Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
3 732 589 451 055 86 803 3 194 731

Zmiany w teleporadach

Nowe przepisy wchodzą w życie 15 marca 2021 r.


15 marca 2021 r.


Teleporada przestaje być standardem m.in. dla dzieci do 6 lat i pacjentów z podejrzeniem nowotworów. Teleporada ma być prawem, z którego można nie skorzystać.Zmiany w teleporadach

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie dotyczące teleporad: Zdecydowałem się ograniczyć możliwość teleporad – poinformował w piątek na konferencji prasowej  Mamy bardzo dużo sygnałów o ich nadużywaniu, to niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego”.

"Teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do 6. roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pogorszenia lub zmiany objawów, podejrzenia choroby nowotworowej i tych, którzy po prostu chcą być zbadani osobiście" – to najważniejsze zmiany w regulacji, jakie wymienia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia z 5 marca 2021 r. w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach POZ opublikowano w poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie po 7 dniach od ogłoszenia, czyli 15 marca.


Kiedy teleporada niemożliwa

Teleporada nie może być stosowana gdy:

  • pacjent odbywa pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ
  • pacjent ma chorobę przewlekłą, a jego stan pogorszył się lub doszło do zmiany objawów
  • zachodzi podejrzenie u pacjenta choroby nowotworowej
  • dotyczy dziecka dziecka do 6 roku życia
  • pacjent lub jego opiekun nie wyrazi zgody na odbycie jej w formie zdalnej.Kiedy porada zdalna

- teleporada odbywa się nadal w przypadku, gdy u pacjenta podejrzewa się  zakażenie wirusem SARS-CoV-2.


Minister zdrowia konieczność wprowadzenia zmian uzasadnił w piątek na konferencji prasowej. Mówił, że zdalne świadczenia bywały nadużywane. Przypomniał także, że do tej pory teleporady były stosowane standardowo, w każdej sytuacji. Podkreślił, że dotąd jedyne wyłączenie dotyczyło dzieci do drugiego roku życia. Adam Niedzielski poinformował, że teleporada ma być prawem pacjenta, z którego ten może nie skorzystać i w takim wypadku może po prostu oczekiwać wizyty w ujęciu tradycyjnym.

I tak od dzisiaj, 15 marca 2021r., pacjent będzie miał prawo żądać wizyty tradycyjnej.

Jak mowi minister zdrowia, Adam Niedzielski: „Nowe regulacje, które przygotowaliśmy, przede wszystkim podwyższają tę dolną granicę wieku dziecka, gdzie teleporada nie będzie standardem. Dodał, że w niektórych przypadkach, na życzenia rodzica czy opiekuna dotychczasowa teleporada nadal może się odbyć. Możliwość ta dotyczy "porady kontrolnej w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, której udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego". Najważniejsze jest to, że to właśnie rodzic lub opiekun dziecka podejmuje decyzję, odnośnie tego, czy chce skorzystać z tej możliwości, czy też nie.


Co się zmieni – teleporady


Osobiste badanie pacjenta będzie konieczne w przypadku:

  • dziecka do 6. roku życia (z wyjątkiem kontroli w przebiegu prowadzonego leczenia, ustalonego po osobistym badaniu),
  • nowo zapisanego pacjenta do przychodni (chodzi zarówno o wizytę u lekarza, jak i pielęgniarki czy położnej POZ),
  • pacjenta z chorobą przewlekłą, gdzie doszło do pogorszenia stanu lub zmiany objawów,
  • przy podejrzeniu choroby nowotworowej,
  • przy braku zgody na teleporadę.

Do tej poryteleporady były standardowo stosowane w każdej sytuacji, a jedyne wyłączenie dotyczyło dzieci do 2. roku życia.


Komentarze

Nowe obostrzenia i wytyczne od 15 grudnia 2021 r.

Nowe obostrzenia są związane ze wzrostem zakażeń w Polsce i pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron.

7 grudnia 2021 r.

Szczepienia dla dzieci od 5. roku życia

Szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia będzie realnie możliwe od połowy grudnia 2021 r. Nie ma jeszcze decyzji, ale podano możliwy termin.

1 grudnia 2021 r.

„Pakiet alertowy” - nowe restrykcje od 1 grudnia 2021r.

w związku z nowym wariantem koronawirusa w Polsce, od 1 grudnia wejdą w życie nowe restrykcje, które będą obowiązywały do 17 grudnia.

30 listopada 2021 r.

Obostrzenia przedłużone do 30 listopada

Decyzją nowego rozporządzenia rządu od 31 października do 30 listopada zostają przedłużone ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiologiczne.

3 listopada 2021 r.

Wszystkich Świętych 2021 w dobie pandemii

Czy w tegoroczne Święto Zmarłych cmentarze będą zamknięte? Czy 1 i 2 listopada będziemy mogli spokojnie odwiedzić groby naszych bliskich?

27 października 2021 r.

Trzecia dawka szczepionki przeciv COVID–19

Od września 2021r. podawana jest dodatkowa, trzecia dawka szczepionki. Gdzie się zgłosić? Kto może się zaszczepić? Odpowiedamy na te pytania.

22 września 2021 r.