Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
999 924 384 736 17 599 597 589

IV etap odmrażania gospodarki - od 30 maja 2020 r.

27 maja 2020 r.


IV etap znoszenia obostrzeń związanych z COVID-19 rozpocznie się już w tę sobotę, 30 maja 2020 roku. Kolejne zmiany z nim związane zaczną obowiązywać od 6 czerwca br. Od 30 maja 2020 roku wprowadzone zostaną nowe zasady zasłaniania nosa i ust, ponownie otwarte zostaną kina i siłownie.4 etap odmrażania gospodarki

Jak twierdzi minister zdrowia, znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada. Stale obserwowana jest także sytuacja epidemiczna. Nieustannie monitorowana jest  wydolność służby zdrowia (w szczególności dotyczy to liczby wolnych łóżek i respiratorów). Bazując na tych podstawach podejmowane są  decyzje o znoszeniu obostrzeń.

„Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego – otwieramy kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiamy także organizację wesel do 150 osób. Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.” - czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.


Nowe zasady bezpieczeństwa


1. DYSTANS SPOŁECZNY ALBO MASECZKA - zakrywanie nosa i ust (od 30 maja br.)

Nie ma obowiązku zasłaniania  ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeśli jest  możliwość zachowania dwóch metrów odległości od innych (można spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, plaży czy parkingu bez maseczki, z zachowaniem dystansu społecznego). Jeśli nie ma możliwości, by  na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowy dystans od innych (na przykład na zatłoczonym chodniku) wówczas należy zasłonić usta i nos. Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Zasłanianie nosa i ust jest obowiązkowe:

 • w środkach komunikacji miejskiej (autobusy, trolejbusy i tramwaje)
 • w sklepach
 • w kinach i teatrach
 • w salonach masażu i tatuażu
 • w kościołach
 • w urzędach (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa wyjątki?

 • w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne
 • w restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.


2. ZNIESIONE LIMITY OSÓB – W BRANŻY HANDLOWEJ I GASTRONOMICZNEJ (od 30 maja 2020r.)

Zniesione zostają  limity osób:

 • w sklepach
 • na poczcie
 • na targu
 • w kościele i miejscach kultu religijnego (w kościele jednak nadal obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa).
 • podczas uroczystości religijnych i pogrzebów
 • w restauracjach (w punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami, a klienci, zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików).

Obecnie trwają również rozmowy ze związkami sportowymi na temat limitu osób na stadionach.

Ważne: w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. W sklepie także obowiązkowa jest  dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.


3. ZGROMADZENIA, KONCERTY PLENEROWE I WESELA DO 150 OSÓB – dopuszczalne od 30 maja 2020r.

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Ważne podkreślenia jest, że Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Od 6 czerwca 2020r. będzie możliwa organizacja wesel i innych uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób (weselnicy nie muszą nosić maseczek).4. HOTELE OTWARTE W PEŁNI

Od 30 maja 2020r.  mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom restauracje i bary hotelowe. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać:

 • baseny,
 • siłownie,
 • kluby fitness.

Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.


5. KULTURA, SPORT, SALONY MASAŻU, TARGI (od 6 czerwca 2020r.)

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

 • kina, teatry, opery, balet,
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu,
 • możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż Ministerstwo Zdrowia poda po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

Należy pamiętać, że otwarcie gospodarki nie zwalnia nas wszystkich z odpowiedzialności. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznych odległości – dbajmy o siebie i innych.

Nowy etap w walce z koronawirusem – etap odpowiedzialności

Od 28 listopada 2020r. obowiązujące nas obostrzenia uległy zmianie. Rząd wprowadził nowe zasady i ograniczenia, nazwane etapem odpowiedzialności.

1 grudnia 2020 r.

22 tys. utraconych przypadków?

Nierówność na poziomie 22 tys. przypadków, do tego WSSE oraz UW w całej Polsce zaprzestały publikowania raportów dla województw. Co się wydarzyło?

24 listopada 2020 r.

Luzowanie obostrzeń

Szkoły zamknięte, galerie handlowe otwarte - te oraz inne zmiany zostały wprowadzone dzisiaj przez premiera. Sprawdź je w szczegółach.

21 listopada 2020 r.

Kiedy jakie strefy w Polsce?

Wiemy kiedy będą wprowadzane odpowiednie kolory stref bezpieczeństwa w Polsce. Informacje te przekazał minister na dzisiejszej konferencji.

21 listopada 2020 r.

Tlenoterapia i koncentrator tlenu

Czym jest koncentrator tlenu i czy może wspomóc leczenie osób zakażonych koronawirusem. Czemu służy to urządzenie i jakie choroby może leczyć.

20 listopada 2020 r.

Progi etapów zasad bezpieczeństwa

Średnia liczba zachorowań przez ostatnich 7 dni na 100 tys. mieszkańców Polski. O co chodzi w tym wszystkim chodzi i dlaczego to takie ważne?

5 listopada 2020 r.