Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
3 732 589 451 055 86 803 3 194 731

Lockdown w Polsce od 20 marca 2021 r.

Zaostrzenie i rozszerzenie zasad bezpieczeństwa w całym kraju.

III fala koronawirusa w natarciu.


17 marca 2021 r.


Od soboty, 20 marca br, w naszym kraju powraca lockdown, spowodowany pandemią koronawirusa.Lockdown w Polsce od 20 marca 2021 r.

W środę, 17 marca, minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał specjalną konferencję prasową, na której oznajmił: „Zdecydowaliśmy się na rozszerzenie obostrzeń na cały kraj od 20 marca do 9 kwietnia. III fala epidemii przyspiesza, musimy podjąć zdecydowane kroki - stwierdził minister.  Główną przyczyną gwałtownego wzrostu zakażeń jest brytyjska odmiana koronawirusa” - dodał Niedzielski. „Według najnowszych danych odpowiada on już za 52 proc. zakażeń. To szalenie dynamiczny przyrost”– mówi minister.

Trzecia fala epidemii koronawirusa w wyjątkowo niebezpieczny sposób nabiera tempa. W środę, 17 marca 2021r., Ministerstwo Zdrowia poinformowało o aż 25 052 nowych zakażeniach i o 453 zgonach z powodu COVID-19. To najwięcej zakażeń od 15 listopada 2020 roku.

Analizując sytuację, wyraźnie zauważalne jest pogorszenie sytuacji w całym kraju. Minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza wprowadzenia kolejnych obostrzeń, jeśli sytuacja drastycznie się pogorszy. Przestrzega obywateli: „Idą trudne czasy” – mówi. Wprowadzone aktualnie restrykcje mogą więc yć zaostrzone, jeśli trzecia fala koronawirusa nie ulegnie zpowolnieniu.
Nowe obostrzenia dla całegokraju


Od 20 marca do 9 kwietnia 2021 roku w całym kraju będą obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa.

Działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m. in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • stoki narciarskie
  • kluby fitness i siłownie
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ponadto  klasy 1–3 od 20 marca do 9 kwietnia br wracają do nauki zdalnej. Po tym okresie możliwy będzie powrót do nauczania hybrydowego.

Nie ma decyzji o zamknięciu przedszkoli i żłobków, będą więc one nadal funkcjonować.

Nowe obostrzenia i wytyczne od 15 grudnia 2021 r.

Nowe obostrzenia są związane ze wzrostem zakażeń w Polsce i pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron.

7 grudnia 2021 r.

Szczepienia dla dzieci od 5. roku życia

Szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia będzie realnie możliwe od połowy grudnia 2021 r. Nie ma jeszcze decyzji, ale podano możliwy termin.

1 grudnia 2021 r.

„Pakiet alertowy” - nowe restrykcje od 1 grudnia 2021r.

w związku z nowym wariantem koronawirusa w Polsce, od 1 grudnia wejdą w życie nowe restrykcje, które będą obowiązywały do 17 grudnia.

30 listopada 2021 r.

Obostrzenia przedłużone do 30 listopada

Decyzją nowego rozporządzenia rządu od 31 października do 30 listopada zostają przedłużone ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiologiczne.

3 listopada 2021 r.

Wszystkich Świętych 2021 w dobie pandemii

Czy w tegoroczne Święto Zmarłych cmentarze będą zamknięte? Czy 1 i 2 listopada będziemy mogli spokojnie odwiedzić groby naszych bliskich?

27 października 2021 r.

Trzecia dawka szczepionki przeciv COVID–19

Od września 2021r. podawana jest dodatkowa, trzecia dawka szczepionki. Gdzie się zgłosić? Kto może się zaszczepić? Odpowiedamy na te pytania.

22 września 2021 r.