Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 662 982 1 327 262 0 5 335 720

II etap odmrażania gospodarki - od 4 maja 2020 r.

29 kwietnia 2020 r.


Powrót do normalności został podzielony na cztery etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju. Stale obserwowana jest sytuacja epidemiczna, analizie poddana jest dynamika przyrostu zachorowań, a także monitorowana jest wydolność służby zdrowia. Decyzję o przesunięciu lub przyspieszeniu planowanych w kolejnych etapach zmian rząd podejmuje na podstawie analizy tych wszystkich danych.2 etap odmrażania gospodarki

Wkraczamy w drugi, głośno zapowiadany, etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. 4 maja wchodzimy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy zasad bezpieczeństwa - mówił premier.

Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury (biblioteki i muzea) będą stopniowo otwierane (po wcześniejszych konsultacjach z sanepidem). Wprowadzone zostaną także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków.


Co się zmieni? W skrócie


Drugi etap odmrażania gospodarki, przedstawiony przez premiera, przewiduje:

 • otwarcie sklepów w centrach, galeriach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym
 • otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych
 • organizacja (w małych grupach) opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach - dla rodziców pracujących (od 6 maja)
 • otwarcie niektórych instytucji kultury (między innymi bibliotek, muzeów i galerii sztuki)
 • uruchomienie rehabilitacji dla pacjentów
 • rozluźnienia obostrzeń mają dotyczyć rownież możliwości uprawiania sportu i rekreacji. 4 maja otworzone zostaną niektóre obiekty sportowe

Co się zmieni – działalność gospodarcza


 • otwarte zostaną centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, ale z zachowaniem limitu osób i bez spożywania posiłków
 • zostaną otwarte obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 (czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe).

Wprowadzony zostanie  jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni

Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Restauracje hotelowe będą mogły wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.

Sklepy budowlane ponownie będą czynne w weekendy

Uchylony zostaje dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.Co się zmieni? Życie społeczne


Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.

Biblioteki i muzea

Uchylony zostaje dotychczasowy zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Rehabilitacja lecznicza

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.

Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

6 maja otwarte zostaną żłobki i przedszkola – w wyjątkowych sytuacjach jednak samorządy mogą je zamknąć

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
- przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
- gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.


Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa


Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania.

Pamiętaj:

 • zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej
 • obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych
 • pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe
 • ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu)
 • kwarantanna i izolacja nadal obowiązkowa dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Cztery etapy łagodzenia obostrzeń


Etapy odmrażania gospodarki

20 kwietnia 2020 r. został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa. W związku z nim ożna m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego. Drugi etap, opisany powyżej, wejdzie w życie od 4 maja 2020 roku.

Zgodnie z przedstawionym przez rząd harmonogramem czteroetapowego odmrażania gospodarki, trzeci etap będzie dotyczyć gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte zakłady fryzjerskie, a także salony kosmetyczne.

W trzecim etapie możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Wcześniej zapowiadano, że także w trzecim etapie ruszyć ma organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.