Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)
Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)
Zakażenia:
6 766 785 1 431 097 0 5 335 688
Nowy etap w walce z koronawirusem – etap odpowiedzialności
1 grudnia 2020 r.
Od 28 listopada 2020r. obowiązujące nas obostrzenia uległy zmianie. Rząd wprowadził nowe zasady i ograniczenia, nazwane etapem odpowiedzialności. W ścisłym reżimie sanitarnym przywrócono funkcjonowanie sklepów oraz usług w galeriach i parkach handlowych. Dopuszczono także funkcjonowanie bibliotek, a w Wigilię, 24 grudnia, zostaną zniesione (jednorazowo) godzin dla seniora. Nowe zasady mają obowiązywać przez miesiąc – od 28 listopada do 27 grudnia 2020r.
O tym, co będzie dalej, według słów premiera, zadecydujemy my sami, jako obywatele. Rząd jest zdania, że to właśnie od nas - obywateli i od naszej postawy zależy, czy etap odpowiedzialności w sposób znaczący wpłynie na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i pozwoli na dalsze znoszenie obostrzeń. Kolejne ewentualne etapy w walce z epidemią będą zależne od sytuacji epidemicznej w Polsce. Na chwilę obecną przewiduje się, że większość z wymienionych ograniczeń będzie obowiązywać do 27 grudnia 2020 r. Do tego czasu zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany.
Zasady i ograniczenia w tzw. „etapie odpowiedzialności”
Przemieszczanie się
- należy zachować dystans 1,5 m od innych osób
- nadal obowiązują tzw. godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–12.00)
- ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godz. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.
Zakrywanie nosa i ust – maseczki
- obowiązkowe w miejscu pracy: Maseczki są obowiązkowe w zakładach pracy w każdych okolicznościach, jeśli tylko nie jesteśmy jedyną osobą w danym miejsc
- zmienione zostały przepisy dotyczące obowiązku zasłaniania nosa i ust, zmieniono zapis o miejscach pracy. W etapie odpowiedzialności noszenie maseczek, przyłbic bądź zasłanianie nosa i ust w inny sposób jest obowiązkowe „w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba”
- dodatkowo zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe w budynkach użyteczności publicznej (budynki biurowe i socjalne)
- znika możliwość zdjęcia maseczki z powołaniem się na wykonywanie obowiązków służbowych. Maseczki są obowiązkowe w zakładach pracy w każdych okolicznościach, jeśli tylko nie jesteśmy jedyną osobą w danym miejscu. Niezależnie od tego, jak daleko od nas siedzi kolejny pracownik, jeśli się pojawi, jesteśmy zobowiązani zasłonić usta i nos. Wyjątki są nieliczne i dotyczą, m.in. personelu przebywającego w kabinie pilota, osób sprawujących kult religijny, sędziów czy trenerów w trakcie zawodów sportowych bądź kierowców środków transportu publicznego.
Gastronomia
– wyłącznie działanie „na wynos” i „na dowóz”.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne
– funkcjonowanie w reżimie sanitarnym
– co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi (z wyjątkiem obsługi).
Biblioteki publiczne i naukowe
– otwarte przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.
Komunikacja zbiorowa
– ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym: 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
Kult religijny
- ograniczenie liczby osób w kościołach – maksymalnie 1 osoba na 15m2
- obowiązek zachowania odległości minimum 1,5 m od innych osób
- obowiązek zakrywania nosa i ust.
Zgromadzenia i spotkania
- w zgromadzeniu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób
- odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m
- imprezy organizowane w domu, z udziałem maksymalnie 5 osób (do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą).
Wydarzenia sportowe i współzawodnictwo
– możliwe wyłącznie bez udziału publiczności.
Kasyna oraz obiekty działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety – 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.
Sklepy i usługi w galeriach handlowych - za wyjątkiem sal zabaw
- możliwe jest funkcjonowanie sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym
- wyjątek stanowi działalność sal zabaw
- w sklepach, galeriach handlowych i placówkach pocztowych będzie obowiązywał limit osób:
*1 os. na 10 m2 w przypadku obiektów nie większych niż 100 m2,
*1 os. na 15 m2 w przypadku obiektów większych niż 100 m2.
- nadal będą obwiązywać godziny dla seniora – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 12:00.Obowiązkowa kwarantanna już od dnia skierowania na test
- zmianie ulega obowiązek poddania się kwarantannie po otrzymaniu skierowania na test od lekarza podstawowej i nocnej opieki zdrowotnej. Już w tym samym dniu, w którym lekarz skieruje pacjenta na wykonanie testu, jest on zobowiązany poddać się kwarantannie
- kwarantanna jest zawieszona na czas wykonania testu (droga do miejsca pobrania wymazu i powrót do domu)
- zawieszenie kwarantanny lub izolacji ma miejsce, także kiedy musimy udać się do lekarza. W tych sytuacjach nie musimy zgłaszać się do sanepidu.
Działalności, które nadal pozostają zawieszone:
Wydarzenia kulturalne i kina
– z wyjątkiem działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia, nagrań fonograficznych i audiowizualnych i wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (bez udziału publiczności).
Hotele
– z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów.
Targi i wydarzenia
– wyłączenie w formie on-line.
Wesela, komunie i konsolacje
Parki rozrywki
Siłownie, kluby fitness i aquaparki
Dyskoteki i kluby nocne
Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/2091
Komentarze
Znikają obostrzenia!
To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.
24 marca 2022 r.
Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca
Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?
23 lutego 2022 r.
Uczniowie wracają do szkół już w lutym
Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.
9 lutego 2022 r.
Wprowadzono zmiany w obostrzeniach
Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.
9 lutego 2022 r.
Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat
Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.
28 stycznia 2022 r.
Nauka zdalna w szkołach już pewna
Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.
25 stycznia 2022 r.