Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
1 475 445 209 636 35 363 1 230 446

Kiedy otwarcie szkół i uczelni wyższych? Najważniejsze daty

13 maja 2020 r.


"Obecnie szkoły funkcjonują w ograniczonym zakresie. Do 24 maja br. zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Uczniowie mają zajęcia z wykorzystania metod i technik kształcenia na odległość. W przygotowywanym rozporządzeniu będzie mowa o przedłużeniu terminu ograniczonego funkcjonowania szkół do 7 czerwca" - zapewniła w komunikacie rzecznik MEN Anna Ostrowska.Otwarcie szkół 25 maja - 3 etap

Szkoły


Przedłużenie zamknięcia szkół ma trwać do 7 czerwca br. (z pominięciem opieki nad ucznami klas I-III i organizacji konsultacji na terenie szkoły - o czym dalej). Do tego czasu uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej. W niedługim terminie podane zostaną informacje dotyczące ewentualnej możliwości prowadzenia pewnych form działalności opiekuńczej w części placówek.


Klasy 1-3 szkół podstawowych


W środę, 13 maja 2020 r., premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili wprowadzenie trzeciego etapu łagodzenia obostrzeń i odmrażania gospodarki w Polsce. W związku z podanymi ustaleniami od poniedziałku, 25 maja 2020 r. ma zostać zorganizowana opieka dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, z ustaloną maksymalną liczbą dzieci w sali, gdzie prowadzone będą zajęcia opiekuńcze.

Ostateczną decyzję, czy szkoła zostanie otwarta każda gmina będzie podejmowała samodzielnie, jak w przypadku wcześniejszym, gdy chodziło o żłobki i przedszkola, na podstawie swojej sytuacji epidemiologicznej. Obecność w szkole nie będzie obowiązkowa, mają do niej przychodzić te dzieci, których rodzice muszą wrócić do pracy i nie mogą zapewnić im opieki.

Przedłużony zostaje zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8.


Otwarcie szkół i uczelni

Egzaminy ósmoklasistów i matury


Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wyraził nadzieję, że sytuacja epidemii pozwoli przeprowadzać zaplanowane egzaminy przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa. „Każdy uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce, aby przeprowadzenie egzaminów było bezpieczne dla uczniów, nauczycieli i ich rodzin” – zaznaczył szef resortu edukacji. Jak dodał, rząd wywiązuje się z wcześniejszej deklaracji i daje czas maturzystom i ósmoklasistom, aby przygotowali się do egzaminów.

Matury w 2020 roku rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do końca miesiąca, matury ustne zostały odwołane.

Egzaminy ósmoklasisty odbędą się 16-18 czerwca - przekazał na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek zaznaczył, że w związku z nowymi terminami egzaminów maturalnych modyfikacji ulegnie proces rekrutacji do szkół wyższych. „Podtrzymana jest zasada, że matury są wyznacznikiem jakościowym w rekrutacji na studia” – podkreślił minister. Jak dodał, możliwe jest, by rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie.


Matura 2020


Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie głównym dla absolwentów wszystkich typów szkół rozpocznie się w poniedziałek, 8 czerwca 2020 roku i potrwa do 29 czerwca. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych. Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br. Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki poznamy do 30 września.


Egzamin ósmoklasisty


Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca 2020 r. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają  wtedy zaświadczenia. „Planujemy, że egzamin ósmoklasisty będzie mógł być sprawdzony do końca lipca. Wtedy uczniowie będą mogli przekazywać świadectwa i zaświadczenia z wyników egzaminów do wybranych przez siebie szkół średnich” – czytamy na stronie rządowej.Egzamin zawodowy i potwierdzający kwalifikacje w zawodzie


Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca br. do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.


Ograniczenie działalności na uczelniach


Wstrzymanie zajęć na uczelniach wyższych potrwa do 24 maja br. Jednocześnie nie zostaje zawieszone prowadzenie badań naukowych. Zachęca się szkoły wyższe do uruchomienia działalności badawczej, która powinna się odbywać w warunkach bezpiecznych, uwzględniających aktualny stan zagrożenia dla zdrowia pracowników. Wskazane jest także, aby uczelnie  planowały już  powrót pracowników administracyjnych z pracy zdalnej do stacjonarnej.


Edukacja zdalna


Rząd prowadzi wiele działań, aby umożliwić uczniom oraz nauczycielom jak najlepszy dostęp do zdalnej edukacji w czasie, gdy działanie placówek oświatowych jest ograniczone. Są to między innymi:

  • dodatkowe środki na zakup sprzętu komputerowego
  • zmniejszenie opłat za usługi internetowe przez operatorów sieci komórkowych
  • darmowa e-platforma do zdalnej nauki
  • szkolenia on-line dla nauczycieli.

Dużym zainteresowaniem cieszy się bezpłatna platforma edukacyjna – epodreczniki.pl, oferująca nauczycielom i uczniom materiały, z których mogą korzystać w pracy i zdalnej nauce.


Zakończenie roku szkolnego


Rok szkolny ma się zakończy zgodnie z planem – 26 czerwca 2020 r.

Co trzeba wiedzieć o szczepionce na COVID-19?

Czy szczepionki mają skutki uboczne? Jakie są między nimi różnice? Jak wygląda samo szczepienie? Oto odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań.

31 grudnia 2020 r.

Szczepienia na COVID-19 w Polsce

Zobacz planowany kalendarz szczepień pierwszą szczepionką dostępną na rynku polskim, którą jest Comirnaty producentów Pfizer i BioNTech.

29 grudnia 2020 r.

Kwarantanna narodowa

Od 28 grudnia do 17 stycznia. Ograniczenia w przemieszczaniu się podczas Sylwestra, zamknięcie hoteli, stoków narciarskich oraz galerii handlowych.

17 grudnia 2020 r.

Jakie obostrzenia na święta?

Wszyscy już wiemy, że tegoroczne Boże Narodzenie spędzimy inaczej niż zwykle. W związku z pandemią koronawirusa wprowadzono nowe obostrzenia.

4 grudnia 2020 r.

Nowy etap w walce z koronawirusem – etap odpowiedzialności

Od 28 listopada 2020r. obowiązujące nas obostrzenia uległy zmianie. Rząd wprowadził nowe zasady i ograniczenia, nazwane etapem odpowiedzialności.

1 grudnia 2020 r.

22 tys. utraconych przypadków?

Nierówność na poziomie 22 tys. przypadków, do tego WSSE oraz UW w całej Polsce zaprzestały publikowania raportów dla województw. Co się wydarzyło?

24 listopada 2020 r.