Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)
Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)
Zakażenia:
1 489 512 202 177 36 443 1 250 892
22 tys. utraconych przypadków?
24 listopada 2020 r.
W dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia podało 10 139 nowych zakażeń, jednak do całkowitej liczby potwierdzonych zakażeń dodało około 22 tys. przypadków. Również dzisiaj Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, jak i Urzędy Wojewódzkie w całej Polsce zaprzestały publikowania raportów dla województw. Co się wydarzyło?

Jak podaje GIS przeprowadzona w całej Polsce analiza danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykazała różnicę na poziomie 22 tys. wyników między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych. Zidentyfikowane rozbieżności nie wpływały w istotny sposób na ocenę sytuacji epidemiologicznej.
Według Głównego Inspektora Sanitarnego przyczynami zaistniałej sytuacji były:
- opóźnienia w raportowaniu wyników do Inspekcji Sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2,
- różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji,
- różne cele zbieranych danych (m. in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń),
- przerwy w pracy stacji sanitarno - epidemiologicznych spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. składu osobowego wyłączona z pracy).
"Od dzisiaj narzędzia rejestracji danych epidemiologicznych zostaną ujednolicone. Zidentyfikowane przypadki, które nie zostały odpowiednio wcześniej zaraportowane, zostały dodane do ogólnej liczby dodatnich wyników."
Niestety przez zaistniałą sytuację Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, jak i Urzędy Wojewódzkie w całej Polsce zaprzestały publikowania raportów dla województw, co w znaczący sposób utrudnia gromadzenie lokalnych danych przez naszą stronę. Miejmy nadzieję, że dane te będa dostępne z innych źródeł. Na razie musimy wszyscy uzbroić się w cierpliwość. Jak tylko uda się (miejmy nadzieję) zdobyć nowe źródła danych dla poszczególnych województw, szczegółowe informacje wojewódzkie (głównie liczby osób objętych kwarantanną, nadzorem i hospitalizacją) będa nadal dla was aktualizowane.
Komentarze
Co trzeba wiedzieć o szczepionce na COVID-19?
Czy szczepionki mają skutki uboczne? Jakie są między nimi różnice? Jak wygląda samo szczepienie? Oto odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań.
31 grudnia 2020 r.
Szczepienia na COVID-19 w Polsce
Zobacz planowany kalendarz szczepień pierwszą szczepionką dostępną na rynku polskim, którą jest Comirnaty producentów Pfizer i BioNTech.
29 grudnia 2020 r.
Kwarantanna narodowa
Od 28 grudnia do 17 stycznia. Ograniczenia w przemieszczaniu się podczas Sylwestra, zamknięcie hoteli, stoków narciarskich oraz galerii handlowych.
17 grudnia 2020 r.
Jakie obostrzenia na święta?
Wszyscy już wiemy, że tegoroczne Boże Narodzenie spędzimy inaczej niż zwykle. W związku z pandemią koronawirusa wprowadzono nowe obostrzenia.
4 grudnia 2020 r.
Nowy etap w walce z koronawirusem – etap odpowiedzialności
Od 28 listopada 2020r. obowiązujące nas obostrzenia uległy zmianie. Rząd wprowadził nowe zasady i ograniczenia, nazwane etapem odpowiedzialności.
1 grudnia 2020 r.
22 tys. utraconych przypadków?
Nierówność na poziomie 22 tys. przypadków, do tego WSSE oraz UW w całej Polsce zaprzestały publikowania raportów dla województw. Co się wydarzyło?
24 listopada 2020 r.