Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)
Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)
Zakażenia:
6 763 660 1 427 952 19 5 335 689
Tlenoterapia i koncentrator tlenu
Czym jest koncentrator tlenu i czy może wspomóc leczenie osób zakażonych koronawirusem
20 listopada 2020 r.
Koncentrator tlenu to coraz częściej stosowane urządzenie, które wspomaga leczenie przy tlenoterapii. Jego głównym zadaniem jest niwelowanie objawów duszności, występujących u konkretnego pacjenta. Poprawa w oddychaniu następuje dlatego, że otrzymuje on dostawę powietrza, która zawiera zwiększoną zawartość tlenu.
Aby dobrze zrozumieć działanie koncentratorów powietrza, warto przypomnieć sobie, z czego składa się nasze powietrze. Procentowy skład powietrza (w przybliżeniu) to:
- 78% – azot
- 20% – tlen
- 2% – inne gazy (w tym m.in. dwutlenek węgla, argon, neon)
Koncentrator tlenu ma na celu nie tylko odwrócenie tych proporcji, ale pozwala uzyskać czysty tlen. Dzieje się to na skutek filtrowania powietrza atmosferycznego, usunięcia z niego mieszanek azotu oraz innych gazów i koncentracji tlenu.
Przenośny koncentrator tlenu – budowa
Generator tlenu wyposaża się w dwa cylindry, które są wypełnione zeolitem. To substancja, która potrafi absorbować azot. A zatem, urządzenie pobiera najpierw powietrze z otoczenia, które filtruje i dopiero później umieszcza w pojemnikach, w których jest zeolit i gdzie azot ulega pochłonięciu.
Taki system zapewnia, jak najwyższą jakość powietrza, które jest dodatkowo także odpowiednio nawilżone. Powietrze podaje się pacjentowi kaniulą lub za pomocą maski tlenowej.
Warto podkreślić, że to właśnie wąsy tlenowe będą najwygodniejszą formą dostarczania tlenu bezpośrednio do nozdrzy. Nie ograniczają możliwości rozmowy pacjenta i normalnego funkcjonowania, jak maska, która zakrywa jego usta i nos.
Powszechnie stosowanym rodzajem koncentratora tlenu będzie urządzenie przenośne, którego waga jest znacznie niższa niż sprzętów stacjonarnych. Przenośne koncentratory powietrza są zasilane zewnętrznym źródłem energii lub prądem stałym. Ich największym atutem jest jednak mobilność. Można je swobodnie przemieszczać, a także uprawiać z nimi różne aktywności.
Mobilna wytwornica tlenu zwykle dostępna jest razem z wózkiem lub torbą, które ułatwiają transport aparatu tlenowego.
W koncentratorach przenośnych tlen jest podawany pacjentowi w trybie pulsacyjnym, co oznacza, że tylko wówczas go otrzymuje, gdy następuje moment wdechu.
Ilość niezbędnego do dostarczenia powietrza ustalana jest już w parametrach urządzenia, w zależności od wymagań i potrzeb pacjenta. Co ważne, wiele z koncentratorów ma dostępny również tryb nocny. To oznacza, że urządzenie zapewni choremu tlen w jednolitych, pulsacyjnych odstępach czasu.
Tlenoterapia domowa POChP – dlaczego warto
Przenośny koncentrator tlenu jest nie tylko urządzeniem wygodnym, ale również odpowiednio dostosowanym do leczenia deficytów tlenowych. Dzięki jego posiadaniu chory może odbywać kurację i leczenie w swoim bliskim otoczeniu – w domu i wśród rodziny.
Z działaniem koncentratora tlenu dobrze zaznajomione są zwykle osoby cierpiące na POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Koncentratory powietrza niwelują u nich skutki niedoboru tlenowego, a co ważne, efekty terapii tlenowej w domu są utrzymane na takim samym poziomie, jak w warunkach szpitalnych.
Działanie urządzenia nie wydaje się być specjalnie skomplikowanym procesem. Pobiera ono powietrze z otoczenia, w którym zwykle zawartość tlenu to 21% i koncentruje je oraz nasyca, dostarczając pacjentowi zwiększoną dawkę tlenu.
Tak przetworzone powietrze może posiadać finalnie nawet 90 % zawartość tlenu. To sporo. Dla pacjenta takie parametry działają zdecydowanie na korzyść lepszego samopoczucia.
Tlenoterapia - ogólne wskazania
Nie ma wątpliwości, że urządzenie tego typu znacząco wpływa na jakość życia chorego i sprawdzi się szczególnie u osób, które borykają się z niewydolnością krążenia, atakami astmy, ale również innymi chorobami płuc, którą może być nowotwór, przewlekła choroba obturacyjna płuc czy zwłóknienie. Tlenoterapia przeprowadzana w warunkach domowych nie tylko minimalizuje ilość wizyt w szpitalu, ale również ogranicza stres pacjenta i zmniejsza ogólne koszty leczenia.
Co ważne, tlen jest wytwarzany bez limitu, a jego dostawa odbywa się praktycznie już po uruchomieniu.
Choroby wskazane do leczenia za pomocą koncentratora powietrza:
- Choroby układu oddechowego,
- Choroby układu krążenia,
- Choroby onkologiczne,
- Problemy ze stresem, bezsennością, bóle migrenowe, alergie.
Koncentrator tlenu, jak długo stosować?
Oczywiście intensywność zastosowania urządzenia, jak i jego zakres powinien ustalić lekarz z pacjentem. Co jednak ważne, inne wskazania będą dotyczyły osób z lekkimi problemami z oddychaniem, a inne z rozwiniętymi chorobami obturacyjnymi płuc. Dla tych drugich czas spędzany z maszyną do tlenu przekracza dziennie nawet 12 godzin.
Z pewnością nie należy się tu zatem ograniczać do jakiegoś minimum czasu pracy urządzenia, który wskażemy sobie samodzielnie, bez odpowiedniej konsultacji. To dlatego wybrane urządzenie powinno być wydajne, z dłuższym okresem gwarancji, ale również dość tanie w użytkowaniu.
Koncentrator tlenu cena, jaki wybrać do użytku domowego?
Medyczny koncentrator powietrza w formie przenośnej, nie jest urządzeniem skomplikowanym w obsłudze. Wystarczy spojrzeć na nowoczesny aparat tlenowy marki Philips, który cechuje bardzo prosta obsługa oraz możliwość stosowania go w domu. Tutaj nie jest potrzebna ani specjalistyczna wiedza, ani też pomoc pracowników służby zdrowia.
W skład zestawu kompleksowo wyposażonego urządzenia wchodzą:
- Nawilżacz,
- Kaniule (wąsy).
Koncentrator tlenu przenośny Philips Everflo to lekki i wygodny w użytkowaniu produkt, który zwraca uwagę swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami.
Jest nie tylko bezpiecznym, ale i wydajnym źródłem tlenu, który można dostarczać, przy zoptymalizowanej tlenoterapii i przy różnego rodzaju schorzeniach, w których taka diagnostyka jest konieczna.
Urządzenie przeznaczone jest dla osób starszych, jak i w średnim wieku, kobiet w ciąży i wszystkich osób, które cierpią na różne stopnie niedotlenienia.
To, co wyróżnia koncentrator tlenu przenośny Philips Everflow to brak konieczności wymiany filtrów, co wpływa na obniżenie jego kosztów serwisu, a także stosunkowo lekka waga. Urządzenie waży tylko 14 kg.
To, co ucieszy pacjentów to również kompaktowa konstrukcja urządzenia, która na szczęście nie przypomina urządzeń medycznych. Stojąc w domu nie będzie odstraszał swoim wyglądem.
Koncentrator Philips cechuje także niskie zużycie energii elektrycznej co sprawia, że można z niego korzystać bez ograniczeń i obaw o wysokość rachunków.
Co ważne: Aparat tlenowy Everflo korzysta z dwóch filtrów co wpływa bardzo korzystnie na ograniczenie kosztów serwisowania. Optymalny czas, po którym należy oddać go do przeglądu to 2 lata. Koszt takiego urządzenia to około 6 tys. zł.
Znikają obostrzenia!
To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.
24 marca 2022 r.
Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca
Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?
23 lutego 2022 r.
Uczniowie wracają do szkół już w lutym
Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.
9 lutego 2022 r.
Wprowadzono zmiany w obostrzeniach
Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.
9 lutego 2022 r.
Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat
Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.
28 stycznia 2022 r.
Nauka zdalna w szkołach już pewna
Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.
25 stycznia 2022 r.