Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
1 489 512 202 177 36 443 1 250 892

22 tys. utraconych przypadków?


24 listopada 2020 r.


W dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia podało 10 139 nowych zakażeń, jednak do całkowitej liczby potwierdzonych zakażeń dodało około 22 tys. przypadków. Również dzisiaj Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, jak i Urzędy Wojewódzkie w całej Polsce zaprzestały publikowania raportów dla województw. Co się wydarzyło?22 tys. utraconych przypadków?

Jak podaje GIS przeprowadzona w całej Polsce analiza danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykazała różnicę na poziomie 22 tys. wyników między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych. Zidentyfikowane rozbieżności nie wpływały w istotny sposób na ocenę sytuacji epidemiologicznej.

Według Głównego Inspektora Sanitarnego przyczynami zaistniałej sytuacji były:

  • opóźnienia w raportowaniu wyników do Inspekcji Sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2,
  • różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji,
  • różne cele zbieranych danych (m. in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń),
  • przerwy w pracy stacji sanitarno - epidemiologicznych spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. składu osobowego wyłączona z pracy).

"Od dzisiaj narzędzia rejestracji danych epidemiologicznych zostaną ujednolicone. Zidentyfikowane przypadki, które nie zostały odpowiednio wcześniej zaraportowane, zostały dodane do ogólnej liczby dodatnich wyników."

Niestety przez zaistniałą sytuację Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, jak i Urzędy Wojewódzkie w całej Polsce zaprzestały publikowania raportów dla województw, co w znaczący sposób utrudnia gromadzenie lokalnych danych przez naszą stronę. Miejmy nadzieję, że dane te będa dostępne z innych źródeł. Na razie musimy wszyscy uzbroić się w cierpliwość. Jak tylko uda się (miejmy nadzieję) zdobyć nowe źródła danych dla poszczególnych województw, szczegółowe informacje wojewódzkie (głównie liczby osób objętych kwarantanną, nadzorem i hospitalizacją) będa nadal dla was aktualizowane.


Komentarze

Co trzeba wiedzieć o szczepionce na COVID-19?

Czy szczepionki mają skutki uboczne? Jakie są między nimi różnice? Jak wygląda samo szczepienie? Oto odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań.

31 grudnia 2020 r.

Szczepienia na COVID-19 w Polsce

Zobacz planowany kalendarz szczepień pierwszą szczepionką dostępną na rynku polskim, którą jest Comirnaty producentów Pfizer i BioNTech.

29 grudnia 2020 r.

Kwarantanna narodowa

Od 28 grudnia do 17 stycznia. Ograniczenia w przemieszczaniu się podczas Sylwestra, zamknięcie hoteli, stoków narciarskich oraz galerii handlowych.

17 grudnia 2020 r.

Jakie obostrzenia na święta?

Wszyscy już wiemy, że tegoroczne Boże Narodzenie spędzimy inaczej niż zwykle. W związku z pandemią koronawirusa wprowadzono nowe obostrzenia.

4 grudnia 2020 r.

Nowy etap w walce z koronawirusem – etap odpowiedzialności

Od 28 listopada 2020r. obowiązujące nas obostrzenia uległy zmianie. Rząd wprowadził nowe zasady i ograniczenia, nazwane etapem odpowiedzialności.

1 grudnia 2020 r.

22 tys. utraconych przypadków?

Nierówność na poziomie 22 tys. przypadków, do tego WSSE oraz UW w całej Polsce zaprzestały publikowania raportów dla województw. Co się wydarzyło?

24 listopada 2020 r.