Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
1 684 788 235 892 43 344 1 405 552

IV etap odmrażania gospodarki - od 30 maja 2020 r.

27 maja 2020 r.


IV etap znoszenia obostrzeń związanych z COVID-19 rozpocznie się już w tę sobotę, 30 maja 2020 roku. Kolejne zmiany z nim związane zaczną obowiązywać od 6 czerwca br. Od 30 maja 2020 roku wprowadzone zostaną nowe zasady zasłaniania nosa i ust, ponownie otwarte zostaną kina i siłownie.4 etap odmrażania gospodarki

Jak twierdzi minister zdrowia, znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada. Stale obserwowana jest także sytuacja epidemiczna. Nieustannie monitorowana jest  wydolność służby zdrowia (w szczególności dotyczy to liczby wolnych łóżek i respiratorów). Bazując na tych podstawach podejmowane są  decyzje o znoszeniu obostrzeń.

„Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego – otwieramy kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiamy także organizację wesel do 150 osób. Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.” - czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.


Nowe zasady bezpieczeństwa


1. DYSTANS SPOŁECZNY ALBO MASECZKA - zakrywanie nosa i ust (od 30 maja br.)

Nie ma obowiązku zasłaniania  ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeśli jest  możliwość zachowania dwóch metrów odległości od innych (można spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, plaży czy parkingu bez maseczki, z zachowaniem dystansu społecznego). Jeśli nie ma możliwości, by  na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowy dystans od innych (na przykład na zatłoczonym chodniku) wówczas należy zasłonić usta i nos. Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Zasłanianie nosa i ust jest obowiązkowe:

 • w środkach komunikacji miejskiej (autobusy, trolejbusy i tramwaje)
 • w sklepach
 • w kinach i teatrach
 • w salonach masażu i tatuażu
 • w kościołach
 • w urzędach (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa wyjątki?

 • w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne
 • w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.


2. ZNIESIONE LIMITY OSÓB – W BRANŻY HANDLOWEJ I GASTRONOMICZNEJ (od 30 maja 2020r.)

Zniesione zostają  limity osób:

 • w sklepach
 • na poczcie
 • na targu
 • w kościele i miejscach kultu religijnego (w kościele jednak nadal obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa).
 • podczas uroczystości religijnych i pogrzebów
 • w restauracjach (w punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami, a klienci, zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików).

Obecnie trwają również rozmowy ze związkami sportowymi na temat limitu osób na stadionach.

Ważne: w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. W sklepie także obowiązkowa jest  dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.


3. ZGROMADZENIA, KONCERTY PLENEROWE I WESELA DO 150 OSÓB – dopuszczalne od 30 maja 2020r.

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Ważne podkreślenia jest, że Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Od 6 czerwca 2020r. będzie możliwa organizacja wesel i innych uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób (weselnicy nie muszą nosić maseczek).4. HOTELE OTWARTE W PEŁNI

Od 30 maja 2020r.  mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom restauracje i bary hotelowe. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać:

 • baseny,
 • siłownie,
 • kluby fitness.

Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.


5. KULTURA, SPORT, SALONY MASAŻU, TARGI (od 6 czerwca 2020r.)

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

 • kina, teatry, opery, balet,
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu,
 • możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż Ministerstwo Zdrowia poda po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

Należy pamiętać, że otwarcie gospodarki nie zwalnia nas wszystkich z odpowiedzialności. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznych odległości – dbajmy o siebie i innych.

Luzowanie obostrzeń

Listę trzech podstawowych zmian, dotyczących luzowania obostrzeń antykowidowych w Polsce podał na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski.

30 stycznia 2021 r.

Co trzeba wiedzieć o szczepionce na COVID-19?

Czy szczepionki mają skutki uboczne? Jakie są między nimi różnice? Jak wygląda samo szczepienie? Oto odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań.

31 grudnia 2020 r.

Szczepienia na COVID-19 w Polsce

Zobacz planowany kalendarz szczepień pierwszą szczepionką dostępną na rynku polskim, którą jest Comirnaty producentów Pfizer i BioNTech.

29 grudnia 2020 r.

Kwarantanna narodowa

Od 28 grudnia do 17 stycznia. Ograniczenia w przemieszczaniu się podczas Sylwestra, zamknięcie hoteli, stoków narciarskich oraz galerii handlowych.

17 grudnia 2020 r.

Jakie obostrzenia na święta?

Wszyscy już wiemy, że tegoroczne Boże Narodzenie spędzimy inaczej niż zwykle. W związku z pandemią koronawirusa wprowadzono nowe obostrzenia.

4 grudnia 2020 r.

Nowy etap w walce z koronawirusem – etap odpowiedzialności

Od 28 listopada 2020r. obowiązujące nas obostrzenia uległy zmianie. Rząd wprowadził nowe zasady i ograniczenia, nazwane etapem odpowiedzialności.

1 grudnia 2020 r.