Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
4 373 718 462 560 103 069 3 808 089

Tymczasowe szpitale COVID-owe

20 października 2020 r.


Szpitale tymczasowe dla zakażonych COVID-19, jak ten budowany na Stadionie Narodowym w Warszawie, mają niebawem powstać w każdym województwie – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.Tymczasowe szpitale COVID-owe

W samej stolicy pojawić się mają nawet dwa takie obiekty, najbardziej prawdopodobna lokalizacja dla drugiego stołecznego szpitala tymczasowego to podwarszawski Nadarzyn (na terenie hal wystawienniczych).

Na liście lokalizacji kolejnych szpitali polowych w kraju są m. in. Kraków, Katowice, Wrocław czy Poznań.

Konkretne lokalizacje - hale sportowe lub centra kongresowe - rozpatrywane są także w Krakowie, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu.

Zdaniem Pawła Szefernakera, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, rząd jest gotowy, by w razie potrzeby w ciągu dwóch do trzech tygodni w dowolnym województwie powstał szpital tymczasowy. Inwestycje będą realizowali wojewodowie jako przedstawiciele rządu w terenie, którzy już od marca koordynują walkę z Covid-19. To wojewodowie mają przygotować propozycje lokalizacji dla takich placówek i określić, co jest potrzebne, by taki tymczasowy szpital w danej lokalizacji powstał.

Pierwszy szpital tymczasowy (polowy) powstanie na Stadionie Narodowym w Warszawie. Początkowo szpital tymczasowy będzie dysponował bazą 500 łóżek, z czego 50 przeznaczonych do intensywnej terapii. Docelowo zaś szpital będzie mógł zostać powiększony aż do tysiąca miejsc.

Tworzony aktualnie szpital na PGE Narodowym osiągnie wstępną gotowość być może już około 30 października br. Nie będą tam jednak od razu przyjmowani chorzy ani przewożeni pacjenci z innych (nawet przepełnionych) placówek. Obiekt ma pełnić rolę buforu: na wypadek, gdyby liczba zakażeń SARS-CoV-2 przekroczyła poziom 30 - 50 tysięcy dziennie.


"Nie będziemy na stadionie leczyć kilkunastu chorych. To ma być ostatnia linia obrony, gdy nie będzie już wyjścia i zapełnią się kolejne przekształcane oddziały."

taką informację przekazała kancelaria premiera

- Wstępnie znamy większość lokalizacji szpitali tymczasowych. Informuje Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusewicz. Logistycznie przygotowujemy się do zapełnienia sprzętem takich miejsc wskazanych przez wojewodów- wyjaśnił. Podkreślił, że bardziej narażone na wzrost zakażeń są obecnie województwa: mazowieckie, małopolskie i wielkopolskie.

Wojciech Andrusewicz, dopytywany o personel do szpitali tymczasowym odpowiedział, że we wtorek, 20 października br. w Sejmie będzie procedowana ustawa, nazywana potocznie "ustawą o dobrym samarytaninie", której zapisy powstały pod nadzorem ministra zdrowia, a która wskazuje potencjał personelu. Zdejmujemy odpowiedzialność karną z personelu, który jest innej specjalizacji tak, by można było ten personel swobodnie przesunąć do opieki chociażby w stanach ciężkich, żeby personel nie obawiał się konsekwencji karnych jakichkolwiek niezawinionych błędów - mówił. - Druga rzecz to wzmocnienie możliwości kierowania przez wojewodów lekarzy do obsługi szpitali i tymczasowych i szpitali standardowych - dodał. Podkreślił, że wszystko będzie się odbywało w stałej współpracy z Naczelną Izbą Lekarską i z Okręgowymi Izbami Lekarskimi.

Zwrócił również uwagę, że w poniedziałek odbyły się pierwsze konsultacje ze szpitalami prywatnymi. - Szpitale prywatne odpowiedziały na apel ministra zdrowia i wspólnie ma zapaść już wkrótce decyzja o wskazaniu szpitali prywatnych, które będą również obsługiwały pacjentów COVID-owych i standardowo będą ich dotyczyły te same normy, te same zasady finansowania jak szpitali publicznych – powiedział W. Andrusiewicz.

19 października 2020r., w miniony poniedziałek, prezydenci największych miast informowali o uzgodnionych lokalizacjach. I tak:

  • W Poznaniu tymczasowy szpital dla osób zakażonych powstanie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP).
  • W Krakowie prawdopodobnie na Hali Expo.
  • Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaproponował budynek przy ul. Paska 10 na szpital polowy lub izolatorium.
Wprowadzenie pracy zdalnej w administracji publicznej

Ogromny wzrost liczby zakażeń – ponad 30 tysięcy. Minister zdrowia przyznał, że nadeszła właśnie piąta fala pandemii.

19 stycznia 2022 r.

Nowe obostrzenia i wytyczne od 15 grudnia 2021 r.

Nowe obostrzenia są związane ze wzrostem zakażeń w Polsce i pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron.

7 grudnia 2021 r.

Szczepienia dla dzieci od 5. roku życia

Szczepienie dzieci poniżej 12 roku życia będzie realnie możliwe od połowy grudnia 2021 r. Nie ma jeszcze decyzji, ale podano możliwy termin.

1 grudnia 2021 r.

„Pakiet alertowy” - nowe restrykcje od 1 grudnia 2021r.

w związku z nowym wariantem koronawirusa w Polsce, od 1 grudnia wejdą w życie nowe restrykcje, które będą obowiązywały do 17 grudnia.

30 listopada 2021 r.

Obostrzenia przedłużone do 30 listopada

Decyzją nowego rozporządzenia rządu od 31 października do 30 listopada zostają przedłużone ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiologiczne.

3 listopada 2021 r.

Wszystkich Świętych 2021 w dobie pandemii

Czy w tegoroczne Święto Zmarłych cmentarze będą zamknięte? Czy 1 i 2 listopada będziemy mogli spokojnie odwiedzić groby naszych bliskich?

27 października 2021 r.