Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
299 049 170 694 4 851 123 504

Kiedy otwarcie szkół i uczelni wyższych? Najważniejsze daty

13 maja 2020 r.


"Obecnie szkoły funkcjonują w ograniczonym zakresie. Do 24 maja br. zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Uczniowie mają zajęcia z wykorzystania metod i technik kształcenia na odległość. W przygotowywanym rozporządzeniu będzie mowa o przedłużeniu terminu ograniczonego funkcjonowania szkół do 7 czerwca" - zapewniła w komunikacie rzecznik MEN Anna Ostrowska.Otwarcie szkół 25 maja - 3 etap

Szkoły


Przedłużenie zamknięcia szkół ma trwać do 7 czerwca br. (z pominięciem opieki nad ucznami klas I-III i organizacji konsultacji na terenie szkoły - o czym dalej). Do tego czasu uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej. W niedługim terminie podane zostaną informacje dotyczące ewentualnej możliwości prowadzenia pewnych form działalności opiekuńczej w części placówek.


Klasy 1-3 szkół podstawowych


W środę, 13 maja 2020 r., premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili wprowadzenie trzeciego etapu łagodzenia obostrzeń i odmrażania gospodarki w Polsce. W związku z podanymi ustaleniami od poniedziałku, 25 maja 2020 r. ma zostać zorganizowana opieka dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, z ustaloną maksymalną liczbą dzieci w sali, gdzie prowadzone będą zajęcia opiekuńcze.

Ostateczną decyzję, czy szkoła zostanie otwarta każda gmina będzie podejmowała samodzielnie, jak w przypadku wcześniejszym, gdy chodziło o żłobki i przedszkola, na podstawie swojej sytuacji epidemiologicznej. Obecność w szkole nie będzie obowiązkowa, mają do niej przychodzić te dzieci, których rodzice muszą wrócić do pracy i nie mogą zapewnić im opieki.

Przedłużony zostaje zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8.


Otwarcie szkół i uczelni

Egzaminy ósmoklasistów i matury


Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wyraził nadzieję, że sytuacja epidemii pozwoli przeprowadzać zaplanowane egzaminy przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa. „Każdy uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce, aby przeprowadzenie egzaminów było bezpieczne dla uczniów, nauczycieli i ich rodzin” – zaznaczył szef resortu edukacji. Jak dodał, rząd wywiązuje się z wcześniejszej deklaracji i daje czas maturzystom i ósmoklasistom, aby przygotowali się do egzaminów.

Matury w 2020 roku rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do końca miesiąca, matury ustne zostały odwołane.

Egzaminy ósmoklasisty odbędą się 16-18 czerwca - przekazał na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek zaznaczył, że w związku z nowymi terminami egzaminów maturalnych modyfikacji ulegnie proces rekrutacji do szkół wyższych. „Podtrzymana jest zasada, że matury są wyznacznikiem jakościowym w rekrutacji na studia” – podkreślił minister. Jak dodał, możliwe jest, by rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie.


Matura 2020


Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie głównym dla absolwentów wszystkich typów szkół rozpocznie się w poniedziałek, 8 czerwca 2020 roku i potrwa do 29 czerwca. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych. Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br. Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki poznamy do 30 września.


Egzamin ósmoklasisty


Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca 2020 r. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają  wtedy zaświadczenia. „Planujemy, że egzamin ósmoklasisty będzie mógł być sprawdzony do końca lipca. Wtedy uczniowie będą mogli przekazywać świadectwa i zaświadczenia z wyników egzaminów do wybranych przez siebie szkół średnich” – czytamy na stronie rządowej.Egzamin zawodowy i potwierdzający kwalifikacje w zawodzie


Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca br. do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.


Ograniczenie działalności na uczelniach


Wstrzymanie zajęć na uczelniach wyższych potrwa do 24 maja br. Jednocześnie nie zostaje zawieszone prowadzenie badań naukowych. Zachęca się szkoły wyższe do uruchomienia działalności badawczej, która powinna się odbywać w warunkach bezpiecznych, uwzględniających aktualny stan zagrożenia dla zdrowia pracowników. Wskazane jest także, aby uczelnie  planowały już  powrót pracowników administracyjnych z pracy zdalnej do stacjonarnej.


Edukacja zdalna


Rząd prowadzi wiele działań, aby umożliwić uczniom oraz nauczycielom jak najlepszy dostęp do zdalnej edukacji w czasie, gdy działanie placówek oświatowych jest ograniczone. Są to między innymi:

  • dodatkowe środki na zakup sprzętu komputerowego
  • zmniejszenie opłat za usługi internetowe przez operatorów sieci komórkowych
  • darmowa e-platforma do zdalnej nauki
  • szkolenia on-line dla nauczycieli.

Dużym zainteresowaniem cieszy się bezpłatna platforma edukacyjna – epodreczniki.pl, oferująca nauczycielom i uczniom materiały, z których mogą korzystać w pracy i zdalnej nauce.


Zakończenie roku szkolnego


Rok szkolny ma się zakończy zgodnie z planem – 26 czerwca 2020 r.

Planowana ustawa antycovidowa

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy nazywanej potocznie ustawą antycovidową. Zobacz co się w niej znajduje.

26 października 2020 r.

Cała Polska czerwoną strefą!

Jest parę szczegółów, które pomogą nam odróżnić grypę od koronawirusa. W tym artykule znajdziesz wskazówki jak to zrobić.

23 października 2020 r.

Koronawirus czy grypa?

Premier Morawiecki wydał polecenie dotyczące przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim.

22 października 2020 r.

Tymczasowe szpitale COVID-owe

Nowe ograniczenia. Jak wyglądać będzie nauczanie w szkołach i na uczelniach od 19 października? MEN wyjaśnia.

20 października 2020 r.

Funkcjonowanie szkół w strefie żółtej i czerwonej

Od soboty, 17 października, nowe powiaty wchodzą do strefy czerwonej. Obowiązywać zaczną nowe zasady bezpieczeństwa.

16 października 2020 r.

Nowe powiaty w strefie czerwonej oraz nowe zasady

Od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00-12:00, w sklepach, drogeriach, aptekach, punktach pocztowych mogą przebywać wyłącznie osoby powyżej 60 r.ż.

15 października 2020 r.