Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
3 732 589 451 055 86 803 3 194 731

Nowy etap w walce z koronawirusem – etap odpowiedzialności


1 grudnia 2020 r.


Od 28 listopada 2020r. obowiązujące nas obostrzenia uległy zmianie. Rząd wprowadził nowe zasady i ograniczenia, nazwane etapem odpowiedzialności. W ścisłym reżimie sanitarnym przywrócono funkcjonowanie sklepów oraz usług w galeriach i parkach handlowych. Dopuszczono także funkcjonowanie bibliotek, a w Wigilię, 24 grudnia, zostaną zniesione (jednorazowo) godzin dla seniora. Nowe zasady mają obowiązywać przez miesiąc – od 28 listopada do 27 grudnia 2020r.Nowy etap w walce z koronawirusem – etap odpowiedzialności

O tym, co będzie dalej, według słów premiera, zadecydujemy my sami, jako obywatele. Rząd jest zdania, że to właśnie od nas - obywateli i od naszej postawy zależy, czy etap odpowiedzialności w sposób znaczący wpłynie na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i pozwoli na dalsze znoszenie obostrzeń. Kolejne ewentualne etapy w walce z epidemią będą zależne od sytuacji epidemicznej w Polsce. Na chwilę obecną przewiduje się, że większość z wymienionych ograniczeń będzie obowiązywać do 27 grudnia 2020 r. Do tego czasu zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany.


Zasady i ograniczenia w tzw. „etapie odpowiedzialności”


Przemieszczanie się

- należy zachować dystans 1,5 m od innych osób

- nadal obowiązują tzw. godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–12.00)

- ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godz. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.


Zakrywanie nosa i ust – maseczki

- obowiązkowe w miejscu pracy:  Maseczki są obowiązkowe w zakładach pracy w każdych okolicznościach, jeśli tylko nie jesteśmy jedyną osobą w danym miejsc

- zmienione zostały przepisy dotyczące obowiązku zasłaniania nosa i ust, zmieniono zapis o miejscach pracy. W etapie odpowiedzialności noszenie maseczek, przyłbic bądź zasłanianie nosa i ust w inny sposób jest obowiązkowe „w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba”

- dodatkowo zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe w  budynkach użyteczności publicznej (budynki biurowe i socjalne)

- znika możliwość zdjęcia maseczki z powołaniem się na wykonywanie obowiązków służbowych. Maseczki są obowiązkowe w zakładach pracy w każdych okolicznościach, jeśli tylko nie jesteśmy jedyną osobą w danym miejscu. Niezależnie od tego, jak daleko od nas siedzi kolejny pracownik, jeśli się pojawi, jesteśmy zobowiązani zasłonić usta i nos. Wyjątki są nieliczne i dotyczą, m.in. personelu przebywającego w kabinie pilota, osób sprawujących kult religijny, sędziów czy trenerów w trakcie zawodów sportowych bądź kierowców środków transportu publicznego.Gastronomia

– wyłącznie działanie „na wynos” i „na dowóz”.


Salony fryzjerskie i kosmetyczne

– funkcjonowanie w reżimie sanitarnym

– co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi (z wyjątkiem obsługi).


Biblioteki publiczne i naukowe

– otwarte przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.


Komunikacja zbiorowa

– ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym: 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.


Kult religijny

- ograniczenie liczby osób w kościołach – maksymalnie 1 osoba na 15m2

- obowiązek zachowania odległości minimum 1,5 m od innych osób

- obowiązek zakrywania nosa i ust.


Zgromadzenia i spotkania

- w zgromadzeniu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób

- odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m

- imprezy organizowane w domu, z udziałem maksymalnie 5 osób (do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą).


Wydarzenia sportowe i współzawodnictwo

– możliwe wyłącznie bez udziału publiczności.

Kasyna oraz obiekty działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety – 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.


Sklepy i usługi w galeriach handlowych - za wyjątkiem sal zabaw

- możliwe jest funkcjonowanie sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym

- wyjątek stanowi działalność sal zabaw

- w sklepach, galeriach handlowych i placówkach pocztowych będzie obowiązywał limit osób:

*1 os. na 10 m2 w przypadku obiektów nie większych niż 100 m2,

*1 os. na 15 m2 w przypadku obiektów większych niż 100 m2.

- nadal będą obwiązywać godziny dla seniora – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 12:00.


Obowiązkowa kwarantanna już od dnia skierowania na test

- zmianie ulega obowiązek poddania się kwarantannie po otrzymaniu skierowania na test od lekarza podstawowej i nocnej opieki zdrowotnej. Już w tym samym dniu, w którym  lekarz skieruje pacjenta na wykonanie testu, jest on  zobowiązany poddać się kwarantannie

- kwarantanna jest zawieszona na czas wykonania testu (droga do miejsca pobrania wymazu i powrót do domu)

- zawieszenie kwarantanny lub izolacji ma miejsce, także kiedy musimy udać się do lekarza. W tych sytuacjach nie musimy zgłaszać się do sanepidu.Działalności, które nadal pozostają zawieszone:


Wydarzenia kulturalne i kina

– z wyjątkiem działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia, nagrań fonograficznych i audiowizualnych i wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (bez udziału publiczności).

Hotele

– z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów.

Targi i wydarzenia

– wyłączenie w formie on-line.

Wesela, komunie i konsolacje

Parki rozrywki

Siłownie, kluby fitness i aquaparki

Dyskoteki i kluby nocnePodstawa prawna
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/2091


Komentarze

Nowe obostrzenia i wytyczne od 15 grudnia 2021 r.

Nowe obostrzenia są związane ze wzrostem zakażeń w Polsce i pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron.

7 grudnia 2021 r.

Szczepienia dla dzieci od 5. roku życia

Szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia będzie realnie możliwe od połowy grudnia 2021 r. Nie ma jeszcze decyzji, ale podano możliwy termin.

1 grudnia 2021 r.

„Pakiet alertowy” - nowe restrykcje od 1 grudnia 2021r.

w związku z nowym wariantem koronawirusa w Polsce, od 1 grudnia wejdą w życie nowe restrykcje, które będą obowiązywały do 17 grudnia.

30 listopada 2021 r.

Obostrzenia przedłużone do 30 listopada

Decyzją nowego rozporządzenia rządu od 31 października do 30 listopada zostają przedłużone ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiologiczne.

3 listopada 2021 r.

Wszystkich Świętych 2021 w dobie pandemii

Czy w tegoroczne Święto Zmarłych cmentarze będą zamknięte? Czy 1 i 2 listopada będziemy mogli spokojnie odwiedzić groby naszych bliskich?

27 października 2021 r.

Trzecia dawka szczepionki przeciv COVID–19

Od września 2021r. podawana jest dodatkowa, trzecia dawka szczepionki. Gdzie się zgłosić? Kto może się zaszczepić? Odpowiedamy na te pytania.

22 września 2021 r.