Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 662 982 1 327 262 0 5 335 720

22 tys. utraconych przypadków?


24 listopada 2020 r.


W dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia podało 10 139 nowych zakażeń, jednak do całkowitej liczby potwierdzonych zakażeń dodało około 22 tys. przypadków. Również dzisiaj Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, jak i Urzędy Wojewódzkie w całej Polsce zaprzestały publikowania raportów dla województw. Co się wydarzyło?22 tys. utraconych przypadków?

Jak podaje GIS przeprowadzona w całej Polsce analiza danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykazała różnicę na poziomie 22 tys. wyników między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych. Zidentyfikowane rozbieżności nie wpływały w istotny sposób na ocenę sytuacji epidemiologicznej.

Według Głównego Inspektora Sanitarnego przyczynami zaistniałej sytuacji były:

  • opóźnienia w raportowaniu wyników do Inspekcji Sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2,
  • różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji,
  • różne cele zbieranych danych (m. in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń),
  • przerwy w pracy stacji sanitarno - epidemiologicznych spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. składu osobowego wyłączona z pracy).

"Od dzisiaj narzędzia rejestracji danych epidemiologicznych zostaną ujednolicone. Zidentyfikowane przypadki, które nie zostały odpowiednio wcześniej zaraportowane, zostały dodane do ogólnej liczby dodatnich wyników."

Niestety przez zaistniałą sytuację Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, jak i Urzędy Wojewódzkie w całej Polsce zaprzestały publikowania raportów dla województw, co w znaczący sposób utrudnia gromadzenie lokalnych danych przez naszą stronę. Miejmy nadzieję, że dane te będa dostępne z innych źródeł. Na razie musimy wszyscy uzbroić się w cierpliwość. Jak tylko uda się (miejmy nadzieję) zdobyć nowe źródła danych dla poszczególnych województw, szczegółowe informacje wojewódzkie (głównie liczby osób objętych kwarantanną, nadzorem i hospitalizacją) będa nadal dla was aktualizowane.


Komentarze

Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.