Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)
Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)
Zakażenia:
6 763 660 1 427 952 19 5 335 689
Kiedy otwarcie szkół i uczelni wyższych? Najważniejsze daty
13 maja 2020 r.
"Obecnie szkoły funkcjonują w ograniczonym zakresie. Do 24 maja br. zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Uczniowie mają zajęcia z wykorzystania metod i technik kształcenia na odległość. W przygotowywanym rozporządzeniu będzie mowa o przedłużeniu terminu ograniczonego funkcjonowania szkół do 7 czerwca" - zapewniła w komunikacie rzecznik MEN Anna Ostrowska.
Szkoły
Przedłużenie zamknięcia szkół ma trwać do 7 czerwca br. (z pominięciem opieki nad ucznami klas I-III i organizacji konsultacji na terenie szkoły - o czym dalej). Do tego czasu uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej. W niedługim terminie podane zostaną informacje dotyczące ewentualnej możliwości prowadzenia pewnych form działalności opiekuńczej w części placówek.
Klasy 1-3 szkół podstawowych
W środę, 13 maja 2020 r., premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili wprowadzenie trzeciego etapu łagodzenia obostrzeń i odmrażania gospodarki w Polsce. W związku z podanymi ustaleniami od poniedziałku, 25 maja 2020 r. ma zostać zorganizowana opieka dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, z ustaloną maksymalną liczbą dzieci w sali, gdzie prowadzone będą zajęcia opiekuńcze.
Ostateczną decyzję, czy szkoła zostanie otwarta każda gmina będzie podejmowała samodzielnie, jak w przypadku wcześniejszym, gdy chodziło o żłobki i przedszkola, na podstawie swojej sytuacji epidemiologicznej. Obecność w szkole nie będzie obowiązkowa, mają do niej przychodzić te dzieci, których rodzice muszą wrócić do pracy i nie mogą zapewnić im opieki.
Przedłużony zostaje zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8.
Egzaminy ósmoklasistów i matury
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wyraził nadzieję, że sytuacja epidemii pozwoli przeprowadzać zaplanowane egzaminy przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa. „Każdy uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce, aby przeprowadzenie egzaminów było bezpieczne dla uczniów, nauczycieli i ich rodzin” – zaznaczył szef resortu edukacji. Jak dodał, rząd wywiązuje się z wcześniejszej deklaracji i daje czas maturzystom i ósmoklasistom, aby przygotowali się do egzaminów.
Matury w 2020 roku rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do końca miesiąca, matury ustne zostały odwołane.
Egzaminy ósmoklasisty odbędą się 16-18 czerwca - przekazał na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek zaznaczył, że w związku z nowymi terminami egzaminów maturalnych modyfikacji ulegnie proces rekrutacji do szkół wyższych. „Podtrzymana jest zasada, że matury są wyznacznikiem jakościowym w rekrutacji na studia” – podkreślił minister. Jak dodał, możliwe jest, by rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie.
Matura 2020
Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie głównym dla absolwentów wszystkich typów szkół rozpocznie się w poniedziałek, 8 czerwca 2020 roku i potrwa do 29 czerwca. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych. Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br. Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki poznamy do 30 września.
Egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca 2020 r. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają wtedy zaświadczenia. „Planujemy, że egzamin ósmoklasisty będzie mógł być sprawdzony do końca lipca. Wtedy uczniowie będą mogli przekazywać świadectwa i zaświadczenia z wyników egzaminów do wybranych przez siebie szkół średnich” – czytamy na stronie rządowej.
Egzamin zawodowy i potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca br. do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.
Ograniczenie działalności na uczelniach
Wstrzymanie zajęć na uczelniach wyższych potrwa do 24 maja br. Jednocześnie nie zostaje zawieszone prowadzenie badań naukowych. Zachęca się szkoły wyższe do uruchomienia działalności badawczej, która powinna się odbywać w warunkach bezpiecznych, uwzględniających aktualny stan zagrożenia dla zdrowia pracowników. Wskazane jest także, aby uczelnie planowały już powrót pracowników administracyjnych z pracy zdalnej do stacjonarnej.
Edukacja zdalna
Rząd prowadzi wiele działań, aby umożliwić uczniom oraz nauczycielom jak najlepszy dostęp do zdalnej edukacji w czasie, gdy działanie placówek oświatowych jest ograniczone. Są to między innymi:
- dodatkowe środki na zakup sprzętu komputerowego
- zmniejszenie opłat za usługi internetowe przez operatorów sieci komórkowych
- darmowa e-platforma do zdalnej nauki
- szkolenia on-line dla nauczycieli.
Dużym zainteresowaniem cieszy się bezpłatna platforma edukacyjna – epodreczniki.pl, oferująca nauczycielom i uczniom materiały, z których mogą korzystać w pracy i zdalnej nauce.
Zakończenie roku szkolnego
Rok szkolny ma się zakończy zgodnie z planem – 26 czerwca 2020 r.
Znikają obostrzenia!
To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.
24 marca 2022 r.
Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca
Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?
23 lutego 2022 r.
Uczniowie wracają do szkół już w lutym
Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.
9 lutego 2022 r.
Wprowadzono zmiany w obostrzeniach
Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.
9 lutego 2022 r.
Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat
Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.
28 stycznia 2022 r.
Nauka zdalna w szkołach już pewna
Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.
25 stycznia 2022 r.