Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
3 732 589 451 055 86 803 3 194 731

Wszystkich Świętych 2021 (1 listopada) w dobie pandemii


27 października 2021 r.


1 i 2 listopada kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. W Polsce, tradycyjnie, wiele osób odwiedza wtedy groby swych bliskich.Wszystkich Świętych 2021 (1 listopada) w dobie pandemii

Tymczasem w kraju czwarta fala pandemii nabiera z każdym dniem rozpędu. – Mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii – mówił na zeszłotygodniowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. - Jeśli takie wzrosty się utrzymają, to nasze prognozy na tę jesień zostaną zaburzone. Możemy wyjść powyżej poziomu zakażeń, który zakładaliśmy. To oznacza, że sytuacja robi się bardzo poważna. Musimy zareagować już teraz. To już jest ten czas, gdy trzeba podejmować bardziej drastyczne kroki – powiedział szef resortu zdrowia.

W związku z rozkręcającą się czwartą falą koronawirusa i wypowiedziami polityków z ostatnich kilku dni wielu z nas chciałoby znać odpowiedź na pytania: czy w Święto Zmarłych cmentarze będą zamknięte? Czy w tym roku rząd ponownie zamknie cmentarze w ostatniej chwili, tak, jak w 2020 roku, gdy w związku ze stanem pandemii, rząd postanowił zamknąć cmentarze w dniach 31 października – 2 listopada, pomimo wcześniejszych zapewnień, że pozostaną one otwarte? Czy 1 i 2 listopada będziemy mogli spokojnie odwiedzić groby naszych bliskich?W tej kwestii pojawiły się kontrowersyjne stwierdzenia, rekomendujące, by cmentarze w tych dniach pozostały otwarte jedynie dla osób zaszczepionych. Propozycję zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych dla osób niezaszczepionych przedstawił profesor Krzysztof Jerzy Filipiak, kardiolog i rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. "ierwsza rzecz, którą bym zrobił, to zamknąłbym cmentarze 1 i 2 listopada, ale tylko dla osób niezaszczepionych" - zaproponował. Pomysł ten budzi spore kontrowersje i szybko zyskał wielu przeciwników i zwolenników tego rozwiązania.

Rząd nie zdecydował się jednak posłuchać tej rady. Resort zdrowia podaje, że cmentarze pozostaną otwarte 1 i 2 listopada: "Na dzień dzisiejszy nie przewidujemy żadnych ograniczeń na święta 1-2 listopada" - powiedział w 25 października 2021r. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Podobne zapewnienie wygłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. Oświadczył, że cmentarze w czasie nadchodzących świąt pozostaną otwarte.

"Tutaj nie będzie żadnego zaskakiwania, chociaż sytuacja jest o tyle dynamiczna, że przyrost, jaki mamy w ciągu ostatnich dwóch dni, jest zdecydowanie poza prognozą, która przygotowaliśmy" – podał szef Ministerstwa. "Tym razem niespodzianek żadnych nie będzie" - powiedział minister. Zwrócił uwagę, że dzięki szczepieniom obecna sytuacja epidemiczna jest inna. "Mamy o wiele więcej zabezpieczeń" - stwierdził i dodał, że dzięki nim z dnia na dzień sytuacja nie powinna się bardzo pogorszyć.

Decyzja ta dotyczy zarówno całego kraju, jak i regionów z największą liczbą zachorowań.

Zamiast zamykać cmentarze, resort zdrowia zwraca się do wszystkich z apelem o przestrzeganie zasady DDM: "dystans - dezynfekcja - maseczka".


Komentarze

Nowe obostrzenia i wytyczne od 15 grudnia 2021 r.

Nowe obostrzenia są związane ze wzrostem zakażeń w Polsce i pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron.

7 grudnia 2021 r.

Szczepienia dla dzieci od 5. roku życia

Szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia będzie realnie możliwe od połowy grudnia 2021 r. Nie ma jeszcze decyzji, ale podano możliwy termin.

1 grudnia 2021 r.

„Pakiet alertowy” - nowe restrykcje od 1 grudnia 2021r.

w związku z nowym wariantem koronawirusa w Polsce, od 1 grudnia wejdą w życie nowe restrykcje, które będą obowiązywały do 17 grudnia.

30 listopada 2021 r.

Obostrzenia przedłużone do 30 listopada

Decyzją nowego rozporządzenia rządu od 31 października do 30 listopada zostają przedłużone ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiologiczne.

3 listopada 2021 r.

Wszystkich Świętych 2021 w dobie pandemii

Czy w tegoroczne Święto Zmarłych cmentarze będą zamknięte? Czy 1 i 2 listopada będziemy mogli spokojnie odwiedzić groby naszych bliskich?

27 października 2021 r.

Trzecia dawka szczepionki przeciv COVID–19

Od września 2021r. podawana jest dodatkowa, trzecia dawka szczepionki. Gdzie się zgłosić? Kto może się zaszczepić? Odpowiedamy na te pytania.

22 września 2021 r.