Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
3 732 589 451 055 86 803 3 194 731

22 tys. utraconych przypadków?


24 listopada 2020 r.


W dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia podało 10 139 nowych zakażeń, jednak do całkowitej liczby potwierdzonych zakażeń dodało około 22 tys. przypadków. Również dzisiaj Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, jak i Urzędy Wojewódzkie w całej Polsce zaprzestały publikowania raportów dla województw. Co się wydarzyło?22 tys. utraconych przypadków?

Jak podaje GIS przeprowadzona w całej Polsce analiza danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykazała różnicę na poziomie 22 tys. wyników między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych. Zidentyfikowane rozbieżności nie wpływały w istotny sposób na ocenę sytuacji epidemiologicznej.

Według Głównego Inspektora Sanitarnego przyczynami zaistniałej sytuacji były:

  • opóźnienia w raportowaniu wyników do Inspekcji Sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2,
  • różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji,
  • różne cele zbieranych danych (m. in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń),
  • przerwy w pracy stacji sanitarno - epidemiologicznych spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. składu osobowego wyłączona z pracy).

"Od dzisiaj narzędzia rejestracji danych epidemiologicznych zostaną ujednolicone. Zidentyfikowane przypadki, które nie zostały odpowiednio wcześniej zaraportowane, zostały dodane do ogólnej liczby dodatnich wyników."

Niestety przez zaistniałą sytuację Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, jak i Urzędy Wojewódzkie w całej Polsce zaprzestały publikowania raportów dla województw, co w znaczący sposób utrudnia gromadzenie lokalnych danych przez naszą stronę. Miejmy nadzieję, że dane te będa dostępne z innych źródeł. Na razie musimy wszyscy uzbroić się w cierpliwość. Jak tylko uda się (miejmy nadzieję) zdobyć nowe źródła danych dla poszczególnych województw, szczegółowe informacje wojewódzkie (głównie liczby osób objętych kwarantanną, nadzorem i hospitalizacją) będa nadal dla was aktualizowane.


Komentarze

Nowe obostrzenia i wytyczne od 15 grudnia 2021 r.

Nowe obostrzenia są związane ze wzrostem zakażeń w Polsce i pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron.

7 grudnia 2021 r.

Szczepienia dla dzieci od 5. roku życia

Szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia będzie realnie możliwe od połowy grudnia 2021 r. Nie ma jeszcze decyzji, ale podano możliwy termin.

1 grudnia 2021 r.

„Pakiet alertowy” - nowe restrykcje od 1 grudnia 2021r.

w związku z nowym wariantem koronawirusa w Polsce, od 1 grudnia wejdą w życie nowe restrykcje, które będą obowiązywały do 17 grudnia.

30 listopada 2021 r.

Obostrzenia przedłużone do 30 listopada

Decyzją nowego rozporządzenia rządu od 31 października do 30 listopada zostają przedłużone ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiologiczne.

3 listopada 2021 r.

Wszystkich Świętych 2021 w dobie pandemii

Czy w tegoroczne Święto Zmarłych cmentarze będą zamknięte? Czy 1 i 2 listopada będziemy mogli spokojnie odwiedzić groby naszych bliskich?

27 października 2021 r.

Trzecia dawka szczepionki przeciv COVID–19

Od września 2021r. podawana jest dodatkowa, trzecia dawka szczepionki. Gdzie się zgłosić? Kto może się zaszczepić? Odpowiedamy na te pytania.

22 września 2021 r.