Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
2 586 647 330 384 58 481 2 197 782

22 tys. utraconych przypadków?


24 listopada 2020 r.


W dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia podało 10 139 nowych zakażeń, jednak do całkowitej liczby potwierdzonych zakażeń dodało około 22 tys. przypadków. Również dzisiaj Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, jak i Urzędy Wojewódzkie w całej Polsce zaprzestały publikowania raportów dla województw. Co się wydarzyło?22 tys. utraconych przypadków?

Jak podaje GIS przeprowadzona w całej Polsce analiza danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykazała różnicę na poziomie 22 tys. wyników między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych. Zidentyfikowane rozbieżności nie wpływały w istotny sposób na ocenę sytuacji epidemiologicznej.

Według Głównego Inspektora Sanitarnego przyczynami zaistniałej sytuacji były:

  • opóźnienia w raportowaniu wyników do Inspekcji Sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2,
  • różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji,
  • różne cele zbieranych danych (m. in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń),
  • przerwy w pracy stacji sanitarno - epidemiologicznych spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. składu osobowego wyłączona z pracy).

"Od dzisiaj narzędzia rejestracji danych epidemiologicznych zostaną ujednolicone. Zidentyfikowane przypadki, które nie zostały odpowiednio wcześniej zaraportowane, zostały dodane do ogólnej liczby dodatnich wyników."

Niestety przez zaistniałą sytuację Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, jak i Urzędy Wojewódzkie w całej Polsce zaprzestały publikowania raportów dla województw, co w znaczący sposób utrudnia gromadzenie lokalnych danych przez naszą stronę. Miejmy nadzieję, że dane te będa dostępne z innych źródeł. Na razie musimy wszyscy uzbroić się w cierpliwość. Jak tylko uda się (miejmy nadzieję) zdobyć nowe źródła danych dla poszczególnych województw, szczegółowe informacje wojewódzkie (głównie liczby osób objętych kwarantanną, nadzorem i hospitalizacją) będa nadal dla was aktualizowane.


Komentarze

Przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia

Przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia 2021 r. w związku z małymi rezerwami łóżek i respiratorów w szpitalach. Nowe plany rządu.

8 kwietnia 2021 r.

Zaostrzenie obostrzeń od 27 marca

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił listę nowych obostrzeń, które będą obowiązywać w całym kraju od soboty.

25 marca 2021 r.

Obostrzenia w Polsce od 20 marca

Od soboty, 20 marca br, w naszym kraju powraca lockdown, spowodowany pandemią koronawirusa.

17 marca 2021 r.

Zmiany w teleporadach

Nowe przepisy wchodzą w życie 15 marca 2021 r. Teleporada przestaje być standardem, teleporada ma być prawem, z którego można nie skorzystać.

15 marca 2021 r.

Zaostrzenie zasad bezpieczeństwa w województwach

Od 13 marca 2021 r. zaostrzono zasady bezpieczeństwa na Pomorzu oraz przedłużono obostrzenia na Warmii i Mazurach. Sprawdź jakie.

13 marca 2021 r.

Szkoły nadal zamknięte

Do kiedy szkoły pozostaną zamknięte? Minister edukacji starał się odpowiedzieć na pytania. Do edukacji zdalnej wracają klasy 1-3 w czerwonych strefach.

8 marca 2021 r.