Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 661 991 1 326 269 1 5 335 721

Polski lek na koronawirusa!

Skuteczność leku jest potwierdzona.

Pierwsza seria polskiego leku na COVID-19 jest już gotowa.

23 września 2020 r.


Polska jako pierwsza na świecie ma skuteczny lek na COVID-19. Firma Biomed - Lublin oficjalnie ogłosiła zakończenie produkcji pierwszej serii polskiego leku. Stworzenie preparatu było możliwe dzięki osoczu uzyskanemu od ozdrowieńców. Teraz lek trafi do badań klinicznych. W pierwszej kolejności otrzymają go obywatele Polski. Lek podawany będzie w zastrzyku.



Polski lek na koronawirusa!

Podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej Biomed - Lublin zaprezentował pierwszy polski lek na COVID-19. Właśnie zakończono produkcję pierwszej serii środka. Hasło towarzyszące prezentacji leku to: "Zabija COVID-19!"

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Polska już za parę miesięcy będzie pierwszym krajem na świecie, posiadającym skuteczny lek "neutralizujący koronawirusa" - zapowiada Biomed-Lublin. Firma pokazała, jak wygląda jedna z trzech tysięcy ampułek. Komentatorzy zwracają jednak uwagę, że pora na kluczową fazę testów i dopiero one pozwolą określić skuteczność leku.

Po zakończeniu wymaganych badań lek będzie przekazany do badań klinicznych w czterech ośrodkach w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie. W pierwszej kolejności przebadanych zostanie 400 pacjentów.

Polski lek na koronawirusa powstał na bazie osocza ozdrowieńców. Wkrótce trafi do badań klinicznych. Preparat będzie podawany w zastrzyku, a w pierwszej kolejności skorzystają z niego polscy obywatele.


Pierwszy lek na COVID-19


23 września 2020 r. został zakończony etap produkcji leku, a w jego wyniku powstało ponad trzy tysiące ampułek Immunoglobuliny anty-SARS-CoV-2, które po zakończeniu wymaganych badań jakościowych, w tym badań stabilności produktu, zostaną przekazane do badań klinicznych – oświadczył na konferencji prasowej Marcin Piróg, prezes zarządu Biomed Lublin S.A. Zwolnienie leku do niekomercyjnych badań klinicznych planowane jest w IV kwartale 2020 r. - dodał.


Produkcja leku wystartowała 18 sierpnia około godz. 8 rano, kiedy włączono maszyny. Preparat pochodzi z osocza osób zdrowych – ozdrowieńców lub tych, którzy przeszli COVID-19 bezobjawowo. Ze 150 litrów krwi, jakie dziś ruszyły do produkcji leku, ponad 100 pochodzi od górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Powstało ponad trzy tysiące ampułek Immunoglobuliny anty SARS-CoV-2, które po zakończeniu wymaganych badań jakościowych zostaną przekazane do badań klinicznych w czterech ośrodkach: w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie – poinformował Marcin Piróg.



Polacy pierwsi!


Jako pierwsi na świecie mamy lek na COVID-19. Mamy lek, polski lek na COVID-19, który działa. Lek zawierający przeciwciała neutralizujące koronawirusa, czyli te, które zabijają wirusa SARS-CoV-2. Ponieważ lek powstał dzięki ofiarności polskich ozdrowieńców, to Polacy będą go otrzymywali jako pierwsi. Również dlatego to Polacy powinni wymyślić dla niego nazwę. Czekamy na propozycje. Czas też, aby polski lek na COVID-19 stał się priorytetem dla wszystkich. Leczenie COVID-19 osoczem ozdrowieńców zaakceptowały już WHO, FDA i polskie Ministerstwo Zdrowia.

powiedział dr Grzegorz Czelej, senator RP.

Senator podkreśla, że naukowcy z całego świata donoszą o skuteczności osoczoterapii w leczeniu COVID-19. Bezpieczeństwo leków z osocza jest udowodnione kilkudziesięcioletnią praktyką, co potwierdzają eksperci. W związku z tym apeluje do stosownych organów o wydanie decyzji o dopuszczeniu tego leku na koronawirusa w "trybie epidemicznym". - Podobne praktyki miały już miejsce w przypadku innych leków dopuszczonych warunkowo do leczenia COVID-19 w celu ratowania zdrowia i życia chorych – dodaje Grzegorz Czelej.


Bez osocza nie ma leku


Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Polska już za parę miesięcy będzie pierwszym krajem na świecie posiadającym skuteczny lek "neutralizujący wirusa". Zgodnie z zapowiedzią, w pierwszej kolejności otrzymają go chorzy Polacy.

Tego leku nie ma bez osocza, nie można go stworzyć sztucznie. Prosimy dawców o zgłaszanie się do oddawania osocza. Nie mamy jeszcze informacji, czy i kiedy kolejne partie do nas dotrą. Być może wkrótce otrzymamy kolejne osocze.

tłumaczy Piotr Fic, członek zarządu Biomed Lublin.

Eksperci potwierdzają skuteczność leku


Wiemy też, że lek jest skuteczny. Potwierdziły to badania, które przeprowadził prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ekspert przebadał wyprodukowaną przez Biomed substancję czynną na aktywność i skuteczność zwalczania wirusa SARS-CoV-2.

Okazuje się, że wytworzona substancja aktywna, w porównaniu z osoczem, nawet po dużym rozcieńczeniu, nadal wykazuje działanie neutralizujące wirusa SARS-CoV-2. Każda z wyprodukowanych ampułek leku będzie zawierała taką samą zawartość przeciwciał neutralizujących.





Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.