Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
3 732 589 451 055 86 803 3 194 731

II etap odmrażania gospodarki - od 4 maja 2020 r.

29 kwietnia 2020 r.


Powrót do normalności został podzielony na cztery etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju. Stale obserwowana jest sytuacja epidemiczna, analizie poddana jest dynamika przyrostu zachorowań, a także monitorowana jest wydolność służby zdrowia. Decyzję o przesunięciu lub przyspieszeniu planowanych w kolejnych etapach zmian rząd podejmuje na podstawie analizy tych wszystkich danych.2 etap odmrażania gospodarki

Wkraczamy w drugi, głośno zapowiadany, etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. 4 maja wchodzimy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy zasad bezpieczeństwa - mówił premier.

Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury (biblioteki i muzea) będą stopniowo otwierane (po wcześniejszych konsultacjach z sanepidem). Wprowadzone zostaną także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków.


Co się zmieni? W skrócie


Drugi etap odmrażania gospodarki, przedstawiony przez premiera, przewiduje:

 • otwarcie sklepów w centrach, galeriach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym
 • otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych
 • organizacja (w małych grupach) opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach - dla rodziców pracujących (od 6 maja)
 • otwarcie niektórych instytucji kultury (między innymi bibliotek, muzeów i galerii sztuki)
 • uruchomienie rehabilitacji dla pacjentów
 • rozluźnienia obostrzeń mają dotyczyć rownież możliwości uprawiania sportu i rekreacji. 4 maja otworzone zostaną niektóre obiekty sportowe

Co się zmieni – działalność gospodarcza


 • otwarte zostaną centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, ale z zachowaniem limitu osób i bez spożywania posiłków
 • zostaną otwarte obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 (czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe).

Wprowadzony zostanie  jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni

Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Restauracje hotelowe będą mogły wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.

Sklepy budowlane ponownie będą czynne w weekendy

Uchylony zostaje dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.Co się zmieni? Życie społeczne


Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.

Biblioteki i muzea

Uchylony zostaje dotychczasowy zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Rehabilitacja lecznicza

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.

Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

6 maja otwarte zostaną żłobki i przedszkola – w wyjątkowych sytuacjach jednak samorządy mogą je zamknąć

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
- przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
- gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.


Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa


Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania.

Pamiętaj:

 • zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej
 • obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych
 • pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe
 • ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu)
 • kwarantanna i izolacja nadal obowiązkowa dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Cztery etapy łagodzenia obostrzeń


Etapy odmrażania gospodarki

20 kwietnia 2020 r. został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa. W związku z nim ożna m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego. Drugi etap, opisany powyżej, wejdzie w życie od 4 maja 2020 roku.

Zgodnie z przedstawionym przez rząd harmonogramem czteroetapowego odmrażania gospodarki, trzeci etap będzie dotyczyć gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte zakłady fryzjerskie, a także salony kosmetyczne.

W trzecim etapie możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Wcześniej zapowiadano, że także w trzecim etapie ruszyć ma organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

Nowe obostrzenia i wytyczne od 15 grudnia 2021 r.

Nowe obostrzenia są związane ze wzrostem zakażeń w Polsce i pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron.

7 grudnia 2021 r.

Szczepienia dla dzieci od 5. roku życia

Szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia będzie realnie możliwe od połowy grudnia 2021 r. Nie ma jeszcze decyzji, ale podano możliwy termin.

1 grudnia 2021 r.

„Pakiet alertowy” - nowe restrykcje od 1 grudnia 2021r.

w związku z nowym wariantem koronawirusa w Polsce, od 1 grudnia wejdą w życie nowe restrykcje, które będą obowiązywały do 17 grudnia.

30 listopada 2021 r.

Obostrzenia przedłużone do 30 listopada

Decyzją nowego rozporządzenia rządu od 31 października do 30 listopada zostają przedłużone ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiologiczne.

3 listopada 2021 r.

Wszystkich Świętych 2021 w dobie pandemii

Czy w tegoroczne Święto Zmarłych cmentarze będą zamknięte? Czy 1 i 2 listopada będziemy mogli spokojnie odwiedzić groby naszych bliskich?

27 października 2021 r.

Trzecia dawka szczepionki przeciv COVID–19

Od września 2021r. podawana jest dodatkowa, trzecia dawka szczepionki. Gdzie się zgłosić? Kto może się zaszczepić? Odpowiedamy na te pytania.

22 września 2021 r.