Koronawirus w Polsce (SARS-CoV-2)

Koronawirus w Polsce
(SARS-CoV-2)


Zakażenia:
6 662 331 1 326 607 3 5 335 721

Tymczasowe szpitale COVID-owe

20 października 2020 r.


Szpitale tymczasowe dla zakażonych COVID-19, jak ten budowany na Stadionie Narodowym w Warszawie, mają niebawem powstać w każdym województwie – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.



Tymczasowe szpitale COVID-owe

W samej stolicy pojawić się mają nawet dwa takie obiekty, najbardziej prawdopodobna lokalizacja dla drugiego stołecznego szpitala tymczasowego to podwarszawski Nadarzyn (na terenie hal wystawienniczych).

Na liście lokalizacji kolejnych szpitali polowych w kraju są m. in. Kraków, Katowice, Wrocław czy Poznań.

Konkretne lokalizacje - hale sportowe lub centra kongresowe - rozpatrywane są także w Krakowie, Łodzi, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu.

Zdaniem Pawła Szefernakera, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, rząd jest gotowy, by w razie potrzeby w ciągu dwóch do trzech tygodni w dowolnym województwie powstał szpital tymczasowy. Inwestycje będą realizowali wojewodowie jako przedstawiciele rządu w terenie, którzy już od marca koordynują walkę z Covid-19. To wojewodowie mają przygotować propozycje lokalizacji dla takich placówek i określić, co jest potrzebne, by taki tymczasowy szpital w danej lokalizacji powstał.

Pierwszy szpital tymczasowy (polowy) powstanie na Stadionie Narodowym w Warszawie. Początkowo szpital tymczasowy będzie dysponował bazą 500 łóżek, z czego 50 przeznaczonych do intensywnej terapii. Docelowo zaś szpital będzie mógł zostać powiększony aż do tysiąca miejsc.

Tworzony aktualnie szpital na PGE Narodowym osiągnie wstępną gotowość być może już około 30 października br. Nie będą tam jednak od razu przyjmowani chorzy ani przewożeni pacjenci z innych (nawet przepełnionych) placówek. Obiekt ma pełnić rolę buforu: na wypadek, gdyby liczba zakażeń SARS-CoV-2 przekroczyła poziom 30 - 50 tysięcy dziennie.


"Nie będziemy na stadionie leczyć kilkunastu chorych. To ma być ostatnia linia obrony, gdy nie będzie już wyjścia i zapełnią się kolejne przekształcane oddziały."

taką informację przekazała kancelaria premiera

- Wstępnie znamy większość lokalizacji szpitali tymczasowych. Informuje Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusewicz. Logistycznie przygotowujemy się do zapełnienia sprzętem takich miejsc wskazanych przez wojewodów- wyjaśnił. Podkreślił, że bardziej narażone na wzrost zakażeń są obecnie województwa: mazowieckie, małopolskie i wielkopolskie.

Wojciech Andrusewicz, dopytywany o personel do szpitali tymczasowym odpowiedział, że we wtorek, 20 października br. w Sejmie będzie procedowana ustawa, nazywana potocznie "ustawą o dobrym samarytaninie", której zapisy powstały pod nadzorem ministra zdrowia, a która wskazuje potencjał personelu. Zdejmujemy odpowiedzialność karną z personelu, który jest innej specjalizacji tak, by można było ten personel swobodnie przesunąć do opieki chociażby w stanach ciężkich, żeby personel nie obawiał się konsekwencji karnych jakichkolwiek niezawinionych błędów - mówił. - Druga rzecz to wzmocnienie możliwości kierowania przez wojewodów lekarzy do obsługi szpitali i tymczasowych i szpitali standardowych - dodał. Podkreślił, że wszystko będzie się odbywało w stałej współpracy z Naczelną Izbą Lekarską i z Okręgowymi Izbami Lekarskimi.

Zwrócił również uwagę, że w poniedziałek odbyły się pierwsze konsultacje ze szpitalami prywatnymi. - Szpitale prywatne odpowiedziały na apel ministra zdrowia i wspólnie ma zapaść już wkrótce decyzja o wskazaniu szpitali prywatnych, które będą również obsługiwały pacjentów COVID-owych i standardowo będą ich dotyczyły te same normy, te same zasady finansowania jak szpitali publicznych – powiedział W. Andrusiewicz.

19 października 2020r., w miniony poniedziałek, prezydenci największych miast informowali o uzgodnionych lokalizacjach. I tak:

  • W Poznaniu tymczasowy szpital dla osób zakażonych powstanie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP).
  • W Krakowie prawdopodobnie na Hali Expo.
  • Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaproponował budynek przy ul. Paska 10 na szpital polowy lub izolatorium.




Znikają obostrzenia!

To już pewne! Od poniedziałku 28 marca zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Koniec izolacji i kwarantanny.

24 marca 2022 r.

Zniesienie większości obostrzeń od 1 marca

Zniesienie większości obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 roku. Które obostrzenia zostaną zniesione, a które zostaną utrzymane?

23 lutego 2022 r.

Uczniowie wracają do szkół już w lutym

Minister ogłosił, że powrót do szkół uczniów z klas 5-8 oraz starszych roczników będzie możliwy już w poniedziałek 21 lutego br.

9 lutego 2022 r.

Wprowadzono zmiany w obostrzeniach

Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali o zmianach dotyczących zasad odbywania izolacji i kwarantanny oraz o powrocie do szkół.

9 lutego 2022 r.

Dawka przypominająca szczepionki dla dzieci w wieku 12 – 15 lat

Od piątku (28 stycznia br.) rozpocznie się proces wystawiania skierowań dla tej grupy wiekowej.

28 stycznia 2022 r.

Nauka zdalna w szkołach już pewna

Od czwartku wraca nauczanie zdalne w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz we wszystkich typach szkół ponadpodstawowych.

25 stycznia 2022 r.