Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 663 693 1 327 973 0 5 335 720

Wszystkich Świętych 2021 (1 listopada) w dobie pandemii


27 października 2021 r.


1 i 2 listopada kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. W Polsce, tradycyjnie, wiele osób odwiedza wtedy groby swych bliskich.Wszystkich Świętych 2021 (1 listopada) w dobie pandemii

Tymczasem w kraju czwarta fala pandemii nabiera z każdym dniem rozpędu. – Mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii – mówił na zeszłotygodniowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. - Jeśli takie wzrosty się utrzymają, to nasze prognozy na tę jesień zostaną zaburzone. Możemy wyjść powyżej poziomu zakażeń, który zakładaliśmy. To oznacza, że sytuacja robi się bardzo poważna. Musimy zareagować już teraz. To już jest ten czas, gdy trzeba podejmować bardziej drastyczne kroki – powiedział szef resortu zdrowia.

W związku z rozkręcającą się czwartą falą koronawirusa i wypowiedziami polityków z ostatnich kilku dni wielu z nas chciałoby znać odpowiedź na pytania: czy w Święto Zmarłych cmentarze będą zamknięte? Czy w tym roku rząd ponownie zamknie cmentarze w ostatniej chwili, tak, jak w 2020 roku, gdy w związku ze stanem pandemii, rząd postanowił zamknąć cmentarze w dniach 31 października – 2 listopada, pomimo wcześniejszych zapewnień, że pozostaną one otwarte? Czy 1 i 2 listopada będziemy mogli spokojnie odwiedzić groby naszych bliskich?W tej kwestii pojawiły się kontrowersyjne stwierdzenia, rekomendujące, by cmentarze w tych dniach pozostały otwarte jedynie dla osób zaszczepionych. Propozycję zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych dla osób niezaszczepionych przedstawił profesor Krzysztof Jerzy Filipiak, kardiolog i rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. "ierwsza rzecz, którą bym zrobił, to zamknąłbym cmentarze 1 i 2 listopada, ale tylko dla osób niezaszczepionych" - zaproponował. Pomysł ten budzi spore kontrowersje i szybko zyskał wielu przeciwników i zwolenników tego rozwiązania.

Rząd nie zdecydował się jednak posłuchać tej rady. Resort zdrowia podaje, że cmentarze pozostaną otwarte 1 i 2 listopada: "Na dzień dzisiejszy nie przewidujemy żadnych ograniczeń na święta 1-2 listopada" - powiedział w 25 października 2021r. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Podobne zapewnienie wygłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. Oświadczył, że cmentarze w czasie nadchodzących świąt pozostaną otwarte.

"Tutaj nie będzie żadnego zaskakiwania, chociaż sytuacja jest o tyle dynamiczna, że przyrost, jaki mamy w ciągu ostatnich dwóch dni, jest zdecydowanie poza prognozą, która przygotowaliśmy" – podał szef Ministerstwa. "Tym razem niespodzianek żadnych nie będzie" - powiedział minister. Zwrócił uwagę, że dzięki szczepieniom obecna sytuacja epidemiczna jest inna. "Mamy o wiele więcej zabezpieczeń" - stwierdził i dodał, że dzięki nim z dnia na dzień sytuacja nie powinna się bardzo pogorszyć.

Decyzja ta dotyczy zarówno całego kraju, jak i regionów z największą liczbą zachorowań.

Zamiast zamykać cmentarze, resort zdrowia zwraca się do wszystkich z apelem o przestrzeganie zasady DDM: "dystans - dezynfekcja - maseczka".


Komentarze

Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.