Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 661 991 1 326 269 1 5 335 721

Zespół postcovidowy


Długofalowe skutki COVID-19

Coraz więcej ozdrowieńców skarży się na poważne dolegliwości. Zakażeni chorują jeszcze długo po infekcji i skarżą się na brak pomocy.


Z każdym dniem pojawia się coraz więcej informacji o męczących dolegliwościach, jakie przez długi czas (tygodnie a nawet miesiące) od infekcji odczuwają pacjenci, którzy chorowali na koronawirusa. Dotyczy to zarówno tych, którzy z tego powodu byli hospitalizowani, jak również tych, którzy początkowo przeszli tę chorobę bezobjawowo.

Bardzo często lekarze mogą tylko rozłożyć ręce, ponieważ temat ten jest stosunkowo nowy. W mediach społecznościowych powstaje coraz więcej grup wsparcia dla osób, którzy mają poczucie, że ich problemy związane z przechorowaniem COVID-19 są przez personel medyczny bagatelizowane.



Zespół postcovidowy

Z całego świata z coraz większą mocą docierają informacje o zaobserwowaniu tzw. zespołu postcovidowego. Występuje on u części zakażonych COVID-19. Pozornie wszystko jest w porządku – pacjenci pokonali chorobę, zostali wypisani ze szpitala, zaliczono ich do kategorii ozdrowieńców, a jednak oni nadal odczuwają skutki tej nowej choroby.


Zespół pocovidowy (PCS - Post COVID-19 Syndrome)


Coraz większa liczba pacjentów, którzy przeszli COVID-19 uskarża się na dolegliwości  utrzymujące się przez długi czas po wyjściu z infekcji.

W środowisku medycznym mówi się o zespole postcovidowym (PCS – Post Covid-19 Syndrome), wymagającym długotrwałego leczenia i wieloprofilowej opieki specjalistycznej. Długoterminowe skutki zakażenia koronawirusem nie są jeszcze dobrze poznane. Wiadomo już jednak, że związane są z nim powikłania płucne i wielonarządowe i konieczna jest wówczas wieloprofilowa opieka specjalistyczna. W tej chwili w środowisku medycznym brakuje jeszcze pełnej wiedzy, świadomości i doświadczenia w tej kwestii. Badania na ten temat nadal są w fazie eksperymentalnej, a na ich wyniki przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.

Na świecie (Włochy, Stany Zjednoczone) rozpoczęto już badania naukowe w tym kierunku. W wyniku przeprowadzonych dotąd obserwacji wynika, że aż u 44 proc. osób, które wyleczyły się z COVID-19, doszło do znacznego pogorszenia jakości życia. Badacze zauważyli także, że u niektórych pacjentów objawy postcovidowe (zmęczenie, kaszel, utrata węchu i smaku) utrzymywały się najdłużej aż do pięciu miesięcy po przebytej chorobie. Co gorsza u części chorych pojawiają się powikłania sercowo-naczyniowe, neurologiczne, a nawet zaburzenie pracy nerek. Stwierdzono, że wirus SARS-CoV-2 powoduje mikrozakrzepy wywołujące m. in zakrzepicę żył, długo utrzymujące się migreny, a także ryzyko zakrzepów.


Przyjmuje się, że objawy infekcji wywołane koronawirusem, od momentu zakażenia do chwili pozbycia się go z organizmu, utrzymują się średnio do dwóch tygodni. Wiemy już jednak o istnieniu "syndromu długiego covidu", lub "zespołu postcovidowego", kiedy to pewne dolegliwości utrzymują się nawet do sześciu tygodni, a niekiedy i dłużej.


PCS - Post COVID-19 Syndrome

Zespół postcovidowy - objawy


  • dotkliwe bóle w klatce piersiowej,
  • napady duszności,
  • migreny i zawroty głowy,
  • zmęczenie i osłabienie organizmu,
  • stan chronicznego zmęczenia (męczące jest nie tylko wykonywanie drobnych prac domowych, ale nawet zwykłe poruszanie się po mieszkaniu, a nawet czytanie książki)
  • uporczywy kaszel (nawet do kilku miesięcy po chorobie)
  • utrzymująca się długotrwale gorączka
  • utrata węchu i smaku.

Pacjenci zgłaszają się z takimi problemami przede wszystkim do lekarzy pierwszego kontaktu. Lekarze POZ zazwyczaj kierują ich na dodatkowe badania, szukając przyczyn. Często jednak bezradnie rozkładają ręce.



Poradnia dla ozdrowieńców z zespołem postcovidowym na Pomorzu


W Polsce osoby, które przeszły COVID-19 i odczuwają jego długofalowe i negatywne skutki, mogą zgłosić się do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Planowane jest zorganizowanie tego typu placówek w innych miastach.

Doktor M. Dręczewski, lekarz Poradni Chorób Zakaźnych UCMMiT w Gdyni mówi, że pacjenci trafiają do nich ze skierowaniem albo z oddziału, gdzie byli leczeni, albo od lekarza rodzinnego. Pierwsi pacjenci zgłaszali się w czerwcu, a w tej chwili ich liczba znacząco rośnie.

Większość zgłaszających się do poradni chorych skarży się na:

  • męczliwość,
  • obniżoną tolerancję wysiłku,
  • przetrwały kaszel,
  • niektórzy pacjenci mają problem z koncentracją,
  • objawy neuropoznawcze (np. kłopoty z liczeniem).



Komentarze





Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.