Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
2 897 935 162 959 75 493 2 659 483

Lockdown w Polsce od 20 marca 2021 r.

Zaostrzenie i rozszerzenie zasad bezpieczeństwa w całym kraju.

III fala koronawirusa w natarciu.


17 marca 2021 r.


Od soboty, 20 marca br, w naszym kraju powraca lockdown, spowodowany pandemią koronawirusa.Lockdown w Polsce od 20 marca 2021 r.

W środę, 17 marca, minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał specjalną konferencję prasową, na której oznajmił: „Zdecydowaliśmy się na rozszerzenie obostrzeń na cały kraj od 20 marca do 9 kwietnia. III fala epidemii przyspiesza, musimy podjąć zdecydowane kroki - stwierdził minister.  Główną przyczyną gwałtownego wzrostu zakażeń jest brytyjska odmiana koronawirusa” - dodał Niedzielski. „Według najnowszych danych odpowiada on już za 52 proc. zakażeń. To szalenie dynamiczny przyrost”– mówi minister.

Trzecia fala epidemii koronawirusa w wyjątkowo niebezpieczny sposób nabiera tempa. W środę, 17 marca 2021r., Ministerstwo Zdrowia poinformowało o aż 25 052 nowych zakażeniach i o 453 zgonach z powodu COVID-19. To najwięcej zakażeń od 15 listopada 2020 roku.

Analizując sytuację, wyraźnie zauważalne jest pogorszenie sytuacji w całym kraju. Minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza wprowadzenia kolejnych obostrzeń, jeśli sytuacja drastycznie się pogorszy. Przestrzega obywateli: „Idą trudne czasy” – mówi. Wprowadzone aktualnie restrykcje mogą więc yć zaostrzone, jeśli trzecia fala koronawirusa nie ulegnie zpowolnieniu.
Nowe obostrzenia dla całegokraju


Od 20 marca do 9 kwietnia 2021 roku w całym kraju będą obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa.

Działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m. in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • stoki narciarskie
  • kluby fitness i siłownie
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ponadto  klasy 1–3 od 20 marca do 9 kwietnia br wracają do nauki zdalnej. Po tym okresie możliwy będzie powrót do nauczania hybrydowego.

Nie ma decyzji o zamknięciu przedszkoli i żłobków, będą więc one nadal funkcjonować.

Szczepienia uczniów od 12. roku życia

W ramach Narodowego Programu Szczepień od czerwca 2021 roku możliwe jest szczepienie dzieci w wieku 12 – 15 lat przeciwko COVID 19.

9 września 2021

Luzowanie obostrzeń od 29 maja

Rząd zezwolił na liczniejsze spotkania i imprezy rodzinne nawet do 50 osób. Osoby, które są zaszczepione na COVID-19, nie wliczają się do limitu.

29 maja 2021 r.

Zmiany w obostrzeniach od 15 maja 2021 roku

Maj to w Polsce miesiąc luzowania obostrzeń. Rząd podzielił luzowanie obostrzeń na etapy. Łagodniejsze restrykcje wejdą w życie już w sobotę.

15 maja 2021 r.

Łagodzenie zasad bezpieczeństwa

W maju rusza luzowanie obostrzeń. Wdrożony zostanie plan odmrażania gospodarki. Zapowiedziano otwieranie sklepów i ogródków gastronomicznych.

28 kwietnia 2021 r.

Zmiana obostrzeń przed majówką. Polska podzielona na dwie strefy.

Od 26 kwietnia 2021r. łagodzone obostrzenia w większości województw. Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne, częściowy powrót dzieci do szkół.

22 kwietnia 2021 r.

Przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia

Przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia 2021 r. w związku z małymi rezerwami łóżek i respiratorów w szpitalach. Nowe plany rządu.

8 kwietnia 2021 r.