Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 666 304 1 330 584 0 5 335 720

Lockdown w Polsce od 20 marca 2021 r.

Zaostrzenie i rozszerzenie zasad bezpieczeństwa w całym kraju.

III fala koronawirusa w natarciu.


17 marca 2021 r.


Od soboty, 20 marca br, w naszym kraju powraca lockdown, spowodowany pandemią koronawirusa.Lockdown w Polsce od 20 marca 2021 r.

W środę, 17 marca, minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał specjalną konferencję prasową, na której oznajmił: „Zdecydowaliśmy się na rozszerzenie obostrzeń na cały kraj od 20 marca do 9 kwietnia. III fala epidemii przyspiesza, musimy podjąć zdecydowane kroki - stwierdził minister.  Główną przyczyną gwałtownego wzrostu zakażeń jest brytyjska odmiana koronawirusa” - dodał Niedzielski. „Według najnowszych danych odpowiada on już za 52 proc. zakażeń. To szalenie dynamiczny przyrost”– mówi minister.

Trzecia fala epidemii koronawirusa w wyjątkowo niebezpieczny sposób nabiera tempa. W środę, 17 marca 2021r., Ministerstwo Zdrowia poinformowało o aż 25 052 nowych zakażeniach i o 453 zgonach z powodu COVID-19. To najwięcej zakażeń od 15 listopada 2020 roku.

Analizując sytuację, wyraźnie zauważalne jest pogorszenie sytuacji w całym kraju. Minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza wprowadzenia kolejnych obostrzeń, jeśli sytuacja drastycznie się pogorszy. Przestrzega obywateli: „Idą trudne czasy” – mówi. Wprowadzone aktualnie restrykcje mogą więc yć zaostrzone, jeśli trzecia fala koronawirusa nie ulegnie zpowolnieniu.
Nowe obostrzenia dla całegokraju


Od 20 marca do 9 kwietnia 2021 roku w całym kraju będą obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa.

Działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m. in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • stoki narciarskie
  • kluby fitness i siłownie
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ponadto  klasy 1–3 od 20 marca do 9 kwietnia br wracają do nauki zdalnej. Po tym okresie możliwy będzie powrót do nauczania hybrydowego.

Nie ma decyzji o zamknięciu przedszkoli i żłobków, będą więc one nadal funkcjonować.

Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.