podzielona na dwie strefy.

Od 26 kwietnia 2021r. łagodzone obostrzenia w większości województw. Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne, częściowy powrót dzieci do szkół.

22 kwietnia 2021 r.