Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 662 381 1 326 655 5 5 335 721

Zmiany w teleporadach

Nowe przepisy wchodzą w życie 15 marca 2021 r.


15 marca 2021 r.


Teleporada przestaje być standardem m.in. dla dzieci do 6 lat i pacjentów z podejrzeniem nowotworów. Teleporada ma być prawem, z którego można nie skorzystać.Zmiany w teleporadach

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie dotyczące teleporad: Zdecydowałem się ograniczyć możliwość teleporad – poinformował w piątek na konferencji prasowej  Mamy bardzo dużo sygnałów o ich nadużywaniu, to niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego”.

"Teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do 6. roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pogorszenia lub zmiany objawów, podejrzenia choroby nowotworowej i tych, którzy po prostu chcą być zbadani osobiście" – to najważniejsze zmiany w regulacji, jakie wymienia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia z 5 marca 2021 r. w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach POZ opublikowano w poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie po 7 dniach od ogłoszenia, czyli 15 marca.


Kiedy teleporada niemożliwa

Teleporada nie może być stosowana gdy:

  • pacjent odbywa pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ
  • pacjent ma chorobę przewlekłą, a jego stan pogorszył się lub doszło do zmiany objawów
  • zachodzi podejrzenie u pacjenta choroby nowotworowej
  • dotyczy dziecka dziecka do 6 roku życia
  • pacjent lub jego opiekun nie wyrazi zgody na odbycie jej w formie zdalnej.Kiedy porada zdalna

- teleporada odbywa się nadal w przypadku, gdy u pacjenta podejrzewa się  zakażenie wirusem SARS-CoV-2.


Minister zdrowia konieczność wprowadzenia zmian uzasadnił w piątek na konferencji prasowej. Mówił, że zdalne świadczenia bywały nadużywane. Przypomniał także, że do tej pory teleporady były stosowane standardowo, w każdej sytuacji. Podkreślił, że dotąd jedyne wyłączenie dotyczyło dzieci do drugiego roku życia. Adam Niedzielski poinformował, że teleporada ma być prawem pacjenta, z którego ten może nie skorzystać i w takim wypadku może po prostu oczekiwać wizyty w ujęciu tradycyjnym.

I tak od dzisiaj, 15 marca 2021r., pacjent będzie miał prawo żądać wizyty tradycyjnej.

Jak mowi minister zdrowia, Adam Niedzielski: „Nowe regulacje, które przygotowaliśmy, przede wszystkim podwyższają tę dolną granicę wieku dziecka, gdzie teleporada nie będzie standardem. Dodał, że w niektórych przypadkach, na życzenia rodzica czy opiekuna dotychczasowa teleporada nadal może się odbyć. Możliwość ta dotyczy "porady kontrolnej w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, której udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego". Najważniejsze jest to, że to właśnie rodzic lub opiekun dziecka podejmuje decyzję, odnośnie tego, czy chce skorzystać z tej możliwości, czy też nie.


Co się zmieni – teleporady


Osobiste badanie pacjenta będzie konieczne w przypadku:

  • dziecka do 6. roku życia (z wyjątkiem kontroli w przebiegu prowadzonego leczenia, ustalonego po osobistym badaniu),
  • nowo zapisanego pacjenta do przychodni (chodzi zarówno o wizytę u lekarza, jak i pielęgniarki czy położnej POZ),
  • pacjenta z chorobą przewlekłą, gdzie doszło do pogorszenia stanu lub zmiany objawów,
  • przy podejrzeniu choroby nowotworowej,
  • przy braku zgody na teleporadę.

Do tej poryteleporady były standardowo stosowane w każdej sytuacji, a jedyne wyłączenie dotyczyło dzieci do 2. roku życia.


Komentarze

Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.